Janukovičova past na myši

0
397

Ukrajina vládaNávrh pro předáky opozice, který učinil ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, byl negativně přijat značnou částí expertů. Považují to za příznak slabosti. Avšak zanalyzujeme-li situaci na několik tahů dopředu, nevypadá odhad akcí ukrajinské vlády tolik jednoznačně.

Kdyby byla možnost postavit se do čela vlády pro opozici jednoznačně dobrým tahem, hned by návrh přijala. Skutečnost, že se to nestalo, je závažným důkazem toho, že nejde o Janukovyčovu kapitulaci. Spolu s postem premiéra by dostala opozice obrovský počet sociálních a ekonomických problémů, které není s to zvládnout. Premiér nemá právo na podepsání smlouvy o asociaci s EU a šance na odročení ekonomického kolapsu nejsou.

Dá se samozřejmě požádat o úvěr MMF, ale podmínky jeho poskytnutí přeškrtnou volební výhlídky předáků opozice. Víc než to, opozice přijde o nejdůležitější emotivní zdroj živení protestních nálad, protože již nebude moci obvinit výhradně Janukovyče z hrozného stavu ekonomiky a sociální sféry. Opoziční vláda nedokáže pod kontrolou západních kurátorů zachovat slevy na ruský plyn, protože o těch se rozhoduje každé čtvrtletí, a je jasné, že Moskva hned vrátí původní ceny.

Nezíská-li ukrajinský rozpočet zbývající část ruského úvěru, způsobí to měnovou krizi a dobije ekonomiku. Z toho všeho bude obviněna vláda Jaceňuka a Klička, přičemž kolaps nastane velmi rychle, ještě dřív než stihnou něco změnit. Víc než to, budou muset rozehnat Euromajdan plný neonacistů, kteří je budou pokládat za zrádce. Političtí předáci opozice mají také vzít ohled na riziko, že po rozpuštění Majdanu je prostě pošlou do demise.

Události na Ukrajině se zjevně rozvíjejí podle syrského scénáře, o čemž svědčí akce bojovníků a chování opozičních politických lídrů. Velmi pravděpodobně se zřeknou lákavého Janukovyčova návrhu, poněvadž jejich západní kurátoři potřebují krev a „evropskou Libyi“, a nikoli politická rozhodnutí. Poskytne-li tento Janukovyčův manévr ukrajinské vládě několik dodatečných dní, aby se připravila na toto nevyhnutelné rozuzlení, dá se tento manévr pokládat za víc než úspěšný.

Zdroj: Hlas Ruska