Máte již svou spořící životní pojistku, nebo se chystáte spořit na důchod?

0
218

V poslední době se v televizní reklamě opět ozvaly naše největší bankovní domy se zajímavou (podle nich) nabídkou. Lákají v ni kde koho k uzavření tzv. spořícího životního pojištění. Většina z vás pravděpodobně ví o co jde. Pro ty co nevědí, napovím. Jednoduše zajdete do banky, koupíte podíl v nějakém investičním fondu, jehož součástí je i životní a většinou i úrazové pojištění. Myšlenka ve své podstatě dobrá. Mám-li k disposici několik desítek tisíc (nebo ti bohatší několik stovek tisíc), proč bych je nedal do rozumného fondu a ještě měl životní pojistku? Pokud jste se někdo ještě nerozhodl, vřele doporučuji. Na konkrétním příkladě uvidíte, jaká to je doopravdy výhodná investice.

V roce 2005 mi bylo 68 let a ke své hrůze jsem zjistil, že mi před několika léty skončila moje životní pojistka a nyní nemám žádnou. Prostě v průběhu let, kvůli jiným starostem jsem si na to ani nevzpomněl. Problém nastal, když jsem zjistil, že v tomto státě se nenajde jediná pojišťovna, která by s někým starším 65 let uzavřela životní pojištění. Prostě jakmile vám je 65 jste již odepsáni, protože žádný finanční ústav vám již nepůjčí ani korunu, dokonce ani banka, kde máte 15 let osobní účet, kam vám chodí pravidelně důchod, vám nedá „kreditní“, ale jenom platební kartu. Zrovna tak s vámi nikdo neuzavře Jednou v roce 2005, jsem takhle otevřel obálku od ČSOB s výpisem z účtu a z ni vypadl prospekt s nabídkou uzavření životní pojistky při zakoupení „Investičního životního pojištění „Maximal Invest“, s úpisem na 8 let. Fond garantoval minimální zhodnocení 9,8% (1,17% p.a.), a průměrném zhodnocení 39,08% (4,18% p.a.) a maximum 167,48% (12,98% p.a.).

Maximum Invest(Pro zvětšení klik na obrázek)

Když jsem se podíval na „složení koše akcií“ řekl jsem si, na tom nemůžeš prodělat, protože, snad až na českou Setuzu, tam jsou jenom špičkové světové firmy.

Vložil jsem tedy požadovanou minimální sumu 31.358.- korun tvrdé české měny a očekával, jak sice asi nezbohatnu, ale za 8 let získám slušnou částku a v případě, že skončím ve Strašnicích, moje žena dostane aspoň tolik, aby měla na pohřeb. (Pro neznalé Prahy, tam je stejné zařízení jako to v Pelhřimově, kam posílal doktor (Hrušínský) hospodského, ze slavného filmu „Vesničko má středisková“, aby věděl do čeho půjde, ( i když ve skutečnosti tam žádné takové zařízení neexistuje).

No a nyní po osmi létech jsem dnes obdržel vyúčtování mé investice. Upřimně řečeno, nečekal jsem žádný zázrak, protože již v průběhu těch 8 let jsem od banky dostával roční přehledy, takže jsem žádné tisíce, nebo snad desetitisíce nečekal. Ale očekával jsem plnění alespoň v té garantované výši 9,8% za období 8 let. Jak se však můžete sami přesvědčit z dokumentu, který mi banka zaslala, výsledek předčil i to mé minimální očekávání.

maximum2-600(Pro zvětšení klik na obrázek)

Stručně řečeno, můj výnos z této „Maximum Invest“ investice byl za dobu 8 let obrovských 2.677.- Kč, ale protože bankovní poplatky činily cca dvojnásobek ( 5.200.- Kčs), tak za 8 let investování je můj čistý příjem mínus 2.500.- Kč. Ještě že mě před těmi osmi léty osvítil nějaký „duch svatý“ a
nevrazil jsem do toho více peněz.

Takže milé přítelkyně a přátelé. Z celého srdce doporučuji všem, kdo má zájem po nějakých 30-40 létech přijít ne o pár tisíc, ale o barák, nebo střechu nad hlavou, vstupte do propagovaného druhého pilíře spoření na důchod (pokud ho nová vláda pro nezájem nezruší).

Vaše peníze budou investovány těmi nejlepšími investory (jako v mém případě u ČSOB) a po těch 30-40 létech, pokud fond nebude přímo majiteli ukraden, zjistíte, že váš výnos je tak v mínusu, že naopak dlužíte fondu několik desítek tisíc (za poplatky za vedení fondu, rizika, špatné investice atd.), samozřejmě s vymáháním pod hrozbou exekuce. Námitky, že v mém případě to nebylo spoření, ale jednorázová akce, neberu. Je zcela irelevantní, jestli ty prachy tam dáte najednou, nebo po měsících. Výsledek bude vždy stejný. Přejí hodně úspěchů.