EuroPRO jako metoda nátlaku

0
443

EuroPRO
Systém americké protiraketové obrany je znovu využíván jako mechanismus nátlaku na Rusko. Nedávno viceprezident USA Joe Biden potvrdil, že v Polsku budou nejpozději v roce 2018 rozmístěny prvky EuroPRO.

O možnosti připojení k systému informovalo Dánsko. Západ, který není s to ovlivnit postoj Ruska týkající se Ukrajiny a Krymu, se vrací k metodám v duchu studené války.

Evropská PRO není zaměřena proti Rusku, neustále opakují západní politici. Jakmile ale vznikají mezi Moskvou a Západem neshody kvůli nějakému problému, dostává se otázka EuroPRO do popředí, a prvky protiraketového systému se stále víc přibližují k ruským hranicím. Nyní se stala takovým provokujícím faktorem ukrajinská otázka, zdůrazňuje ředitel Centra strategické konjunktury Ivan Konovalov:         

Problém protiraketové obrany není nový.

Strany – USA, NATO a Rusko – nedokázaly najít body dotyku. Rusko totiž požaduje z právního hlediska závazné záruky toho, že tento systém není zaměřen proti jeho strategickému potenciálu. Západ ale tyto záruky poskytnout nechce. A to, co se teď děje na Ukrajině, samozřejmě vyhrocuje situaci kolem PRO. Je to totiž jeden z momentů, kde se protiklady mezi Ruskem, USA a NATO dost vážně vyhrotily. Za situace, kdy Západ hledá jakékoli nástroje nátlaku na Rusko, se protiraketová obrana opět dostala do popředí. Je to především politická hra.

Od samého začátku byl oficiálním odůvodněním vytváření systému PRO v Evropě íránský jaderný program. Teď bylo v tomto smyslu dosaženo značného pokroku. Ale i přes to se EuroPRO nadále rozvíjí. V únoru dorazila na španělskou vojenskou námořní základnu Rota první americká válečná loď z těch, které se mají stát součástí mořské složky systému americké PRO v Evropě. Později sem mají připlout další tři lodě. Kromě toho španělské úřady povolily rozmístit na svém území americké vojáky a členy jejich rodin – celkem 1 400 lidí. Loni na podzim se začal systém EuroPRO budovat v Rumunsku. Otázka Polska byla až do poslední doby sporná, teď ale viceprezident USA Joe Biden potvrdil, že nejpozději v roce 2018 tam budou rozmístěny prvky EuroPRO. Za to USA slíbily zajistit modernizaci polské armády. Podle některých údajů už USA poslaly do Polska 12 stíhaček F 16, dopravní letadla a 300 vojáků.

Při komentování prohlášení západních politiků o možném zavedení a rozšíření sankcí proti Rusku, mezi něž bylo nepřímo zařazeno i rozmísťování amerického systému PRO, ruské MZV zdůraznilo, že „pokusy rozmlouvat s Moskvou jazykem síly, vyhrožovat občanům Ruska sankcemi, nikam nevedou“. A upozornilo, že opatření nátlaku, to není naše volba, Rusko je ale bez příslušné odpovědi neponechá.

Zdroj: Hlas Ruska