Každý má svého Voloďu

0
209

Referendum na Krymu se uskutečnilo. Většina Rusů souhlasně schválila rozhodnutí Krymčanů o opětném sjednocení s Ruskem. Nálada u mnohých lidí byla povznesená, možno říci – bojovná.

Prezident se okamžitě obrátil na parlament a podepsal smlouvu o vstupu do Ruské federace dvou nových subjektů – republiky Krym a města Sevastopol. Za touto událostí, jaksi na vedlejší stranu je odsunut fakt, že na svých místech zůstávají hlavní zainteresované strany a pevně zakopaní podněcovatelé vášní na Ukrajině – oligarchové: ukrajinští, ruští – a stejně tak se neztratily ze světa a nadále existují i zájmy západních kapitalistů.

Nemáme důvod se domnívat, že výsledky referenda objektivně odrážejí dnešní náladu mnohonárodnostního národa Krymu. Radujeme se s Krymčany, že mohli sami organizovat v boji za své cíle – obranu od hrozící invase fašismu. Nastoupili cestu samostatné organizace a boje. My ale nemáme iluze a nepodléháme euforii – všechen boj pracujících nejen na Krymu, ale i nás teprve čeká.

Řeší opětné sjednocení Krymu s Ruskem základní otázky pracujících, zainteresovaných v konfliktu stran: Ukrajiny, Ruska, Krymu?

Samozřejmě, že ne. Možná, že zpočátku bude na Krymu lépe; pomůže ruská vláda. Zato je zcela jasné, že buržoasní vlády všech účastníků tohoto sporu vynaloží maximální úsilí, aby využili tzv. vlastenectví pro své cíle – pro rozdmychávání napětí mezi národy a pro spojení všech vzrušených a kdesi také postrašených občanů okolo Krymu a Rady, jakoby skutečných obránců národnostních zájmů. Je absolutně jasné, že současná krize přináší zhoršení ekonomické situace a zesílené vykořisťování pracujících Ruska, Ukrajiny, západní Evropy. V této situaci odvedení pozornosti občanů na jakoby vlastenecký boj – je v zájmu oficiální buržoasní vlády Ruska, nelegitimní nové buržoasní vlády na Ukrajině, staré reakční a dávno těhotné fašismem buržoasie Západu. Pragmatické zájmy kapitálu, a ne jakási historická spravedlnost nebo práva člověka, jsou motivem jednání buržoasních vlád. Ne nadarmo Putin ve své řeči před parlamentem vzpomenul fakta, jak tyto vlády odhodily všechny mezinárodní právní normy, rozbili Jugoslávii, bombardovali Irák, jak schválili nezávislost Kosova, jenom zapomněl, jak před dvaceti lety byl rozstřílen ruský parlament a jakým podvodem byla prosazena současná Ústava RF.

Vlastenecké vášně v Rusku zachvátily všechny, zejména ty, kteří se nazývají opozičními parlamentními stranami. Dokonce vedoucí KSRF došli do toho, že prý Putin se pozitivně změnil. A poslanec Státní dumy za KSRF režisér Vladimír Bortko v euforii na mítinku v Petrohradě na náměstí u Finského nádraží u obrněného Leninova vozu zvolal do davu, buď přátelské nebo familiární, heslo : Dnes je Putinovi nesmírně těžko. Naléhají na něho ze všech stran. Drž se, Voloďo, jsme s tebou!“

Inu, RKDS je také s Voloďou. Ale ne s Putinem ale s Uljanovem-Leninem. Právě v tom je rozdílná pozice našich stran. Váš inteligentsko-oportunistický – hledat přístup vsunout se do systému a zlepšovat kapitalismus. Naše ortodoxní-proletářské stanovisko – organizovat boj pracujících s kapitalismem.

Naše výzva pracujícím Ukrajiny, Krymu, zemím Evropy a Ameriky a celého světa – rozvíjet boj proti oligarchům a kapitalistickému systému – hlavním viníkům národní bídy. Jen socialismus otevře národům světa perspektivu důstojného lidského života.

PROLETÁŘI VŠECH ZEMÍ, SPOJTE SE!

Zdroj: Tiskové středisko ÚV RKDS-KSSS