Cizí žoldáci jako další faktor destabilizace Ukrajiny

0
458

snajpři
Nová ukrajinská vláda zve do země cizí žoldáky. Podle mínění expertů je to nejen nesmyslné, ale je s to zostřit občanskou konfrontaci.

Podle některých zpráv jde o soukromou vojenskou společnost Greystone Limited z USA. Několik set jejích příslušníků má údajně vykonávat na Ukrajině funkce politické tajné rozvědky a ochrany státní bezpečnosti. Myšlenka jejich nasazení pro potlačení protestů na východě Ukrajiny patří oligarchům Igoru Kolomojskému a Sergeji Tarutovi, kteří byli jmenováni guvernéry Dněpropetrovské a Doněcké oblastí. A je to velká chyba, je přesvědčen prezident Mezinárodního sdružení veteránů komanda Alfa Sergej Gončarov:     

Ukrajinská vláda chce zřejmě potlačit proruské nálady v jižních a východních regionech. Kyjev chápe, že nynější silové struktury nejsou s to čelit hnutí proti Majdanu. Proto rozhodl, že se uchýlí k pomoci soukromníků, jež působí po celém světě. Jádro soukromé armády tvoří profesionálové, bývalí vojáci a důstojníci z celého světa. Jsou to žoldáci, jež válčí za peníze. Nemají žádnou ideologii, žádné politické názory. Myslí, že ukrajinští oligarchové, kteří platili za Majdan, činí velkou chybu, když si myslí, že se ruské obyvatelstvo smíří s  americkými žoldáky. Myslím, že to způsobí velký národní konflikt. A možná i občanskou válku.

Někteří experti připouštějí, že nasazení cizích žoldnéřů jako četníků na jihu a východě Ukrajiny bude mít opačný účinek. Protesty budou stoupat. V dějinách Ukrajiny a sousedních států se to stalo nejednou. Na druhou stranu, politolog Vladimir Jevsejev míní, že příchod na Ukrajinu menších zahraničních soukromých útvarů není sám o sobě s to vyprovokovat občanskou válku:

Aby vzplanula opravdová občanská válka, má to být skutečně velký cizí kontingent. Nakolik vím, o to zatím nejde. Myslím, že žoldáci soustředí úsilí na výcvik místních policistů a vojáků. Jiná věc je, co si počnou, když přece jen vypukne občanská válka.

Podle mínění Vladimira Jevsejva potřebuje každý normální stát vlastní armádu, bezpečnostní síly, pořádkové orgány. Alternativy svědčí o neplnohodnotnosti státu. Nasazení cizích žoldáků bude sebevražedným krokem pro nynější ukrajinskou vládu, která i beztak není dost legitimní.

Zdroj: Hlas Ruska
Foto: RIA Novosti