Finanční pomoc USA je v rozporu s jejich vlastním zákonem

0
402

Jeffrey Steinberg
Výkonný ředitel Intelligence Review v USA, Jeffrey Steinberg v rozhovoru s televizi Russia Today sdělil, že na Ukrajině došlo k násilnému svržení legitimní ukrajinské vlády a prezidenta Viktora Janukoviče s použitím ozbrojené síly, včetně účasti nejextrémnějších radikálních skupin.

V souladu s platnými zákony, USA nejsou oprávněny poskytnout finanční pomoc státu, kde došlo k násilnému svržení prezidenta v rámci ozbrojeného převratu.

Případ Ukrajiny a Janukoviče tomu odpovídá, takže veškerá pomoc USA musí být zastavena, řekl Jeffrey Steinberg.  

Jeffrey Steinberg současně upozornil na dvojí politiku USA při uplatňování tohoto zákona.

Tento zákon byl, mimo jiné, použit v době svržení prezidenta Egyptu Mursího. Tehdy Obamova administrativa a Kongres byly vzteky bez sebe při hodnocení, zda situaci v Egyptě označit jako „převrat“. Ironii je, že John McCain, byl jedním z hlavních podpůrců zastavení vojenské pomoci pro Egypt, ale dnes je na zcela opačné pozici.

Zákon byl aplikován v případech, kdy se to hodilo administrativě a jejím spojencům v Kongresu a byl ignorován když se pak ukázala holá skutečnost a pravda. V případě Ukrajiny nikdo nemůže popřít dvě věci. Za prvé, Janukovičova vláda byla legitimně zvolena. Za druhé jak on, tak vláda byly svrženi za použití síly, včetně extrémních neofašistů.

Prezident Janukovič má legitimní právo v této situaci klást otázky. On žádá, aby věc byla projednána u soudu a Kongresu USA. Připomínám, že na tiskové konferenci 11. března 2014, prezident Janukovič prohlásil, že má v úmyslu podat žádost k americkým úřadům a požádat o právní posouzení všeho co se událo na Ukrajině.

Již dříve ruské ministerstvo zahraničí upozornilo na slova Janukoviče, že vláda USA plánuje vyčlenit 1 miliardu USD a poskytnout ji současné vládě na Ukrajině, což je v rozporu se zákony USA.

V ustanovení § 22, bodu 8422 zákona z roku 1961 pro poskytování zahraniční pomoci, je zakazáno poskytnutí finanční pomoci vládě jakéhokoliv státu, kde legálně zvolený prezident byl svržen při vojenském převratu, nebo jiným nezákonným rozhodnutím.

Anglicky zdroj: Russia Today
Překlad: Administrátor