Máte na to žaludek?

0
453

Nabídka potravin, které jsou teď v obchodech,je skutečně rozmanitá. Na straně druhé se za touto „rozmanitostí“ skrývají jen různé barevné obaly a krabičky, které obsahují prakticky  totéž. Mnoho potravin, které bychom si dovedli sami vyrobit, se vozí přes půl  Evropy a zátěž exhalacemi a znečisťováním životního prostředí je větší, než jejich samotná užitná hodnota a vliv na zdraví.

Podívejme se však napřed podívat, jak to vše začalo. Následující video pod názvem „Codex Alimentarius“ je trochu delší, ale silně doporučuji shlédnout ho celé. Uvidíte, kde je prapůvod toho, že dnes místo kvalitních potravin nakupujeme svinstvo samozřejmě s požehnáním všech vlád pro maximalizaci zisků ať již výrobců, tak zejména prodejců těchto také potravin.


Upgrade your Flash Player to version 8 to view this video! (Click here for the download)

Convert videos to web format


A jak to vypadá v té naši kotlině jménem Česko?

Nechci nikomu brát iluze, ale …… Pokud se však podívám na kvalitu potravin, někdy si říkám, že bych chtěl dát ochutnat svým vnoučatům to, co se tu jedlo před těmi dvaadvaceti léty.

Do roku 1994 platily v Československu ještě z dob minulého režimu zákonné normy, které nedovolovaly, aby klobásy obsahovaly mouku, aby jogurty obsahovaly škrob atd. Tyto normy byly zrušeny a v Česku začala doslova džungle. Potraviny jsou dnes samá náhražka.

Mléko, které je nápadně podobné emulzi na chlazení obráběcích nožů, se nesrazí, nejde z něj udělat domácí jogurt. Ale stojí 12,90 Kč. Nekupte to!

Jogurty nejsou jogurty, je to jogurtová hatlapatla, do které je narván škrob nebo želatina, aby toho bylo víc. Jsou v tom usmrceny mikroorganismy.Ale stojí to 7,90 Kč. Nekupte to!

Sýry nejsou sýry, ale náhražky, v nichž je mléčná bílkovina nahrazena bílkovinou rostlinnou (sója) anebo škroby.

Zmrzliny či šlehačka, ty se též nepotkaly s mlékem, dělá se to všechno z umělých náhražek.I v dražších zmrzlinách, které jsou deklarovány, jako mléčné či dokonce smetanové, je pouze odstředěné mléko a zmrzlina je „zkvalitněna“ tukem rostlinným.

Specialitou jsou uzeniny. Až 90% českých uzenin (párky, klobásy, salám, ale i některé druhy šunky,) obsahují maximálně jen 20-27% masa. Zbytek je sója, mouka a zejména separát.

Samostatnou kapitolou je pak tzv. „Výrobní salám“. Co to je? V obchodech ho pravděpodobně nekoupíte, alespoň já na něj ještě nenarazil, zato se přidává jako uzenina do všech možných produktů. Počínaje nabídkou mražené „šunkové pizzy“ konče všemi druhy „výběrových salátů“. Z čeho se „výrobní salám“ vyrábí se dozvíte v následujícím videu:

Co to je drůbeží separát (odborně se tomu říká „strojně oddělené maso“)?

Z kuřete se vyjmou prsa a stehna, která se prodají zvlášť. Zbytek – tedy kůže, kostra, hlavy i se zobáky, krky, pařáty a vnitřnostmi se rozmixují, přecedí, obarví na červeno a přidávají se do párků a klobás, v případě párků do 40,- Kč za 1kg tvoří se sójou, chemikáliemi, céčky atd.jejich hlavní složku. Kdo kupujete dražší párky a nemáte je přímo z nějaké malé porážky, nejásejte. Tyto molitanové masokostní moučky se dnes přidávají i do dražších párků. Jak jsme však byli ubezpečeni Informačním centrem bezpečnosti potravin, z tvrdého strojního oddělování při výrobě separátu (SOM – strojově oddělené maso) se získá velmi jemná masová pasta složená z částic menších než 1 mm, takže nehrozí žádná újma na zdraví. Akorát, že to žereme!

Samostatnou kapitolou je pak tzv. „Výrobní salám“. Co to je? V obchodech ho pravděpodobně nekoupíte, alespoň já na něj ještě nenarazil, zato se přidává jako uzenina do všech možných produktů. Počínaje nabídkou mražené „šunkové pizzy“ konče všemi druhy „výběrových salátů“. Z čeho se „výrobní salám“ vyrábí se dozvíte v následujícím videu:


Pro zajímavost – separáty se vyráběly i dříve, sušily se a používaly se jako krmivo pro dobytek. Toto se vyrábí i dnes.Aby tento světle bledý šurvajs získal pěknou červenou barvu, narve se tam chemie. Pro potlačení nežádoucích pachů ze separátu samozřejmě existují různé chemické sajrajty.

Různé saláty (ďábelský salát, kempink, pochoutkový salát, vlašský salát, specialitka z Tesca – Grónská pomazánka a další,), to vše obsahuje místo kvalitní uzeniny, shora uvedený „výrobní salám“ a samozřejmě nesmí chybět chemie. Bez té se dnes nevyrobí nic. Podívejte se jakou lahůdkou je specialita z Tesca – „Grónská pomazánka“:


Různé bůčky a slanina je dnes vyráběna zejména z přerostlých polských prasat, která mají jinou strukturu masa, než prasata česká, která jsou více masitá a jejich bůčky obsahují více masa. Na polských bůčcích, které se k nám jako přebytky dováží je samé sádlo, ale nekupte to. Je to bílý a bílé maso je přece dietní!

Hovězí maso, které obchodníci kupují od jatek jako maso z krav za pár korun, je prodáváno jako kvalitní maso z mladých býčků.

Mohl bych pokračovat ve výčtu dalších a dalších potravinářských produktů, ale to by ten článek byl na tři stránky. Jen pro zajímavost podívejte se na toto video:


Kečupy a hořčice nejsou hořčice, je to voda s moukou nebo se škrobem, ve které je s bídou 10% skutečného kečupu nebo skutečné hořčice. Dnes už se na některých „kečupech“ vyskytuje na druhé straně malý název „kečupová “ či „rajčatová omáčka.“ Tyto blivajzy se v regálech tváří jako kečupy, ale viděly rajčata leda tak z rychlíku.

V Německu si takový bordel výrobci dělat nedovolí. I levné výrobky tam mají svoji úroveň, např. nejlevnější špekáček za 1,45 euro obsahuje 70% masa, v Česku za stejnou cenu koupíte „špekáček,“ který obsahuje pouze 27% masa.

Podívejte se na rozdíl kvality námatkou koupených produktů v Německu a u nás za stejnou, nebo v Německu nižší cenu:


Ano, to co bylo za socialismu standardem a normou je dnes luxusem. Stát bohužel dělá v dnešní době na lidech určitou formu podvodu, týkající se jejich spotřebního koše, potažmo životní úrovně. U potravin se sice vychází z jejich hmotnosti, nikoliv však kvality. Česko se v posledních letech stalo popelnicí či odpadkovým košem Evropy.“

Pro článek byly použity podklady:
* JUDr. Jaroslav Janeček – advokát rozhodce při Hospodářské a Agrární komoře ČR
* Videa z Youtube od http://mishkalifestyle.blog.cz/