Minský protokol – světlo na konci tunelu

0
400

Heidi TagliaviniováProtokol o přerušení palby v Minsku podepsali představitelé Ukrajiny, Doněcké lidové republiky a Luganské lidové republiky. Dohoda začala platit 5. září v 18:00. Obsahuje celkem 12 bodů, které se, mimo jiné, týkají otázek kontroly režimu příměří a výměny zajatců.

Jednání v rámci kontaktní skupiny pro Ukrajinu trvalo více, než 4 hodiny. Nynější kyjevské úřady v Minsku zastupoval bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma. Jihovýchod byl zastoupen premiérem DLR Alexandrem Zacharčenkem, vicepremiérem DLR Andrejem Purginem a hlavou LLR Igorem Plotnickým. Jednání zprostředkovávali ruský velvyslanec v Kyjevě Michail Zubarov a zvláštní představitelka OBSE Heidi Tagliaviniová.   

Ruský prezident Vladimír Putin před několika dny navrhl vlastní plán urovnání ukrajinské krize. Tento plán obsahuje sedm bodů, z nichž nejdůležitější jsou ukončení bojových akcí, stažení ukrajinské armády od donbaských obcí, humanitární koridory pro uprchlíky a mezinárodní kontrola dodržování dohod. Kyjevské úřady, obzvláště pak premiér Jaceňuk, trvaly na tom, že je možné podepsat pouze mírovou dohodu postavenou na „Porošenkově plánu“, byť tento plán zatím ještě nikdo na vlastní oči neviděl.

Avšak, hlavní dokument byl podepsán. Novinářům, kteří se v běloruské metropoli shromáždili, to oznámila zvláštní představitelka OBSE Heidi Tagliaviniová:

Právě jsme podepsali dvanáctibodový protokol. Ten nejdůležitější z těchto bodů je okamžité přerušení palby, které by mělo začít platit ode dneška od 18 hodin minského času.

Dohoda v Minsku je první krok k urovnání ukrajinské krize. Někteří odborníci ji už označili za „světlo na konci tunelu“. Ukrajinský prezident už prohlásil, že doufá, že se minské dohody budou přísně dodržovat. Odpověď zazněla právě z Minsku: zástupce DLR také ubezpečil, že se dohod bude dodržována. Bude však okamžitě anulována, pokud ze strany Kyjeva ozve byť jediný výstřel. A dodal, že doslova hodinu před vyhlášením příměří ukrajinské silové složky ostřelovaly Doněck s pomocí taktického raketového systému Točka-U. Jak dříve vysvětlili odborníci, použití takové zbraně proti civilnímu obyvatelstvu je vojenským zločinem a povolit odpálení takové rakety může pouze vrchní velitel, v tomto případě prezident země. Kromě toho, zástupci samozvaných republik prohlásili, že příměří neznamená, že se DLR a LLR vzdávají svého kursu získat nezávislost.

Účastníci jednání v Minsku připravují ještě jeden dokument, kterým je memorandum o Ukrajině. V něm budou podrobně popsány kroky, které by měly vést k urovnání situace v zemi.

Zdroj: Hlas Ruska