Krym a Kosovo: v čem jsou rozdíly?

0
499

Kosdovo - krym
Krym a Kosovo mají hodně společného: autonomní status, vojenské základny jiných zemí na svých územích a přání nezávislosti u většiny obyvatel. Jsou však také rozdíly – v ochráncích.

V posledních dnech srovnávají mnozí lidé události na Krymu s agresí NATO proti Jugoslávii v r. 1999. Přitom interpretují tyto události libovolně. Například bývalý velvyslanec USA v Moskvě Michael McFaul ve vysílání CNN tvrdil, že vojenské zasahování Ruska je nepřijatelné, protože je velký rozdíl mezi situací na Krymu a v Kosovu v r. 1999: „Srovnávat Krym a Ukrajinu s Kosovem a Srbskem není správné. Srbsko ohrožovalo Kosovary, a Ukrajina nikoho neohrožuje“.   

Může ale stát ohrožovat část vlastního území? V autonomním kraji Kosovo žijí Srbové, Albánci, Turci a jiné národnosti. Žádní „Kosovaři“ nejsou, není takový národ. Koho tam bránily USA? V Kosovu není ani jeden Američan, a na Krymu žije 1,5 milionu Rusů. To je velký rozdíl.

Pro západní masmédia je ale mezi Krymem a Kosovem hodně společného. Jak napsal v listě The Guardian Ian Traynor, „Taktika a metodologie, jichž použil Miloševič v době války v bývalé Jugoslávii a v Kosovu, je tu zřejmá. Když se rozhodl Putin stát se novým Miloševičem, uvidí Západ další rozkol v Evropě“.

Slobodan Miloševič chtěl udělat lépe, a nevyšlo to. Neměl síly, aby zabránil postupu NATO na východ. Kdy chtěla usměrnit své síly na východ Evropy, zvolila si Amerika srbský autonomní kraj Kosovo a Metochii pro založení své strategické základny. Za tímto účelem využili Osvobozovací armády Kosova, která byla přitom dokonce na americkém seznamu teroristických organizací.

Poté co vstoupily síly NATO do Kosova, postavily tam USA druhou největší vojenskou základnu v Evropě – Bondsteel. Umožňuje USA kontrolovat areál Středozemního a Černého moře, a také trasy na Blízkém východě, v Severní Africe a na Kavkazu, stejně jako tranzit energetických médií z Kaspického regionu a ze Střední Asie. Pro ně je dislokace v Srbsku zcela zákonná a velmi výhodná. Američané neplatí pronájem státních pozemků v Kosovu.

Rusko na rozdíl od Američanů v Kosovu platí za svou základnu 100 milionů USD ročně. A ruská Černomořská flotila je na Krymu už 230 let. „Černomořská flotila není bezdomovec. Sevastopol je její domov“, zdůraznil místopředseda vlády RF Dmitrij Rogozin. Ještě před 50 lety byl Krym součástí SSSR, kdežto USA prostě okupovaly pomocí agrese část srbského území a dělají všechno, aby z ní vytvořily svou loutkovou mocnost.

Historické, ekonomické a kulturní styky s Ukrajinou dávají Rusku plné právo zasáhnout, aby bránilo svůj národ. A co dělají USA na srbském území?

Zdroj: Hlas Ruska