Evropská unie nucený autotuning ve stylu „velkého bratra“

0
371

autotuning
Přibližně od roku 2016 budou do sériově vyráběných automobilů ve všech 28 zemí EU montovat speciální rádiem řízené blokátory. S jejich pomocí bude policie schopna z centrálního pultu zneškodnit jakýkoliv automobil, jehož cestující se budou zdát podezřelí. Tajnou novinku oznámila evropská lidskoprávní organizace Statewatch.

Pokud by se tyto plány nedostaly na veřejnost na pozadí skandálu NSA USA, který způsobil Edward Snowden, tak by se zřejmě kolem této novinky žádná vlna znechucení nezvedla. Evropská komise ubezpečila občany, že se jedná pouze o opatření, které může pomoci se zadržením zloděje automobilu, zločince, nebo třeba jenom řidiče, který překročil povolenou rychlost. USA se ospravedlňovaly přibližně stejně: celé sledování je namířeno pouze proti podezřelým z terorismu a pouze pro blaho občanů. Ukázalo se ale, že NSA zaznamenává přibližně 5 miliard údajů o lokalizacích mobilních telefonů denně. To je na „podezřelé z terorismu“ mnoho.   

Aby se Brusel nedostal tam, kde je nyní USA, požadují nyní Evropané, aby vedení EU vysvětlilo, co konkrétně připravuje a pro koho, a jaké legislativní bariéry proti svévoli tajných služeb musí být přijaty.

Myšlenka nové pomůcky se zrodila ve Stálém výboru pro spolupráci v oblasti operativní kontroly vnitřní bezpečnosti (EU’s Standing Committee on Operational Cooperation on Internal Security), zkráceně COSI. Je to celoevropský koordinátor operativní práce tajných služeb a policie. Založen byl v roce 2010 a téměř okamžitě vypracoval program Evropská technologická síť pro podporu bezpečnostní činnosti (European Network of Law Enforcement Technologies) – ENLETS. Na vývoj, zkoušky a zavedení nových technologií bylo vyčleněno šest let. Znamená to tedy, přibližně od roku 2016 by se tyto novinky měly „dostat do oběhu“. V roce 2012 získal ENLETS více, než půl miliardy EUR.

Evropští poslanci nyní požadují zveřejnit všechny aspekty tohoto tajného programu a přednést o něm zprávu ve Štrasburku.

Největší problém této evropské policejní novinky spočívá v tom, že jeho možnosti jsou mnohem širší, než bylo oznámeno. Systém je schopen určovat místo, kde se vůz nachází, zjišťovat údaje o jeho majiteli, určovat směr, kam jede, mapovat množství benzínu, odposlouchávat rozhovory uvnitř vozu a zjišťovat, odkud kdo kam jede. Obecně, je pokušení si „doplňkově zašpehovat“ pro tajné služby příliš velké.

Zdroj: Hlas Ruska