Česká pětka 2013 – aneb, jak nás vidí z druhé strany

0
423

Zajímavý článek jsem našel v deníku Hlas Ruska. Jde o souhrn politických a jiných události v ČR v roce 2013. Tak se podívejte, jak nás vidí z druhé strany.

Praha

Prezidentské volby

Hlavní událostí letošního roku byla bezpochyby přímá volba hlavy státu. O prezidentský post bojovalo devět kandidátů. Favorizovaný Jan Fischer podlehl své nevýraznosti a místo něho postoupil do druhého kola s Milošem Zemanem tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Pankáč ze Schwarzenbergu se těšil masové podpoře intelektuálů. Ti, společně s řadou osobností české kultury a veřejného života, organizovali efektní kampaň, která zvedla jeho preference z prosincových 7 procent do 45 % v druhém kole. Schwarzenberg však porazit mastodonta české politické scény Miloše Zemana nezvládl.

Zeman nyní tvrdou rukou prezidentuje na Pražském hradě a exministrovi zahraničí spadla do klína mladičká milenka.

Pád Nečasova kabinetu

Přejte si něco, padá vláda. Posledních deset let tento vtip neztrácí na aktualitě. Petr Nečas chtěl být premiér, který to na svém postu zase jednou doklepe do regulérních voleb. Ustál vyslovení nedůvěry i rozpad vládní koalice. Nečase příliš nevzrušovali ani korupční skandály jeho podřízených. Vaz mu zlomila femme fatale – šéfka sekretariátu Jana Nagyová.

Nagyová si dokázala okolo prstu omotat nejen Petra Nečase, ale i elitní tajnou službu. Jak se ukázalo, od podzimu 2012 úkolovala velení Vojenského zpravodajství, aby jeho agenti sledovali Nečasovu manželku Radku. Podle policejních vyšetřovatelů měla prsty také v podplácení tří rebelujících poslanců ODS.

Aféra Nagyová znovu proslavila Českou republiku po celém světě. Po ostudě, kterou si Česko uřízlo, když si během svého předsednictví EU svrhlo vládní kabinet, se českým politikům podařil mnohem peprnější skandál – úřednice řídí vojenskou rozvědku. Kdo na to má?

Parlamentní volby

Čeští politici mají své voliče rádi, proto jim v roce 2013 zajistili hned dvě procházky k volebním urnám. Říjnové volby do Poslanecké sněmovny podle očekávání vyhrála ČSSD. ODS jen o dvě procenta překonala hranici pro vstup do parlamentu. Občanské demokraty o titul hlavní pravicové strany připravila partaj dua Kalousek-Schwarzenberg TOP 09.

Do parlamentu se vrací křesťanští demokraté. Nově do poslaneckých křesel usedli zástupci ANO 2011 a Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury. Strana Práv Občanů ZEMANOVCI naopak ostrouhala. SPOZ, která žonglovala s prezidentovým jménem jak se dalo, stěží získala 1,5 procenta.

Po volbách se u sociálních demokratů ještě „lánští kluci“ s Michalem Haškem včele pokusili o puč. Komicky a neúspěšně.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se po dvou měsících od voleb horko těžko dohodl s ANO a KDU-ČSL na vytvoření společného vládního kabinetu. Koaliční dohoda by měla být podepsána 6. ledna.

Muž roku – Andrej Babiš

Manželka ráno pošle Andreje koupit rohlíky a Mladou frontu. Ten se vrátí a povídá: „Pro jistotu jsem koupil i Lidovky.“ Na českou politickou scénu přichází nový hráč, který ji chce od základů změnit. Ambiciozní slovenský podnikatel nejdříve začal budovat mediální impérium (zatím mu patří MF Dnes, Lidové noviny a brzy i Rádio Impuls), a nyní se vrhl do politiky.

Jeho strana ANO 2011 vzala bleskovým útokem Poslaneckou sněmovnu. Partaj, která si sama není jistá svým programem, dokázala získat 18,65 procent hlasů a stala se jednoznačným vítězem říjnových voleb. Ale pozor, Babiš není malá ryba jako bezpečák Vít Bárta. Není radno ho podceňovat.

Podle všech očekávání se druhý nejbohatší český občan stane v Sobotkově vládě ministrem financí a navrch vicepremiérem pro ekonomiku. Hrozí České republice snad oligarchizace moci?

Návrat zlatého snu?

Českým hokejistům se konečně vrací forma. Na nedávném turnaji Channel One Cup, který se hrál v Praze a Soči, dokázali s přehledem převálcovat všechny soupeře. Domácí sbornou s Radulovem a Kovalčukem český nároďák vyškolil 1:2.

Na generálce před olympijskými hrami čeští hokejisté ukázali svou sílu. Snad bojový duch Hadamczikovým hochům vydrží do února. Bylo by báječné, kdyby si čeští fanoušci znovu prožili naganskou euforii.

Telegraficky

Končící rok byl bohatý také na další události. Václav Klaus „potěšil“ na rozloučenou své poddané a vyhlásil rozsáhlou amnestii. Prominuto bylo více jak 111 tisíc trestů. V červnu zasáhly Českou republiku povodně. Velká voda připravila o život patnáct osob a napáchala škodu za desítky miliard korun.

V Česku do konce roku 2013 vládl nikým nevolený a neschválený úřednický kabinet Jiřího Rusnoka. Prosadil si ho však prezident Zeman. Ministři Rusnokovy vlády provádějí čistky ve svých rezortech a rozdávají zakázky, jakoby se nechumelilo.

V České republice byla legalizována marihuana pro léčebné účely. Formálně. Konopí totiž stále není v lékárnách. V Pákistánu byly uneseny Češky Antonie Chrástecká a Hana Humpálová. Islamisté je chtějí vyměnit za svou stoupenkyni, vězněnou v USA. Osud dívek je nejistý.

Novým velvyslancem České republiky v Ruské federaci byl jmenován první československý kosmonaut Vladimír Remek.

Čeští tenisté obhájili Davis Cup. Poprvé v historii poháru. Z fenomenálního vítězství se na mistrovství světa v atletice radovala také Zuzana Hejnová. Ta se stala světovou šampionkou v běhu na 400 metrů. Hejnová suverénně kralovala i v Diamantové lize. Jaromír Jágr překonal rekord Steva Yzermana v počtu vítězných branek v NHL. Nastřílel jich už bezmála 700.