Katalánci hlasují o své nezávislosti

0
497

Video: Katalánci hlasují o své nezávislosti, policie se jim v tom snaží zabránit. Dochází ke střetům, policisté zaútočili na starší ženu

Vložil: Admin

Katalánci hlasují v nedělním referendu o své nezávislosti. Španělská vláda s tím ale nesouhlasí a snaží se referendu zabránit. Podle ní je prý „nedemokratické“. Opravdu jde ale o demokracii? Katalánsko je totiž nejbohatší region Španělska. Jak napsala novinářka Tereza Spencerová: „Katalánsko bylo pro Madrid vždy dojnou krávou – nejbohatší španělská provincie představuje 16 procent všech obyvatel, vytváří čtvrtinu celkového španělského exportu, „hostí“ 23 procent veškerého průmyslu v zemi a celkovému HDP přispívá 19 procenty.“ Financuje tedy zbytek Španělska, které je o poznání chudší. Centrální španělská vláda se tedy nezávislosti Katalánců zuby nehty brání. Španělský ústavní soud začátkem září rozhodl, že referendum je v rozporu s ústavou země; centrální vláda hlasování označila za nezákonné a snaží se mu zabránit.

Již před týdnem španělské úřady rozhodly, že převezmou v době referenda, kontrolu nad místní policií. Madrid se totiž obával, že katalánští policisté podřízení místní vládě nebudou ochotní zakročit proti místním představitelům, kteří přes protesty státu pokračovaly v přípravách hlasování.

Obyvatelé Katalánska v neděli brzy ráno začali vytvářet fronty u míst, která mají sloužit jako volební místnosti při dnešním referendu o nezávislosti regionu na Španělsku, a hrozí střety s policií.

Centrální vláda poslala do oblasti policejní posily, aby hlasování zmařily. Podle Reuters v neděli časně ráno z barcelonského přístavu vyrazila do ulic katalánské metropole zhruba stovka policejních dodávkových automobilů. Katalánci na některých místech už začali chránit vstupy do volebních místností pro případ, že by policie chtěla hlasování bránit.

Policisté ale například použili sílu, aby se dostali do volební místnosti, ve které se chystal hlasovat předseda katalánské vlády Carles Puigdemont i Casamajó. V sobotu policisté zablokovali přes polovinu z více než 2300 škol, jejichž třídy měly sloužit jako volební místnosti. Několik desítek škol naopak obsadili občanští aktivisté usilující o uspořádání referenda. Katalánská vláda ujistila občany, že dnešního referenda o nezávislosti autonomní oblasti se mohou zúčastnit v jakékoli otevřené volební místnosti. Tedy i pokud tu jejich policisté uzavřou.


Blokování volebních místností traktory…

Policisté například zasáhli proti zpívajícímu davu v Gironě, mnozí z lidí drželi nad hlavami volební lístky. Policisté se snažili z volebních místností dostat lidi ven, jsou mezi nimi i ženy a děti. Při snaze dostat se do školy, kde jsou volební urny, rozbili kladivem vstupní skleněné dveře.

Podle průzkumů podporuje nezávislost pouze kolem 40 procent Katalánců. Pro uskutečnění referenda je nicméně většina obyvatel regionu, ve kterém žije zhruba 7,5 milionu lidí, píše Reuters. Jenže všichni víme, jak je to s průzkumy. Podpora nezávislosti ve skutečnosti může být mnohem vyšší.

Zdroj texu: Šifra