Evropská unie – optimismus v nedohlednu

0
466

euEvropská ekonomika dál přešlapuje na místě. V Německu Index podnikatelských nálad v září zažil prudký propad. Experti předpovídají, že obnovení evropské ekonomiky potrvá přinejlepším „léta“. Na pozadí této nepříliš veselé skutečnosti členové EU počítají ztráty vzniklé protiruskou politikou Bruselu.

Jeden z klíčových indikátorů podnikatelského klimatu v Evropě, německý Index podnikatelských nálad IFO, se houpe jako na mořských vlnách. V září jeho hodnota dosahovala 104.7 bodů, přičemž v srpnu 106.3 bodů. Pokud vezmeme v úvahu, že se v srpnu snížil v porovnání s červnem o 1.7 bodů, čímž překonal ty nejčernější předpoklady, tak lze hovořit nejen o tendenci, ale o tvrdé realitě. Německá ekonomika, která je „lokomotivou“eurozony, se dostala do volného pádu a, jak uvádí experti, je „absolutně vyčerpaná.“ Navíc, investoři přestávají věřit dokonce německým perspektivám.   

„Evropa stagnuje“ – takový závěr vyplývá z poslední měsíční zprávy mezinárodní výzkumné společnosti Markit. Dokument uvádí, že v září došlo v eurozóně k snížení tak zvaného indexu nákupních manažerů (PMI). Index se propadl do minimální hodnoty od prosince 2013.

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) jako jeden z klíčových negativních faktorů uvádí sílící v Evropě ekonomickou nerovnost. Například, pokud prognóza stavu německé ekonomiky na letošní rok předpokládá růst HDP 1,5 %. tak vyhlídky italské ekonomiky předpokládají propad HDP o 0,4 %.

„Zóna euro potřebuje mnohem rozhodnější finanční stimulace,“ zdůrazňuje náměstek generální tajemníka OECD Rintaro Tamaki. „Obnovení bude trvat léta,“ – s takovou neradostnou předpovědí přišel přední ekonom newyorské finančně analytické společnosti High Frequency Economics Carl Weinberg.

Evropským trhům nepomáhá ani vyostřená situace ve světě – konkrétně na Blízkém východě. „Rostoucí geopolitická rizika současně s obavami spojenými s evropskou ekonomikou nutí investory vyhýbat se rizikům,“ uvádí analytik australské investičně analytické agentury Perpetual Ltd. Matthew Sherwood.

Společně s tím je nutné vzít v potaz vážné finanční ztráty Evropské unie spojené s sankční válkou proti Rusku. Jedná se o miliardy eur. Trojici lídrů vede Polsko. Experti mezinárodní organizace International Trade Center (sjednocující analytiky OSN a WTO) předpokládají, že deficit polského zahraniční obchodu letos dosáhne 52 %. V Litvě deficit zahraničního obchodu může tvořit 47 % a ve Finsku – 12 %. Tyto ztráty jednoznačně nepomohou ozdravit chřadnoucí Evropskou unii.

Zdroj: Hlas Ruska