Donald Trump se stal 45. prezidentem Spojených států amerických!

0
419

Vložil: Admin

Kontroverzní republikán Donald Trump byl podle propočtů agentury AP zvolen 45. prezidentem Spojených států, když získal potřebných více než 270 volitelů napříč všemi státy USA, zatímco jeho soupeřka průběžně jen 218.

Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru Baracka Obamy v Bílém domě a je těžkou porážkou demokratické kandidátky Hillary Clintonové, která v prezidentské kampani neuspěla již v roce 2008. Clintonová v telefonátu s Trumpem výsledek voleb uznala.

Donald Trump slibuje obrovské změny v politice USA. Tvrdé zakročení proti nelegální migraci. Tvrdé odmítání uprchlíků ze Sýrie. Podporu Bašára Asada v Sýrii. Spolupráci s Ruskem v boji proti ISIL. Zrušení sankcí proti Rusku. Uznání samostatnosti Krymu a jeho připojení k Ruské federaci. Restrukturalizaci NATO a změnu financování vojenské pomoci USA členským zemím NATO. V ekonomické sféře chce zavést ochranářská opatření amerického trhu, chce uvalit 35% daň na zboží amerických firem, které mají továrny mimo území USA a do země dováží produkci. Chce zcela překopat smlouvu volného obchodu NAFTA mezi USA, Kanadou a Mexikem. A nemá zájem na uzavření smlouvy TTIP. Místo ní chce jednotný trh s Velkou Británií.

Politika Donalda Trumpa přinese do Evropy jinou politiku, dosud neznámou. Založenou na ekonomickém pragmatismu. Jeho rozhodnutí změnit NATO tak, aby USA nemusely za jeho provoz platit většinu peněz, může vést k rozpadu NATO a jeho zániku. Tolik peněz, kolik USA dávají do NATO, nedají ostatní země dohromady ani za 50 let. Do značné míry je vítězství Donalda Trumpa vítězstvím Vladimira Putina. Normalizace vztahů s USA zvýší bezpečnost v Evropě a spolu s tím v celém světě. Je však ale třeba si uvědomit, že Donald Trump bude obklopen americkými jestřáby, viceprezidentem Mikem Pencem a lidmi z Pentagonu, kteří budou razit staré cesty a taktiky. Pokud by se Donald Trump vzpíral, je reálné se obávat, že by mohl být odstraněn podobně jako JFK. Současně jeho výroky o bombardování Íránu by šli proti zájmům spojenců, ale také Ruska. Donald Trump se tak bude muset naučit dělat kromě businessu i politiku. A ta je mnohdy hodně špinavá. Další volby ale čekají Evropu. Rakousko vyhlíží prezidentské volby v prosinci. Příští rok volby do Bundestagu v Německu. Dominový efekt bude pokračovat.

Moskva přivítala zvolení Trumpa

S nadějemi přivítala dosavadní bilanci amerických prezidentských voleb Moskva. Podle ruských politiků vycházela ruská diplomacie vždy lépe s republikány než s demokraty. S předpokládaným nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu by podle Kremlu mohla nastat nová etapa rusko-amerických vztahů. Putin v tomto smyslu zaslal Trumpovi blahopřejný telegram.

Podle šéfa zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantina Kosačova se po volbách »otevírá nové okno možností«. Senátor Vadim Ťulpanov pak novinářům poněkud nesmyslně řekl, že americký lid »už má dost mimořádné agresivity Bílého domu«. Američané podle něj chtějí zcela jinou politiku, a to vnitřní i zahraniční. Zda ji ale docílí tím, že do Washingtonu poslali právě nejagresivnějšího kandidáta v dosavadních dějinách USA, to je dost nejisté!

Němci jsou v šoku

O obrovském šoku, černém dni nejen pro Spojené státy nebo posílení populistů hovoří němečtí politici. Vítězství republikánského kandidáta si ve spolkové republice dokázal představit málokdo. Kancléřka Angela Merkelová se zatím nevyjádřila.

Jako první z německých členů vlády se k americkému hlasování těsně před oznámení Trumpova vítězství vyjádřila ministryně obrany Ursula von der Leyenová, která hovořila o velkém šoku. S Trumpovou administrativou se podle ní nicméně bude Německo snažit brzy navázat kontakty. Očekává také vzájemné diskuze o fungování paktu NATO, řekla veřejnoprávní televizi ARD.

O šoku hovoří také šéf poslanců partnerské strany KSČM, Die Linke., Dietmar Bartsch. »Černý den nejen pro Spojené státy,« napsal na Twitteru s tím, že Trump vyhrál duel ve vrhání špíny. Předseda Zelených Cem Özdemir vnímá výsledek hlasování jako další vodu na mlýn populistům.

»Donald Trump bude prezidentem USA. Bůh chraň Ameriku! Přicházejí divoké časy. Musíme zachovat chladnou hlavu,« napsal v reakci na výsledek amerických voleb na Twitteru předseda poslaneckého klubu vládní sociální demokracie Thomas Oppermann.

Ostatní

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček reagoval na volby tak, že Trump ukázal, že je možné porazit média a pseudoelity. A zatímco český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek reagoval zcela obojace – aby se vlk nažral a koza zůstala celá, jeho francouzský kolega sice pogratuloval vítězi, ale dodal, že Paříž bude ve vztahu k USA ostražitá a náročná – s cílem ochránit své zájmy. Čína se omezila na konstatování, že s novým prezidentem bude spolupracovat, aby byl zajištěn stabilní a spolehlivý rozvoj bilaterálních vztahů.

Zdroje: Halo Noviny
AE News
Video: Youtube