Dvousečnost protiruských sankcí

0
364

Miroslav Ransdrorf
Miloš Zeman nasadil k rozhodnému tónu. Nahlas uvažuje o uplatnění NATO na Ukrajině. Ministr Zaorálek hovoří o sankcích, které budou bolet. I nás. Nevím, co je k tomu vede, ale jistý zkušený diplomat, jmenoval se Clemens Lothar Wenzel Metternich a byl kancléřem rakouských císařů, se vyslovil, že nikdy neposílal ultimátum, pokud neměl v šuplíku náhradní řešení.  

Američané stupňují tlak. Provedli zablokování převodu z ruského velvyslanectví v Astaně v Kazachstánu pojišťovací společnosti Sogaz. Udělala to americká banka JP Morgan prostřednictvím SWIFTu (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications). Rusové reagovali ostře. Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Alexandr Lukaševič se vyslovil, že »pokud tímto krokem chtěla americká finanční společnost zaznamenat body v očích Bílého domu, pak zřejmě přestřelila. Washington musí pochopit: jakákoli nepřátelská akce vůči ruské diplomatické misi představuje nejen porušení mezinárodního práva, ale přináší s sebou též protiopatření, které nevyhnutelně postihne práci americké ambasády a konzulátů v Rusku«.   

Projekt »Dvouhlavý orel«

Rusové mají řadu možností reakce. Mohou přesměrovat své vývozy ropy a plynu, infrastrukturu k tomu už mají zčásti vybudovanou. Evropskou unii by toto přesměrování stálo 215 bilionů USD. Vladimír Putin dal instrukce největší ruské a východoevropské bance Sberbank (působí i v České republice), aby zastavila vydávání spotřebitelských půjček v cizí měně. Je to další signál odchodu od dolaru, Rusové ostatně stáhli z USA už dříve aktiva ve výši řádově sto miliard USD.

Ale to není vše. Nově zahájený projekt Dvouhlavý orel by při svém uvedení v život znamenal, že by se veškeré dodávky energie hradily zlatem. Připomínám, že dolar je dnes z velké části kryt tím, že se v něm obchoduje ropa a plyn. Čína už dříve navrhovala využití SDR (Special Drawing Rights), Rusové mluvili o potřebě rezervní měny, vyvážit mezinárodní systém závislý na výkyvech dolaru, ale toto je zásadní změna.

Projekt Dvouhlavý orel by znamenal, že ruská centrální banka bude razit 50 rublové zlaté mince s obsahem 0,1244 trojské unce ryzího zlata (průměr 18 mm). Na minci má být právě dvouhlavý orel s korunou a má tak vzniknout alternativa vůči americkému dolaru i euru s cílem pokrýt obchod s energiemi. Projekt je spojen s ambicí vytvořit nový státní vyrovnávací platební systém. Tak by vznikla nadace, která by vytvořila alternativu v systému SWIFT. Ten slouží zatím nejen pro převody měn, ale také pro obchod s globálně obchodovanými komoditami a s energiemi. Státy jako Čína (která v poslední době usiluje o převod svého obchodu přímo na jüany), Indie, Brazílie, Jižní Afrika a další země tento nový model přivítají.

Projekt »Natalka«

Má na tuto operaci Rusko dost zlata? Ruská centrální banka má zásoby zlata ve výši více než 1040 tun. V rámci projektu Natalka dochází k dramatickému navýšení produkce zlata. Rusko má druhé největší zásoby zlata na světě (12 500 tun zlata, více než 400 milionů trojských uncí). Uvedený projekt Natalka se opírá o 32 milionů uncí už prokázaných zásob v ložiscích v Magadanské oblasti. Odhadované zdroje představují 60 milionů uncí. Závěr tedy je: Rusko pro tuto složitou a dlouhodobou operací dostatek zlata má.

Projekt Dvouhlavý orel by nejen ohrozil pozici systému SWIFT, ale i dominanci dolaru a bytostně by poškodil i euro. Američané svým dobrodružstvím na Ukrajině a eskalací konfliktu s Ruskou federací mohou dosáhnout pravého opaku. Mohou ztratit hlavní pokrytí své vlastní měny.

Miloslav RANSDORF