Kyperský scénář pro Rumunsko?

0
401

Zdroj: Hlas Ruska

Kyperský scénář pro Rumunsko?V pátek 29. března začaly přicházet zprávy o tom, že v rumunských bankách můžeme pozorovat něco dost se podobajícího panice. Lidé vybírali peníze z malých a středně velkých bank a ukládali je ve velkých bankách, zmenšovali depozity na částku menší než 100 tisíc eur anebo vůbec svá konta likvidovali.

Proč na situaci na Kypru reagovali jako první a tak nervózně právě Rumuni? – tuto otázku jsme položili vedoucímu oddělení problémů evropské orientace Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Ruské akademie věd Sergeji Utkinovi

Je to jeden z nejslabších článků Evropské unie. Politická a ekonomická situace je tu problematická. Jsou tu zmatky se střídáním vlády. Nízká kvalita systému řízení. Častá obvinění z korupce, která se objevují proto, že kvůli ekonomickým těžkostem tu nedostávají státní úředníci přiměřené platy. Podráždění u místní elity vyvolává to, že v EU to nechápou. A evropští úředníci zase nevěří ve schopnost rumunských úřadů realizovat nezbytné reformy. Situaci vyhrocuje postava Bặsesca. Nejsou s ním spokojeni jak v Rumunsku, tak i za jeho hranicemi. Jeho odchod a zvolení nového prezidenta, by se mohly stát mezníkem, symbolem nové rumunské politiky.

Rumunsko má tři měsíce na to, aby výměnou za další tranši z přislíbených 20 miliard eur, splnilo požadavky věřitelů. A to je, jak je známo, omezení platů ve státním sektoru o 25%, důchodů o 15%. Zvýšení daně z přidané hodnoty ze 4 na 24% a zastavení řady sociálních programů. Na splacení zahraničního dluhu v roce 2013 musí Rumunsko najít 5,2 miliard eur. Třeba se Rumuni opravdu nemýlí, když mají strach z toho, že se u nich může opakovat kyperský scénář?

Hlavní ekonom investiční společnosti Trojka dialog Jevgenij Gavrilenkov:

Nesmíme zapomínat na to, že problémy vznikly na Kypru kvůli tomu, že aktiva bankovního sektoru přibližně sedmkrát převyšují HDP. V Rumunsku je ale situace naprosto jiná. Rozsah finančního sektoru je mnohem menší ve srovnání s HDP. Třeba jen proto, že jako nezávislý existuje tento sektor pouze 20 let. Problémy s jednotlivými bankami se samozřejmě v Rumunsku vyloučit nedají. Ale žádnou velkou systémovou krizi, podobnou kyperské, bych tu nečekal.

Evropské finance jsou spojené nádoby. V Moskvě posuzují situaci kolem dceřiné Banky Kypru (Bank of Cyprus) – ruské Uniastrum banky. Ta je ale financována samostatně, na korespondentských účtech ostrova má pouze 6% prostředků. A kolik má prostředků banka Marfin Romania, jejímž hlavním akcionářem je Lidová banka Kypru (Laiki Bank), která má být zlikvidována? Správce Rumunské národní banky ujistil, že stát zaručuje nedotčenost vkladů, mimo jiné i v problémové bance Marfin Romania. A dodal: „depozity vyšší než 100 tisíc eur má v Rumunsku maximálně 12 tisíc lidí. A když někdo o něco přijde, pak to bude jen nepatrná část vkladatelů…“