Evropané proti válce

0
416

Levicová mírová platforma Evropané proti válce se zapojí do aktivit plánovaných na státní svátek 17. listopadu. Připravuje svou akci na pražském Klárově a vyjádří také podporu prezidentu republiky.

»Původně jsme plánovali průvod Prahou se třinácti polistopadovými zastaveními, ale ostatní skupiny nám blokovaly trasu. Protože naším zájmem není vyhledávání střetů, pro svou prezentaci využijeme shromáždění veřejnosti na pražském Klárově,« řekla včera na tiskové konferenci jménem Evropanů proti válce Eva Novotná. Státní správa nereaguje patřičně a rázně na »hnědnutí společnosti«, což Evropané považují za velmi nebezpečný vývoj. Svůj názor sdělili dopisem premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.    

Levicové iniciativy a subjekty postaví v pondělí 17. listopadu zhruba od 12 hodin na Klárově malé stanové městečko, které bude sloužit především k debatám, případně petičním akcím. »Budeme mít plakáty, letáčky a budeme diskutovat s lidmi o tom, jak se vyvíjely jejich iluze ve srovnání s realitou polistopadového období,« navázal Milan Neubert, mluvčí Spojenectví Práce a Solidarity (SPaS) a současně předseda SDS. SPaS si tímto hodlá připomenout zklamané naděje z roku 1989. V tomto bloku budou vystupovat s krátkými projevy levicové osobnosti, politici a aktivisté z levo-středového spektra, akce ponese název »Kam jsme to dospěli?«, doplnil Neubert. Promluví například spisovatelka Lenka Procházková, účast přislíbil senátor Jan Veleba či poslanec Jaroslav Foldyna.

Postavit se k věci čelem

Diskuse a krátké projevy plynně přejdou do další akce »Stojíme za svým prezidentem«, jež má podpořit Miloše Zemana čelícího v posledních týdnech velkému útoku ze strany pravice a s ní spojených sdělovacích prostředků, novinářů a umělců. Akce se koná také na Klárově od 14 hodin. »Lidé kolem tzv. Pražského Majdanu, kteří se hlásí například k TOP 09, se po sociálních sítích propojují, srocují. Jejich akce připravovaná na 17. listopadu je pokusem zpochybnit demokraticky zvoleného prezidenta,« poznamenal Robert Vinogradov ze skupiny Skuteční přátelé Ruska s tím, že podobně – znevážením prezidenta – to začalo i na kyjevském Majdanu. Vinogradov, který v tom vidí nebezpečí pro demokratický vývoj v ČR, vyzval levicově smýšlející lidi, aby se »k akci postavili čelem«.

Novotná také informovala, že Evropané proti válce položí 17. listopadu na Národní třídě v Praze symbolický věnec obětem 17. listopadu 1989, neboť »nejsou jen ti, kteří Listopadem získali, ale také ti, kteří ztratili domov, střechu nad hlavou, práci«… »a i republiku,« podotkla Procházková.

Evropané proti válce se zformovali v období stého výročí vypuknutí první světové války a toto výročí si také v létě připomněli. Vystupují s požadavkem objektivního a vyváženého informování o válečných událostech ve světě, mj. na Ukrajině. K platformě se hlásí OI Ne základnám, Nezávislá média, Hnutí za přímou demokracii, »spojenci« SPaS a jiné spolky.