Koho chce potrestat ministr Zaorálek

0
423

ministr zaorálek
Informační agentury rozšířily prohlášení ministra zahraničních věcí České republiky Lubomíra Zaorálka o tom, že ve světle událostí na Ukrajině by bylo lépe nepouštět do země občany Ruska, a že Rusové se mají vzdát naděje na zrušení víz pro krátkodobé cesty do Evropy a snů o právu pobytu v zemích EU.

Už je známa reakce ruského MZV. Je přesvědčen, že Evropská unie nehodlá zastavit vystavení víz ruským občanům. Možná ale začalo Česko jednostranně blokovat cesty ruských občanů do své země? Toto řekl v interview pro Hlas Ruska zástupce Generálního konzula ČR v Jekatěrinburgu Oldřich SOMMER:


 

Slovní demarše šéfa českého zahraničněpolitického rezortu vypadá divně. Oficiální osobnosti České republiky vždy a na všech úrovních vyjadřovali mimořádný zájem o ruské hosty. Není tajemstvím, že proud turistů z Ruska stále roste, a loni přesáhl 800 tisíc lidí. Přičemž, jak uznávají ve společnosti CzechTourism, jsou Rusové nejvýnosnějšími hosty: přijíždějí na delší dobu, štědře utracují peníze na prohlídky pamětihodností, obchody a restaurace, a mají rádi drahé české lázně. Aby dodatečně stimulovalo přítok turistů a rekreantů, otevřelo Česko čtyři nová vízová centra za Uralem a na Dálném východě. V posledních letech se staly mezi Rusy populární nákladný svatební turismus, „pivní zájezdy“ a výlety na český venkov.

Říká se, že jeden turista krmí čtyři pracovníky sféry služeb. V Česku je v ní zaměstnáno 240000 lidí. S ohledem na to, že v lednu 2014 byla v zemi zaznamenána rekordní úroveň nezaměstnanosti – 8,2% práceschopného obyvatelstva, čili 600000 lidí, naskýtá se otázka: koho vlastně potrestá ministr Zaorálek, když začne realizovat svůj apokalyptický scénář?