V Evropě uzavřené koronavírusem otevírá EU své dveře americké armádě. Mohl by se „ochránce“ stát útočníkem Evropy?

0
751

Aktualizace 20.03.2020 – Cvičení bylo zrušeno, jen v Pobaltí proběhne malé cvičení několika dělostřeleckých skupin.

Autor: Manlio Dinucci, 12. března 2020

Ministři obrany 27 zemí EU, z nichž 22 jsou rovněž členy NATO, se sešli ve dnech 4. a 5. března v chorvatském Záhřebu. Ústředním tématem setkání, nebylo hledat reakci na kronavírusovou krizi, která brzdí civilní mobilitu, ale jak nejlépe rozvíjet „vojenskou mobilitu“. Rozhodujícím testem je cvičení Defender Europe 20, naplánované na duben a květen. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který se zasedání Evropské unie zúčastnil, ho považuje za „největší rozmístění amerických sil v Evropě od konce studené války“.

20.000 vojáků, kteří s 10.000 dalšími jež jsou již na místě a 7.000 spojenců NATO v současnosti přichází do Evropy z USA. Budou nasazení „v celém evropském regionu“. Americké síly s sebou přináší 33.000 kusů vojenské techniky, od osobních zbraní, po útočné tanky Abrams. Je zřejmé, že proto budou potřebovat pro svou přepravu odpovídající infrastrukturu. Existuje však problém, jak odhalila zpráva Evropského parlamentu (únor 2020), že evropská infrastruktura je od 90. let vyvíjena pouze pro civilní použití. Vojenská mobilita se však stala klíčovou otázkou pro NATO. Vzhledem k tomu, že Aliance nemá nástroje ke zlepšení vojenské mobility v Evropě, hraje Evropská unie, která k tomu má legislativní a finanční nástroje, nezbytnou roli.

Akční plán pro vojenskou mobilitu, předložený Evropskou komisí v roce 2018, plánuje upravit „ty infrastruktury, které nejsou přizpůsobeny hmotnosti a rozměrům vojenských vozidel“. Například, pokud most není schopen nést hmotnost tanků, musí být vyztužen nebo přestavěn. Na základě tohoto kritéria bude nutné provést zkoušku pevnosti nového mostu, který v Gênes nahradí zborcený most Morandi, s tanky Abrams o hmotnosti 70 tun. Tyto úpravy, které jsou pro civilní účely zbytečné, budou vyžadovat obrovské výdaje, které členské státy musí převzít, s „možným finančním příspěvkem EU“.

Evropská komise stanovila primární alokaci 30 miliard EUR. Jedná se o veřejné peníze odebrané z našich kapes. Záměrem plánu je také „zjednodušit celní formality pro vojenské operace a přepravu nebezpečného zboží ve vojenském stylu“.

Americká armáda v Evropě požaduje instituci „vojenské schengenské zóny“ s tím rozdílem, že to nebudou lidé, kteří budou moci cestovat bez omezení, ale tanky.

Defender Europe 20 cvičení, jak bylo vysvětleno během jednání v Záhřeb, „umožní identifikaci všech překážek vojenské mobility, které Evropská unie bude muset odstranit“.

Dopravní síť EU bude proto testovat 30.000 amerických vojáků, kteří budou nasazeni v celém evropském regionu a osvobozeni od standardu koronavirusu. Potvrzuje to video ukazující prvních 200 vojáků americké armády v Evropě, kteří přijeli 6. března do Bavorska. Zatímco v Lombardii, jen pár stovek kilometrů daleko, jsou zavedeny přísnější normy, v Bavorsku, kde bylo zaznamenáno první evropské vypuknutí Koronaviru, američtí vojáci si hnerd po výstupu z letadla potřásli rukama s německými úředníky a políbili soudruhy bez masek. Tak se nabízí spontánní otázka – byli snad již očkování proti Koronavirusu?

Kromě toho si můžeme položit otázku, jaký je tedy účel největšího nasazení amerických sil v Evropě od konce studené války, v okamžiku, kdy je Evropa v krizi kvůli hrozbě Koronaviru, (v ústředí NATO v Bruselu je dokonce jeden případ)? Oficiálně „chránit Evropu před jakýmikoli potenciálními hrozbami“, (s jasným odkazem na „ruskou hrozbu“). A protože nás americká armáda informovala, že „pohyby vojsk a výzbroje v Evropě potrvají do července„, můžeme si jen položit otázku, zda se všech 20.000 amerických vojáků vrátí do své vlasti, nebo někteří z nich v Evropě zůstanou i se svými zbraněmi? Mohl by se tak „ochránce“ stát útočníkem Evropy?

Zdroj článku: Global Research
Překlad: Administrátor

VLOŽTE ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Prosím, vložte zde Vaše jméno

*

code