Komentář k útoku Anglo-amerických sil na Syrii

0
510

Autor: Admin

Nad ránem z pátku na sobotu vypálily koaliční sily USA a Velké Británie, podle informací z ruské strany 103 raket na cíle v Sýrii. Z nich bylo 71 sestřeleno, 2 střely nedolétly. Útok byl bez mandátu BR OSN. Následky útoku jsou minimální, zatím se mluví o třech zraněných.

Koalice argumentovala, že sýrská vláda provedla chemické útoky proti civilistům. Útok měl být jednorázovou trestní výpravou bez strategických cílů. Dále tvrdí, že pokud dojde v Sýrii i nadále k chemickým útokům, koalice bude Sýrii opět bombardovat.

Ruská strana předem důrazně varovala před zaměřením ruských cílů. Před útokem byly pravděpodobně oznámeny nejenom cíle ale i čas. Ve vzduchu měli Rusové obě A-50, což jsou letadla AWACS, které drží ruská armáda v Sýrii.

Detaily získané z ruské radarové sítě byly následně predávány sýrské protivzdušné obraně (PVO). Souboj moderního radarového systému, střílejicího s historickými, někedy až 50 let starými systémy, proti moderním raketám s plochou dráhou letu, skončil katastrofálním neúspěchem západní technologie.

Údery byly vedeny proti sedmi leteckým základnam Sýrie – celkově na tato letiště útočilo 71 raket. Evidovaný počet sestřelení je 64.

  • na letiště Duval zaútočily 4 střely – všechny sestřeleny
  • na letiště Dumeira zaútočilo 12 střel – všechny sestřeleny
  • na letiště Blaj zaútočilo 18 střel – všechny sestřeleny
  • na letiště Shayrat zaútočilo 12 střel – všechny sestřeleny
  • na letiště Mezze zaútočilo 9 střel – 5 sestřelených (nepoužívané letiště)
  • na letiště Homs zaútočilo 16 střel – 13 sestřelených (letiště nepoškozeno)

Dalšími cíli byly objekty v Barzza a Jaramani, na které útočilo 30 střel – 7 sestřelených. Tyto objekty nebyly nikdy používány na výrobu chemických zbraní, jak to prezentovaly západní informace.

Sýrie se vzdala výroby chemických zbraní v roce 2013 a do roku 2014 byly, pod dohledem specialistů z OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní), odstraněny předpoklady pro výrobu chemických zbraní a taktéž zásoby chemických zbraní.

Generálmajor Sergej Rudskoj poznamenal, že „před několika lety jsme, vzhledem k naléhavému požadavku některých našich západních partnerů, odmítli dodat Sýrii raketové systémy PVO S-300.“ Podle generála „vzhledem k tomu, co se teď stalo, považujeme za možné vrátit se k této otázce – a to ne jen ve vztahu k Sýrii, ale také vůči jiným státům“.

Na brífingu ruská strana podala přesnou informaci, kdo se zúčastnil útoku a čím střílel.

Útoky byly vedeny z lodí a letadel Spojených států a Velké Británie. Ohlášena účast francouzského letectva nebyla potvrzena.

Mluvčí ruských ozbrojených sil generálmajor Sergej Rudskoj sdělil, že útoku se zúčastnily také bombardéry amerických leteckých síl B-1B.

„Útoku sa zúčastnily americké stíhačky F-15, F-16, stejně jak letadla Royal Air Force Tornádo nad vodami Středozemního moře, lodě amerického námořnictva USS Labun a USS Monterey ze směru od Rudého moře. Strategické bombardéry B-1B při svém útoku na cíle v Sýrii přelétly až do oblasti at-Tanf, což je syrské území nelegálně držené Spojenými státy. Útokům raket a bomb, bylo vystaveno vícero syrských vojenských letišť, průmyslových a vědeckých výzkumných zařízení,“ řekl Sergej Rudskoj.

Podle předběžných údajů mezi civilním obyvatelstvem a vojenským personálem syrské armády nedošlo k žádným ztrátam. Informace budou aktualizovány a oznámeny veřejnosti.

Rudskoj poznamenal, že podle dostupných informací celkově bylo použito 103 řízených střel. Šlo o z moře odpálené rakety Tomahawk, stejně jak inteligentní bomby GBU-38 z letadel B-1B. Stíhačky F-15, F 16 použily rakety vzduch-země.

Z anglických letadel Tornádo bylo vypáleno osm raket „Scalp EG“.

„Syrská protivzdušná obrana dokázala s využitím systémů protivzdušné obrany sovětského původu úspěšně eliminovat údery leteckých i námořních zbraní. Celkově bylo eliminovaných 71 raket. Syrská PVO na odražení útoku použila systémy S-125, S-200, Buk, Kvadrat a Osa. To svědčí o vysoké účinnosti syrských zbraní a vynikajícím výcviku syrského vojenského personálu připraveného našimi specialisty,“ podotkl mluvčí ruských ozbrojených síl.

cile-utoku-syrieCíle útoku US agresora v Sýrii

Důsledky

Dnes je zřejmé, že západní země podporují ISIS. V průběhu útoku přešly, koordinovaným způsobem, do frontální ofenzívy oddíly ISIS, které drží oblast jižně od Damašku. Útok byl odražen.

The Syrian Army is now repelling an attack of ISIS around al-Yarmuk camp south of Damascus

— Within Syria (@WithinSyriaBlog) April 14, 2018

Druhým závažným důsledkem je definitivní smrt mezinárodního práva. Západní krajiny útočily bez mandátu OSN a na základě fiktivní zprávy, kterou navíc samotné vyprodukovaly. Rusko, ale také jiné země již nemají žádnou povinnost dodržovat jakékoliv závazky mezinárodního práva. Je to již jen o právu silnějšího a Rusko je v pozici, že kvůli schopnosti zničit USA, bude schopno prosazovat své požadavky. A bude to dělat daleko tvrději, než doposud.

Třetím důsledkem je definitivní smrt médií. Jak, po zkušenostech z podvodu z roku 2003 a falešného přepadení Iráku, někdo dokáže obhajovat válečnou agresi, ne jenom, že se dopouští protiprávního jednání, ale je jednoduše hlupák. Nebo zaprodanec bez kouska vlastní cti. Ale věřit mu již nebude nikdo.

Dalším důsledkem jsou rozvázány ruce Ruska. Odteď bude mít plné právo dodat jakékoliv systémy libovolné zemi bez jakéhokoliv ohledu na zájmy jiných států. Důležitý bude výlučně ruský zájem.

První vlašťovkou je dohoda Iránu a Ruska, že výměnou za využívání letecké základny v Iránu, Rusko tam dodá systémy S-400 a Pantsir S2.

Rusko bude moci také využívat 3. taktickou leteckou základnu IRIAF – Noje Airbase, která je dislokována severně od města Hamadani. Základna bude určená pro doplňování paliva a munice pro těžké bombardéry Tu-22M3, Tu-95, Tu-160 a pro stíhačky Su-35S jako jejich doprovod . V nouzi bude možno také požádat o přistání letadel i na jiných iránskych letištích.

Dodávky systémů S-300 pro Sýrii, které budou zpočátku obsluhované ruskými specialisty, se dají očekávat v krátké době.

Závěrem

Donald Trump se dostal do Bílého domu se slibem udělat pořádek s válečnými štváči a vymést „bažinu“. Součástí jeho slibů byla i likvidace ISIS. Ve skutečnosti jeho administrativa ISIS podporuje. Evropské země, stejně tak podporují ISIS a islamizaci – ne jen v arabských zemích, ale i u sebe v Západní Evropě. Důsledkem bude za třicet let tato Evropa:

 

evropa-za-30-letEvropa za 30 let

Zdroj textu a obrázků: Internet