Jaké drony potřebuje Evropa?

0
390

drony
V posledních letech Brusel vydělil různým evropským zbrojařským firmám stovky tisíc eur na výzkum. Uvádí to v nedávno zveřejněném dokladu britská nevládní organizace Statewatch. Celkově do sektoru obrany přiteklo nejméně 315 milionů eur.

Zhruba 120 milionů eur z této částky bylo investováno právě do armádního výzkumu. Jak uvádí jeden z bodů rámcového programu pro výzkum a inovace EU Horizon 2020, prostředky, vydělení na její realizaci, nemohou být použity k vojenským účelům. Avšak jak tvrdí experti ze Statewatch, unijní koncepce tak zvaných „technologií dvojího užití“ má mnoho skrytých možností, kterými lze obejít zákaz na financování armádních zakázek.   

Mezi těmi, kdo obdržel největší dotace, figurují společnosti Thales, Selex, EADS a Sagem. Přitom, jak obzvlášť zdůrazňuje dokument, více jak polovinu vydělených prostředků získaly projekty na vývoj bezpilotních letounů. Loni v listopadu vytvořila Francie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko, Španělsko a Polsko jakýsi „klub“, jehož cílem je vyrábět k roku 2020 drony středního doletu. Výzkumem tohoto programu se bude zabývat v Bruselu sídlící Evropská obranná agentura (EDA).

Londýnští ochránci lidských práv poukazují na špatně maskovanou „militaristickou“ tendenci Evropské unie. Avšak řada expertů je přesvědčena, že nelze hovořit o absolutním souhlasu s tímto kurzem. Jak uvedl v rozhovoru Michael Gahler, poslanec Evropského parlamentu od německé CDU a vojenský expert, k dosažení jednoty v tomto bodě je nutné nejdříve najít odpovědi na řadu otázek:

-Koho my bráníme? Evropskou unii s jejími hodnotami, standardy a způsobem života? Konkrétně před jakými hrozbami? A jakou politiku budeme provádět ve spojitosti s těmito hrozbami? Pak bude možné vytvářet i vztahy se sousedy. Například, oznámit, že potřebuje zajistit bezpečnost námořních koridorů do Asie.

Jak je vidět, množství otázek není malé. Ostatně, můžeme k nim připojit ještě jednu: kdo, k čemu a jaké drony Evropa potřebuje?

Zdroj: Hlas Ruska