Incident na Ruzyňském letišti.

0
378

Za stěží uvěřitelné lze považovat informace, že ministr financí Miroslav Kalousek řídil na ruzyňském letišti manévry, během nichž bylo letadlo ruské společnosti Aeroflot zablokováno cisternou, aby nemohlo vzlétnout. Šlo o zoufalý, ale také neúspěšný pokus pětice českých ministrů na poslední chvíli zabránit vydání podnikatele Alexeje Torubarova do Ruska.

O co vlastně, respektive o koho šlo? Alexej Torubarov byl podle svých tvrzení úspěšný podnikatel,  který ve Volgogradu vybudoval síť restaurací, jenže se dostal, podle jeho slov, do konfliktu s policií a ruskou tajnou službou,  které ho vydíraly a chtěly po něm výpalné. Podle tvrzení své manželky, která ho hájí, měl Torubarov zájem o jakýsi objekt (firmu, nemovitost?), jenž měl být prodán ve veřejné dražbě. Tak dal jednomu, podle svého mínění vlivnému člověku 25 milionů, aby byla dražba zrušena a on se stal majitelem objektu bez dražby. Jenže místo přijetí úplatku ho státní zaměstnanec udal policii a ta zahájila trestní stíhání.  Takže žádná politika, ale klasická majetková trestná činnost.      

Ruský podnikatel byl zadržen na základě mezinárodního zatykače. Ten se vydává s tím, že hledaný bude mít právo na řádný soud. Zatčen byl v Rakousku. Rakušané ho poslali k nám, protože měl pro vstup do EU naše vízum. Putoval do vazby a všechny soudy, včetně Ústavního soudu, ho odsoudili k návratu do Ruska před jejích soud, aby se zodpovídal z majetkově trestné činnosti.

Na podkladě rozhodnutí zejména Ústavního soudu, ministr spravedlnosti Blažek správně podepsal jeho vydání. Opíral se o výroky Krajského soudu v Brně, který stejně jako následně Vrchní soud v Olomouci rozhodl o tom, že vydání Torubarova do Ruska je přípustné. A stejný verdikt vynesl později i Ústavní soud. No a nyní vstupuje do hry zastánce lidských práv, ministr zahraničí Schwarzenberg, který se netají kritikou toho, jak se v Rusku dodržují či spíše nedodržují lidská práva. Ministři se údajně dohodli, že vydání Torubarova zabrání. .A začíná děj jako ze špatného filmu.

Ve čtvrtek 2. května jednala vláda a přitom se zřejmě ostatní ministři dozvěděli, že už je vše připraveno k vydání podnikatele, kterého si v půl jedenácté dopoledne vyzvedla ruská strana a hned ho odvezla na letiště. Ministr vnitra Jan Kubice proto volal policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi s tím, aby za každou cenu Torubarova dostal zpět.

Aby získal čas pro zasahující policisty, přistoupil ministr financí Miroslav Kalousek, pod jehož resort pražské letiště spadá, k radikálnímu řešení. Dal personálu letiště příkaz, aby cestu na ranvej ruskému stroji zahradili cisternou. Samozřejmě Rusové nechtěli Torubarova za žádnou cenu vydat s tím, že chtějí oficiální dokument. Červíčkův příkaz jim nestačil. Nakonec málem došlo k přestřelce mezi Rusy a našimi policisty.

Ministři porušili všechny pravomoci veřejných osob a chovali se jako pouliční gang z Chicaga (nebo Al -Kajda). A tohle všechno probíhalo v civilizovaném, „demokratickém státě“. Zároveň možnost, že dojde k přestřelce a obrovskému politickému incidentu při kterém mohli přijít o život lidé z obou stran je děsivá.

Na té akci je vidět, že nikdo z těch ministrů, pokud se tím zabývali, jak je psáno, nemá ani potuchy, že do takového letadla nesmí nikdo vstoupit, ani s ním nějak manipulovat, nebo bránit mu v čemkoli, (pokud v něm nejsou teroristi nebo se z něho nestřílí). Letadlo je výsostným územím státu, kterého nese znaky.

Neméně zajímavou skutečnosti je to, že to vše se odehrálo 2.5.2013, ale veřejnost se o tom dověděla až 26.5. ! A já si dovolují tvrdit, že nebýt odvolání primátora a následné šaškárny na pražském Magistrátu, tak se o této kauze nedozvíme vůbec nikdy! Proč spřátelená média o hrdinství ministra Kalouska neinformovala včas? Kde byli naši investigativní novináři,  pí. Slonková z Aktuálně.cz,  MF-Dnes a další a další? Nikde nikdo, ticho po pěšině.

Dokonce i Nova si to nechala ujít. Čekal bych, že o tak důležitém incidentu bude Nova informovat přednostně, ohrožení cestujících a posádky a nakonec i stroje za milióny. Jak to, že se ministři dostali na letištní plochu? Vždy jsem si myslel,  že pro čumily jsou vyhrazené prostory! Měl jsem také za to, že na startovací plochu mají přístup, kromě odlétajících cestujících,  pouze osoby oprávněné – tedy letištní personál – NEUVĚŘITELNÉ !

Vlastně čemu se divit? Byly přece důležitější věci – den co den bostonský maraton, urážení Zemana, pak zase ta Putna, rvaní se o kořist v pražském zastupitelstvu, vraždící Amík, atd.,  pořád je něco, že páni „novináři“?

Co říct na závěr? Ozbrojená ruská eskorta byla naprosto normální věc. Přišla přece převzít vězně. Přišla na pozvání ministra Blažka, aby převzali zločince. Ruské letadlo přistálo oficiálně a na jeho palubě platí stejné zákony jako na ruském území. To je všechno v souladu mezinárodních dohod. Rusové neporušili ani tečku. Čeští  ministři v roli kowbojů všechno!

Zdroj: Některé části ze zdroje Parlamentní listy.