Hrátky na popelu z Osvětimi

0
439

osvietimRouhačsky a cynicky zaznělo podle názoru ruského ministra zahraničí prohlášení jeho polského kolegy. Ministra zahraničí Polska v rozhlasovém vysílání řekl, že koncentrační tábor v Osvětimi osvobozovali Ukrajinci.

Důkaz je podle názoru Grzegorze Schetyny zcela očividný: operaci totiž prováděla vojska Ukrajinské fronty. Proč pan Schetyna, který je povoláním historik, takto zkresluje všeobecně známá fakta? Někteří pozorovatelé mu už stanovili diagnózu – rusofobie.

Byla to První ukrajinská fronta a Ukrajinci, kteří osvobodili koncentrační tábor v Osvětimi. Byli to ukrajinští vojáci, kteří otevřeli onoho lednového dne bránu koncentračního tábora, prohlásil bez ostychu Schetyna. Mluvil o koncentračním táboře Auschwitz v Osvětimi, jehož 70. výročí osvobození se bude připomínat 27. ledna.

Je třeba říci, že podobná prohlášení v ústech evropských politiků už nejsou v poslední době žádným překvapením. Nestávají se ale proto méně rouhačská, komentoval výrok svého kolegy ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov: „Prohlášení polského ministra o tom, že Osvětim osvobozovali Ukrajinci, nemohu ani komentovat. Osvětim osvobozovala Rudá armáda. Byli v ní Rusové, Ukrajinci, Čečenci, Gruzínci a Tataři. A pohrávat si s něčími nacionalistickými city je za této situace naprosté rouhání a cynismus.

Na ruském MZV prohlásili, že nevěří v nevzdělanost polského ministra-historika. Jde o něco jiného. „Myslíme si, že je na čase přestat se zkreslováním dějin a v protiruské hysterii znevažovat památku těch, kdo nešetřili vlastní životy pro osvobození Evropy“, praví se v prohlášení zahraničněpolitického rezortu.

Kdy pronášel tato „historická“ slova, odpovídal polský ministr na otázku moderátora, proč nebyl na oslavy 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora Auschwitz pozván prezident Ruska. Schetyna se to pokusil vysvětlit tím, že pozvánky se nerozesílaly vůbec nikomu. Do masmédií však unikla informace o tom, že na oslavy pozvali ukrajinského předáka Porošenka. Také jiní evropští vedoucí představitelé se chystají přijet do Polska. A ministr zahraničí se snad pokusil nešikovně ospravedlnit všechny tyto neshody, tvrdí ředitel Evropského centra pro geopolitický rozbor Mateusz Piskorski:

Polský ministr zahraničí, i když je povoláním historik, nemohl snad najít jiné logické vysvětlení toho, co se stalo – odmítnutí oficiálního pozvání Vladimíru Putinovi. Pokusil se najít tomu vysvětlení, a našel si vysvětlení tak absurdní, že vyvolává smích dokonce zde v Polsku. Nelze přece takto manipulovat dějinami.

Víc než to: politolog zdůraznil, že ministr Schetyna, kdy mluvil o Ukrajincích, kteří osvobozovali koncentrační tábor v Osvětimi, zapomněl si na účast Poláků. Vždyť součástí Ukrajinských front byla Druhá lidová polská armáda generála Karola Swerczewského. Takže ministr zneuctil památku nejen sovětských, ale také polských vojáků, kteří v této operaci zahynuli. I když se nemáme divit podobné zapomnětlivosti – vždyť polská vláda pracuje nyní v ovzduší totální rusofobie, uzavírá Piskorski.

Mezi osvoboditeli Osvětimi byli samozřejmě také Ukrajinci. Nebyli to však představitelé té Ukrajiny, která zabíjí nyní ženy a děti v Donbasu. Tato banderovská Ukrajina byla v r. 1945 na druhé straně barikád, ve složení Waffen SS a jiných útvarů, které spolupracovaly s Třetí říší. Osvětim osvobozovali Ukrajinci, kteří bojovali proti fašismu. Byla to válka SSSR proti hitlerovskému Německu, říká politolog.

27. ledna se bude na místě bývalého nacistického koncentračního tábora v Osvětimi konat pietní ceremoniál. Za léta činnosti německých koncentračních táborů Auschwitz-Birkenau bylo v nich zničeno asi 1,5 milionu lidí. Auschwitz-Birkenau v Osvětimi se stal jedním z nejznámějších koncentračních táborů, symbolem holocaustu. A přítomnost Putina na tomto ceremoniálu měla být rozhodným napomínáním o tom, kdo ve skutečnosti osvobodili tento tábor smrti – skutečnost, na niž chtějí členové EU z Východní Evropy raději zapomenout, soudí profesionální lovec nacistických zločinců a šéf jeruzalémské odbočky Centra Simona Wiesenthala Efraim Zurov.

Ruští poslanci vyslovili předpoklad, že kdy prohlásil o osvobození koncentračního tábora v Osvětimi Ukrajinci, soutěžil polský ministr v znalosti dějin s nynějším ukrajinským premiérem. Arsenij Jaceňuk v průběhu své nedávné návštěvy Berlína prohlásil: v době Druhé světové války „vtrhl“ Sovětský svaz na území Ukrajiny a Německa.

Podobné pokusy o revizi dějin se už staly bohužel tendencí. Podle slov Efraima Zurova, jsme svědky plánovité kampaně, která se pokouší přirovnat komunistický režim k nacistickému. Motivace této kampaně je zřejmá: všeobecné případy kolaboracionismu zaznamenané skoro ve všech státech Východní Evropy, a účast představitelů těchto zemí v hromadných vraždách. A místo aby se pokusili postavit se čestně proti své minulosti a odsoudit úlohu, kterou hráli v Druhé světové válce, se snaží tyto země všelijak upozornit na svá utrpení za sovětské moci. A oslavují „bojovníky za svobodu“, proti komunismu, dokonce když mají vinu z hromadných vražd. A hlavní myšlenkou ceremoniálu v Osvětimi je přece památka na to, že čelit fašismu je možno jen sjednocením všech protifašistických sil, a že je třeba zapomenout na politické a ideologické rozpory před tváří smrtelného nebezpečí. Platilo to v době Druhé světové války, platí to také dnes, kdy nacismus znovu zvedá hlavu.

Zdroj článku a foto: Hlas Ruska