Je to spravedlivé?

0
372

Autor: Ludmila Nedělková

Ludmila Nedělková

Tuto otázku pronesla asi 16- tiletá dívka v autobuse při bouřlivém rozhovoru se svou matkou, který jsem nedávno bohužel musela vyslechnout. Nešlo to jinak, neboť dotyčná seděla vedle mě a její „vychovatelka“ a rodič v jednom naproti nám.

Jak to celé začalo? Obě nastopily ve značně špatné náladě. Mámě šlehaly z očí blesky na všechny strany, především však směrem k adolescentovi, který nastoupil s ní. „To si nemůžeš na tu svou nevymáchanou hubu dát pozor, ty zmetku!“ vypadlo z mámy. „Byla přestávka, já nemůžu za to, že nás třídní šmíruje na každém kroku, a po mě jde zvlášť důsledně!„, zazněla odpověď se kterou „protihráčka“ nebyla rozhodně spokojena.

Tak si máš dát bacha o to větší, když víš, že tě sleduje! Já se za tebe tak stydím! Holka a mluví jak dlaždič! Není ti hanba? Co z tebe bude, pereš se, říkáš vole i vulgárnější slova, ty snad skončíš v kriminále! Nezlob se, ale s tvým bráchou takové problémy nebyly. A to je kluk!“ „Co by ze mě bylo? Třeba šéfka kabinetu premiéra!“ „Cože???“ zazněl dotaz vyčerpané matky. „No a co by ne? Slyšela jsi přeci paní Nečasovou, taky říká „vole“ a mluví stejně sprostě, jako my ve škole! Mluví tak v televizi, celý národ to slyší. Je na vysokém společenském postu, dokonce manželka bývalého premiéra a taky si s tím hlavu neláme! Musela být taková od mládí a kam to dotáhla! A kriminál? Ani ten jí nehrozí, jak vidíš, ze všeho se dostane. Ale já ti říkala, že jí nic nedokážou a vše se zamete pod koberec. Je to nespravedlivý!“

To máš holka pravdu, taky jsme čekali, jak to dopadne a vsázeli se v práci, že to vyšumí do ztracena a taky, že jo!“ přidal se do výchovného rozhovoru pán sedící vedle matky. Ta s ním začala živě diskutovat o politice a spravedlnosti v naší zemi a holka se pousmála, nasadila si sluchátka a měla po zbytek cesty klid.

A já si v duchu říkala, sprostá, nesprostá, dala jsem dívce za pravdu, jako většina cestujících, ale odpověď na otázku, zda je to spravedlivé v tu chvíli neměl asi žádný z nás.