Co když se z bydlení stane nebydlení?

0
1013

Autor: Michal Klusák

Tak máme dalšího pracujícího na ulici. A to doslova. Stal se obětí spekulantů s byty, obětí nečinnosti politiků, neschopnosti státu stavět programově byty pro lidi s nižšími příjmy.
Neznáte ze svého okolí podobný příběh?

A tomu my komunisti říkáme dost a máme řešení. Řešení – nikoliv mluvení o problému, aby pak po volbách zase nikdo odpovědný nic pro lidi nedělal, jak to často takzvaní demokraté dělají. Skutečné řešení, které si pracující lidé zaslouží.

Zastavit parazity – zastavit nabídky na pronájem často ve výši pětinásobku průměrného platu (nebo třeba nabídky typu zaplatit na rok dopředu. Ty jsme také zaznamenali). A to včetně neskutečně předražené provize za zprostředkování. Zastavit brutální vykořisťování, kdy rodina utratí většinu příjmu za byt. Známe příběhy rodičů, kteří aby se rodina neocitla na ulici, nemají chvilku času na své děti kvůli dalším pracovním úvazkům. Známe příběhy mladých lidí, kteří jsou doslova utiskováni v pronajaté místnosti. Ukončeme realitní bublinu ničím neregulovaného trhu.

Je třeba bezpodmínečně zastavit výprodej obecních bytů, spojeným s předkládáním milionových nabídek stávajícím nájemcům, kteří na to často vůbec nemají. Běda, když je člověk bez partnera či partnerky. Pak je doslova jednou nohou na ulici. Je třeba začít stavět programově byty pro pracující s nízkými příjmy. Kdysi se nám komunistům smáli za takzvané králíkárny. Teď nedokáží postavit ani dostatek stanů pro lidi bez domova.
Začněme stavět. Tam, kde na to obce nemají, je nutná podpora státu.
Je nutné zahájit výstavbu státních bytů. Stát na to má a stane se méně chudým díky vlastnictví celých domů.

Je nutné donutit politiky ve vedení státu, aby vytvořili mnohem lepší podmínky pro družstevní bydlení, a to v rámci platných zákonů.

Je nanejvýše nutný zásah státu na realitním trhu se stanovením nejvyšší možné ceny bytu, pronájmů i poplatku za zprostředkování.

Jak jej ale donutit zespodu? Především prostřednictvím samosprávy v obcích a krajích, aby stát začal řešit jedno z nejzákladnějších práv a svobod člověka, a to práva na bydlení. Zatím nám vládli často jen kecalové, kteří to skutečně důležité pro lidi vůbec nedělali a nedělají. Je vinou všech vlád od listopadu 1989, že se nejen na bytovou otázku vykašlaly. Změňme to. My komunisté v zastupitelstvech měst a obcí – nejen v Praze 10 – se postavíme za Vás neprivilegované, běžné pracující, rodiny s dětmi. Využijte Vašeho hlasu ve volbách do zastupitelstev.

Poznámka administrátora: Autor je předsedou OV-LSČM Praha 10 a kandidát pro volby do ZHMP.