ČR může být zemí bez stálé armády

0
410

Autor: Ladislav Zelinka

noarmy-costa-rica-300x282Zajímavý článek autora Ladislava Zelinky, publikovaný na webu New World Order Opposition a ještě jeden zajímavý diskusní příspěvek.

Podle mne nejlepší, co můžeme my i další země světa učinit pro bezpečnost a stabilitu, je zrušit armádu, rozpustit vojska, recyklovat zbraně a zaujmout čistě mírovou politiku. Malá a klidná země jako Česká republika, a navíc součást evropského celku, nepotřebuje vydržovat velké a nákladné vojsko. Vzhledem k tomu, že nemá nepřátele, nemusí se obávat napadení. Pokud bude zemí bez vojska, nebude nikdy pro nikoho představovat potenciální hrozbu. Ušetřené miliardy může použít na jiné, prospěšnější věci.

Zní to jako utopie? Vůbec ne. Tímto způsobem již mnoho let fungují některé státy světa. A jsou něčím nebo někým ohrožené? Naprosto ne. Představa, že odzbrojená země bude okamžitě napadena a obsazena jinými, je zcela nepodložená.

Jedním ze států, které nemají žádné vojsko, je Kostarika. Tato středoamerická země takto existuje již od roku 1948 a na rozdíl od mnoha jiných států nezažila za celou dobu od tohoto data žádný konflikt.

Panama ústavním zákonem zrušila své stálé vojsko v roce 1990. Po desetiletích bojů, převratů a invazí v této zemi tímto krokem zahájila éru klidu, která trvá dodnes. Pro latinskoamerické země, tradičně často zmítané občanskými boji a vojenskými převraty, by mohla být dobrým příkladem a ukázkou toho, jak se ze začarovaného kruhu násilí dostat na lepší, mírovější cestu.

Z evropských zemí nemá armádu Island, ačkoliv je přitom členem NATO. V roce 2006 navíc zrušil jedinou americkou základnu na svém území. Přesto (nebo možná proto) je zemí úspěšnou, bohatou, a známou jako jedna z nejmírumilovnějších zemí na světě.

Z nám blízkých zemí to jsou pak dále např. Monako nebo Lichtenštejnsko. Celkem je jich okolo deseti, které se vzdaly nebo nikdy neměly vojsko.

Tyto jmenované země mají obecně nízkou kriminalitu a jsou vnímány jako vyspělé a bezpečné. Bezpečnost všech těchto zemí zajišťuje policie, bezpečnostní služba, příp. někde pohraniční či pobřežní stráž, což se zkušeností ukazuje jako dostačující.

Nejsou účastníci válek a bojů naopak země, které se orientují na zbrojení, preferují agresivní politiku, vydržují početná vojska, která modernizují a rozšiřují? Ponechám na úvaze čtenářů.

Příspěvek z diskuse k článku:

Štáty koncentrujú obrovské finančné zdroje od občanov a firiem. Len vďaka týmto finančným zdrojom si štáty môžu dovoliť budovať veľké a silné armády, ktoré podliehajú veleniu niekoľko málo ľudí. Štáty a ich armády boli za posledných 100 rokov zdrojom všetkých vojen a desiatok miliónov mŕtvych.

Štáty sú monopolom na moc, sú kriminálnou organizáciou, občan je na poslednom mieste, alebo až na žiadnom mieste. Štáty slúžia a sú riadené korporáciami.

  • Zrušte súkromné banky, vráťte kompetencie štátu z Bruselu do národných štátov, zrušte politické strany.
  • Zaveďte priamu demokraciu, voľby z regiónov do parlamentu, centrálnu banku podriadenú parlamentu, odvolatelnosť poslancov, referendum na všetky rozhodnutia parlamentu.
  • Zoberte štátu peniaze, štát má mať len nutné minimum na svoje fungovanie, len na to, čo nedokáže zabezpečiť občan. Napr. vo Švajčiarsku je štátna pošta a železnice.
  • Legislatívu si robí každý kanton svoju vlastnú a nemajú problém ani s neprispôsobivými, ani s migráciou.
  • Zriaďte domobranu, v každom dome puška. Právo vlastniť zbraň a právo na sebaobranu je znakom slobodného človeka. Politici ešte nedozreli na priamu demokraciu, ale občania áno! Prestaňte voliť politikov z kandidátky, na ktorú sa sami zapísali, moc politikov, ich právo vládnuť vystavte neligitimite.

Armády sú skutočné kraviny, zdroje vojen a konfliktov. U malých štátov ešte žiadna armáda nedokázala ochrániť krajinu, ani ČR, ani SR. Naše armády sú žoldnierske oddiely a potrebuje ich NATO. NA ČO?

Pretože štát nevie zabezpečiť ochranu krajiny, treba armády zrušiť a zaviesť domobranu, čo nedokáže štát, to dokáže občan.

Jedine ospravedlniteľná armáda bola v povojnovom komunistickom Československu, lebo bez nej by nebol natočený film Tankový prapor. Aby som armáde nekrivdil, vojaci základnej služby socialistickej republiky majú nezabudnuteľné zážitky a v dobrom spomínajú na „pakáreň“.