Fantastický projekt roste po Itálii i v Asii: zelená věž plná stromů a keřů

0
678

Autor: Jan Petrák

Nedávno jsme psali o snaze Číny zlepšit katastrofální úroveň svého životního prostředí i ohrožených druhů. Tragická situace ale není jenom s ovzduším, nýbrž i s kontaminovanou pitnou vodou, která dle některých odhadů může Číně dojít už okolo roku 2030, nicméně konečně naráží na vážné snahy místního establishmentu situaci zmírnit nebo zcela zarazit. Jeden z hlavních problémů, na které se čínská vláda obrací, když nepočítáme tahanice v Jihočínském moři, je právě děsivá kvalita ovzduší v oblastech velkých měst.

Kromě obrovského filtru také roste v Číně zelená věž neboli vertikální les po vzoru předlohy z Milána, kde dvě takové věže vyrostly první. Ty navrhl Stefano Boeri. Lidé byli nadšení. Nyní se s ambiciózní firmou Stefano Boeri Architetti spřáhla i Čína, přesněji město Nan-ťing. Dvě věže, které shlížejí na čtvrť Pchu-kchou, by měly být dokončeny v roce 2017. Pokryty budou 1100 stromy místních druhů a dalšími 2500 keři a rostlinami, což bude dohromady produkovat více než 2100 kilogramů na metr krychlový kyslíku každý den. Jako bonus k příznivému dopadu na ovzduší lze přičíst i supermoderní vzhled těchto v Itálii navržených věží. Dle Stefano Boeri Architetti věže obtěžká 600 vysokých stromů a 500 stromů středního vzrůstu.

Na vertikálním lesu je nejzajímavější, že se nejedná jen o obrovský květináč, ale i o plně funkční budovu. I v té čínské budou kanceláře, muzeum, škola a na střeše, jak jinak, klub. V druhé, měnší věži (354 stop) se usídlí Hyatt hotel, který plánuje na střechu ještě umístit bazén.

Čína se ale po vzoru svého znovuobjeveného megalomanství nezastavuje jen u dvou věží. Podobný les vyroste i ve městě Kuej-čou, a kvůli stejnému důvodu – znečištěnému vzduchu. Zde se jedná zpola o výtvor místního umělce Simona Ma, který má na starost i veškerý interiér. „Les“ v Kuej-čou bude hotel s 250 pokoji zapuštěný do kopce, kopírující jeho přirozeně oblý tvar.

Dvě obytné věže v Miláně o výšce 110 a 76 metrů zdobí 900 stromů vysokých 3,6 a 9 metrů a k tomu zhruba 20 000 různých rostlin. Kvůli popularitě, účinnosti a kráse těchto věží se o projekty nezajímá jen Itálie. S trochou štěstí stromy a keře obsadí o hodně víc domů a mrakodrapů po celém světě.

Zdroj textu a foto: Časopis Šifra