Benátky se chtějí oddělit od Itálie

0
464

Benátky
Ve dnech 16. až 21. března se koná v daleké od Krymu italské oblasti Veneto referendum o oddělení od italského státu. 3,8 milionu obyvatel Benátek, Verony, Trevisa, Padovy, Belluna a Vicenze mají odpovědět na otázku: „Chcete, aby se stala oblast Veneto federální nezávislou svrchovanou republikou?“, a také vyslovit svůj názor na členství oblasti v eurozóně a v NATO.

Představitel sdružení plebiscito.eu, které referendum iniciovalo, Lodovico Pizzati, vyprávěl v interview pro Hlas Ruska o tom, proč se chce Veneto oddělit od ostatní Itálie:   

Příčin je dost mnoho, kulturologické a historické. Nicméně ta hlavní příčina, která vysvětluje ten rozruch a snahu o oddělení, je ekonomická. Především daně. Obyvatelé oblasti Veneto platí ročně 70 miliard eur v podobě daní, z nichž pouhých 50 miliard se investuje do regionu, a ostatních 20 miliard připadají Římu.

Referendum není oficiální, italský stát je neuznává. Myslíte si, že jeho výsledky vás přiblíží k uspořádání politického referenda?

Podaří-li se nám získat většinu hlasů, hodláme jednostranně vyhlásit nezávislost Veneta. V současné době máme připravenou jen  předběžnou variantu návrhu Ústavy, která bude předložena 31. března. Všechno to však bude legitimní jen v případě, když nás podpoří většina obyvatel Veneta.

Jak mnoho obyvatel Veneta vás podporuje?

Podle nejnovějšího průzkumu uspořádaného v únoru 2014, tři obyvatelé Veneta ze čtyř by chtěli hlasovat v podobném referendu, dva ze tří jsou ochotni podpořit nezávislost Veneta a jeho oddělení od Itálie.

Mezi otázkami referenda jsou také otázky o účasti oblasti Veneto v eurozóně a NATO. Jaká je pozice Vašeho výboru v těchto otázkách?

Výbor nemá žádnou zvláštní pozici v těchto otázkách, ani zápornou, ani kladnou. Pokud jde o můj vlastní názor, myslím si, že v 21. století by bylo spravedlivé zeptat se konečně na mínění občanů o členství v EU a NATO.

Jakou vidíte Itálii bez Veneta a Veneto bez Itálie?

Neřekl bych, že budeme žít „bez“ Itálie. Jde především o administrativní reformu, v jejímž důsledku už nebude centralizace v Římě, jak tomu bylo až dosud.

Zdroj: Hlas Ruska