Další útok EU proti USA: Apple musí zaplatit 13 miliard EUR za daňový kartel se zkorumpovanou irskou vládou!

0
388

Autor: V.K.


České titulky klik na CC v dolní liště

Evropská komise po 3 letech vyšetřování obvinila amerického technologického obra Apple, že uzavřel s irskou vládou kartelovou dohodu na obcházení evropských daňových předpisů, a proto musí Apple Irsku doplatit zpětně 13 miliard EUR [1]. Oznámila to komisařka EK pro tržní konkurenci Margrethe Vestager. Společnost Apple před mnoha lety uzavřela s irskou vládou speciální dohodu o danění intelektuálního obsahu a prodejů produktů portfolia Apple realizovaných mimo území Irska, kdy společnost Apple se zavázala odvádět Irsku daně ve výší 0.005% svých příjmů. V samotném Irsku všechny ostatní společnosti by však normálně platily okolo 12% nebo i více, takže Evropská komise označila takovou dohodu mezi Applem a Irskem za nelegální a v rozporu s pravidly EU. Irsko nyní má po Applu požadovat doplacení daní do výše 12% a po započtení pokuty by suma měla přesáhnout 13 miliard EUR. Jenže na celé věci je pikantní skutečnost, že Irsko od Applu žádné další peníze nechce. Evropská komise proto pohrozila, že pokud Irsko peníze od Applu nevybere, bude mu hrozit zastavení dotačních titulů z EU, protože ty jsou vázány na odpovídající daňová pravidla země, která o dotace žádá.

Margrethe VestagerMargrethe Vestager, komisařka Evropské komise pro tržní konkurenci.

Postoji Irska se nelze divit, protože celá země a její ekonomika je postavena na bázi daňového ráje, kam bohaté firmy z celého světa přesouvají centrály svých firem, aby využily výhody nízkých daní v zemi. Problém v Applu je ale v tom, že nízké daně okolo 12% připadaly Applu příliš vysoké, a tak si s irskou vládou firma dojednala daňovou výjimku. Tato výjimka nyní byla shledána jako nedovolená podpora vybrané firmě na úkor ostatních firem. Smutné na celém případu je skutečnost, že irští politici jsou sebranka opravdu k pohledání. Po výbuchu hypoteční bubliny v USA v roce 2008 dopadla hospodářská krize na Irsko opravdu drsně.

A zejména na daňové irské poplatníky. Nejprve byly zavedeny úsporné balíčky, kdy byly důchodcům zrušeny benefity různého charakteru, příplatky na léky, náklady na dopravu, rodičovská podpora atd. Vzápětí poté následoval plivanec do obličeje obyvatel, když v roce 2010 vláda rozhodla o mamutím bailoutu bankéřů zkrachovalých irských bank. Většina peněz odešla do Panamy, na Kajmanské ostrovy, do Belize a také do Švýcarska.

danove-unikySchéma daňových úniků Applu v EU.

Irská vláda schválila obdobu náhubkového zákona, kdy média nesměla na adresu bankéřů psát hanlivé články, byly zakázány demonstrace proti rozhodnutí vlády o bailoutech, z tématu zlatých padáků pro bankéře se stalo hlavní téma, o kterém se ale nesmělo veřejně mluvit v hanlivých konotacích. Jenže to nebylo všechno. V roce 2013 irská vláda vyrobila sérii nových daní, kromě jiného byl zavedena daň za vlastnictví a použití vody, kterou musí platit každá osoba, která prokazatelně používá vodu. Je to obdoba daně ze vzduchu, o které se někdy vypráví ve vtipech, ale to by bylo na občany asi moc, takže irští politici uvalili daň na používání vody.

Po obrovských protestech až teprve letos v květnu vláda couvla a pozastavila vybírání daně z použití vody, ale zákon nezrušila. Pouze je pozastaven výběr daně. Absurdní rovina spočívala v tom, že když jste nechtěli platit daň z vody, museli jste prokázat, že se myjete z vody, za kterou již daň byla zaplacena v podobě balené vody, anebo jste museli dokázat, že se nemyjete, ani neumýváte nádobí. Dokázat to mohou obvykle ale jen bezdomovci v Irsku. Zákon se vztahuje na veškerou vodu, včetně rosy, vzdušné vlhkosti vysrážené do nádoby, vodních par zachycených do sběrného systému (odsávače, digestoře) anebo vody dešťové.

Zatímco tedy Irsko uzavírá s Applem dohody o prakticky nulovém placení daní, aby Tim Cook mohl rýžovat na ovcích velké zisky, tak ta samá vláda vyplatila z peněz daňových poplatníků bankstery a ještě zdanila použití veškeré vody v zemi. Krok Evropské komise lze ovšem z hlediska globální politiky chápat jako další útok z EU proti zájmům USA a amerických firem v Evropě. Po včerejším ostrém výroku německého vice-kancléře Sigmara Gabriela proti TTIP (více zde) je toto dnes další úder proti americkým zájmům v Evropě. Jak bylo řečeno ve videu nahoře, Brexit zahájil v Evropě de-globalizaci a de-dolarizaci. USA ztrácejí den za dnem v Evropě své pozice a do voleb v USA se budou útoky ještě více prohlubovat.

Americký ministr financí Jack Lew již reagoval na stanovisko Evropské komise a pohrozil, že podnikne odvetná opatření proti EU, pokud budou požadovat po americké firmě Apple daně mimo rámec dohodnutý smlouvou s irskou vládou. Signály toho, že Brusel vnímá konec Obamovy vlády, jsou vidět všude v EU. Americká moc se blíží k přerodu, k velkým změnám a bruselské elity to už jasně cítí. A změny to budou ve směru k oslabení americké globální moci ve světě. V Evropě se už ani nečeká na výsledek amerických voleb do Bílého domu. To je zajímavý signál, který by se neměl brát na lehkou váhu.

Zdroj textu a foto: AE News