Horní sněmovna Ruské Federace schválila vojenskou intervenci na Ukrajině

0
366

Zdroj: Interfax-RU
Moskva 01. března 2014

Vladimír Putin
Rada federace schválila požadavek prezidenta Vladimira Putina o použití ozbrojených sil Ruské Feerace na území Ukrajiny.

Jak již bylo uvedeno v rozhodnutí horní komory parlamentu, je to v zájmu veřejné bezpečnosti ruských občanů nacházejících se na území Ukrajiny a ruských vojáků umístěných na Ukrajině.

Ruský prezident Vladimir Putin již dříve požádal Spolkovou Federaci o povolení pro nasazení ozbrojených sil na území Ukrajiny pro normalizaci politické situace v této zemi. 

Vzhledem k mimořádné situaci na Ukrajině, která ohrožuje životy občanů Ruské federace, našich krajanů, personálu vojenského kontingentu ozbrojených sil Ruské federace jenž se nachází v souladu s mezinárodní dohodou na území Ukrajiny (Autonomní republika Krym), na základě bodu „d“ v odstavci 1 článku 102 Ústavy Ruské federace, předložil jsem Radě federace Federálního shromáždění, žádost Ruské federace pro použití ozbrojených sil Ruské federace na území Ukrajiny k normalizaci politické situace v této zemi.

Rada federace ve své žádosti zaslané hlavě státu uvádí, že odmítnutím dohody o normalizaci situace na Ukrajině 21. února, vyvstala reálná hrozba krveprolití ve východních a jižních oblastech Ukrajiny a humanitární katastrofy po celé zemi.

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč poděkoval za „všestrannou pomoc a ochranu Krymu. Jeho stanovisko přečetl v předsdnictvu předseda výboru Rady federace pro ústavní legislativy Alexandr Klišac.  Podle něj ukrajinský prezident ve svém projevu uznává územní celistvost Ukrajiny a vyjádřil obavy o bezpečnost v zemi, s poukazem na nezákonné jednání lidí, kteří násilně převzali moc v Ukrajině.

Překlad: Admin