Mami, to je moře?

0
574

Autor: Mgr. Ludmila Nedělková

Ludmila NedělkováTak zazněla otázka mého syna na dovolené v jižních čechách.

Na tuzemské rekreaci jsme byli ubytováni na pronajaté, útulné chalupě. Nejednalo se sice o první návštěvu tohoto kraje, ale rozhodně jsme se nikdy nezdrželi na týden. Musím předem říci, že bez auta bychom pobyt měli velmi těžký, neboť autobus jezdil ze 4km vzdálené zastávky a pouze dopoledne v určitý čas a zpátky za hodinu a půl a pak smůla, dál nic.

Já vám říkal, ať si vezmeme kola !  řekl syn, když jsme se nad jízdním řádem udivovali. V duchu jsem mu musela dát za pravdu, i když vyjížďka s pětiletým synem po frekventované státní silnici ,, no nic moc,,. Na každý den byl naplánovaný výlet po okolí a troufám si tvrdit, že o zážitky potomek neměl nouzi.

Mami, bude tam moře ? Slíbili jste mi to, pamatuješ? Ve školce se bude paní učitelka ptát, jako loni , kdo byl u moře a až na mě a Milana se hlásili všichni, zaznělo jedno dopoledne, zrovna, když jsme s mužem přemýšleli, kam vyjet.  Tak zkusíme zvládnout Třeboň a beru plavky. Pak můžeme zajet do Hoštic, rozhodla jsem spontánně.  A kam přesně, vždyť náměstí a zámek v Třeboni známe, byli jsme tam xkrát, na to hlava rodiny.  Ale na pláži u Světa jsme nebyli nikdy a kluk chce vidět moře, tak mu to české ukážeme, a jelo se. Jaké překvapení na nás čekalo?

Třeboň

Na okamžik to skutečně vypadalo, jak u mořského pobřeží. Slunce, vedro k zalknutí, třpytící se hladina rybníka, kde nedohlédneš konce, mírné vlnky, výletní lodě, hudba vyhrávající ze všech koutů. Idyla. Dokonce byla sem tam vysázená v květináči i exotická palma. Proběhlo mi hlavou. Co vyfotit syna na pláži, která byla plná, pak u velké aloe vera a má ,,vzpomínku na moře,, , jak vyšitou!

Třeboň parník

Pak jsem si řekla- dost! Žádné vymýšlení ! A zvěčnila nás u vláčku Třeboňáčku,

vlacek

u rybníka Svět, v Hošticích na farmě Šimona Pláničky

rybník Svět

v Krumlově u jezu, na zámku,

Český Krumlov

na hradě Helfenburk a místní kovárně, na kozí farmě, v Nových Hradech a u krásných Tereziních vodopádů,

hrad Helfenburk

v Landštejnu

hrad Landštejn

a v pohádkové Fábuli u České Skalice

Česká Skalice

Nádherných a nezapomenutelných dojmů máme víc než dost a myslím, že syn bude mít dozajista ve školce po prázdninách o čem vyprávět, i když nebyl u moře. Souhlasíte?