Je návrh ministryně Šlechtové aby areál Pražského hradu přešel plně do vlastnictví státu myšlen vážně, nebo jde o předvolební boj?

0
367

Jak jsme publikovali v článku ZDE, vláda připravuje návrh ústavního zákona o vlastnictví areálu Pražského hradu, kterým by definitivně zapověděla nároky církve. S iniciativou přišla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Jenomže, jak se zdá, celá věc není tak jednoduchá a má takový malý zádrhel. O tom, jak celá tato kauza vypadá ve skutečnosti, píši Halo Noviny. V článku „Babišův tah hradem„, se dozvíme následovné:

Ministerstvo pro místní rozvoj chce, aby areál Pražského hradu přešel plně do vlastnictví státu. Do meziresortního připomínkového řízení již poslalo příslušný návrh ústavního zákona. To rozčílilo koaliční lidovce. Prskají také církve.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) návrh podle všeho připravila v rámci přetlačování uvnitř koalice o tzv. »lex Babiš«. Babiš již před časem oznámil, že pokud lidovci »protibabišovský« zákon podpoří, ANO podpoří některá proticírkevní opatření. Šlechtové návrh je podle všeho takovým šťouchancem do lidoveckých žeber. Před pár dny totiž měla vláda na stole návrh KSČM na zakotvení státního vlastnictví nemovitostí v areálu Pražského hradu zvláštním zákonem. Komunisté chtěli, aby zákon zakotvil právo státu na hospodaření s nemovitostmi v areálu Hradu. Za součást hradního areálu by norma výslovně stanovila také svatovítskou katedrálu. Kabinet ale tento návrh nepodpořil s argumentem »že by fakticky došlo k vyvlastnění věcí, které již jsou ve vlastnictví církevních subjektů,« jak se uvádělo ve vládním stanovisku. Nyní je vše jinak. Ministryně reprezentující Babišovo hnutí sama podobný návrh připravila. Pravdou je, že Šlechtová je svými názory na tuto věc známa již dlouho. Před časem na svém facebooku napsala: »Myslím si, že Pražský hrad je symbol naší národní státnosti, je to symbol náš, naší republiky a nedomnívám se, že by jakékoli budovy na Hradě měly být vráceny církvi. S tím se neztotožňuji ani jako občan ČR a vlastenec,« uvedla v reakci na dohodu prezidentské kanceláře a arcibiskupství o vydání některých budov na Hradě církvi.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš upozornil, že věc je vzhledem ke všem souvislostem poněkud složitá. »Nepochybně lze kalkulovat, že se jedná o součást vnitrokoaličního dění, a bezpochyby také o chytrý předvolební tah,« varoval Dolejš voliče, že podobná gesta nedojdou mnohdy k realizaci. Nicméně KSČM základní myšlenku samozřejmě podporuje. »Stále si myslíme, že ošetřit postavení Hradu speciálním zákonem smysl má. Návrh ministryně, který jde nad rámec i návrhu našeho, si vyžádá jistě ještě diskusi. Určitě jde ovšem o krok správným směrem. Otázkou je jen, jak moc je myšlen vážně,« vysvětlil Dolejš.

Šlechtové návrh vyvolal bouři hněvu mezi koaličními lidovci. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka mluvil o drzosti. »Mluvit o zestátnění historických objektů mi přijde jako neskutečná drzost. Motivům nerozumím,« uvedl. »Apríl už snad byl, ne?« komentoval návrh předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Strana v tiskové zprávě návrh označila za »neuvěřitelný«. Zatím však nepadla slova o možném odchodu z koalice. V kuloárech se přitom hovoří o tom, že Babiš bude tlak na lidovce zesilovat. Pokud by je donutil k odchodu z vlády, mohl by si vynutit předčasné volby, v nichž by si docválal pro očekávané drtivé vítězství, a to kryt argumentem, že on vládu neshodil. Pokud lidovci ve vládě zůstanou, budou muset stornování proticírkevních návrhů směnit za zřeknutí se podpory protibabišovských opatření.

Církev ovšem zuří. »Je to konfiskační zákon. Je v zásadním rozporu s demokratickými principy ochrany soukromého vlastnictví,« komentoval návrh generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček uvedl, že posouzení návrhu nechá na zákonodárcích, byť naznačil, že by se Hradu asi moc nelíbilo zhroucení dlouho a složitě vyjednávané březnové dohody o majetkovém vyrovnání Hradu se zástupci katolické církve.

Zdroj textu HaNo