Mohla 29.7. začít válka mezi Ruskem a Ukrajinou?

0
402

Zdroje: Video Youtube – Zprávy CNN; Leva net

1.8.2014

Vladimír Prochvatilov

Vypadá to, že včerejší den se mohl stát osudným pro ukrajinskou vládu. Pokud budeme věřit oznámení amerického kanálu CNN, „ukrajinská armáda použila v bojích s domobranci balistické rakety. Tato zbraň může zabít mnoho lidí i při jednom nasazení.“

„Tři zdroje ve vládě mi potvrdili, že americká rozvědka za posledních 48 hodin zachytila použití balistických raket krátkého doletu z území, které je pod kontrolou ukrajinské armády – směrem k oblastem, které mají pod kontrolou domobranci. To je vážná eskalace konfliktu. Rakety, o kterých je řeč, udeří do vzdálenosti 80 km a disponují bojovými hlavicemi s váhou až do jedné tuny. To znamená, že toto je zbraň, která může zabít množství lidí již při jednom nasazení“ – řekla novinářka Barbara Starr.

Poznámka – tato je zpráva ruských „Vesti“ s odkazem jen na Američany.

Zde je český překlad

„Začínáme náš program s urgentní zprávou z Ukrajiny o tom, která může nasvědčovat významnému vojenskému zhoršení ukrajinské krize. Jak právě zjistila CNN, ukrajinská armáda vypustila balistické rakety proti povstalcům.  

Korespondent CNN v Pentagonu Barbara Starr je s námi na přímé lince z Washingtonu, vojenský analytik CNN, genmjr. Spider Marks je s námi v telefonickém spojení. Náš starší (seniorní) mezinárodní korespondent Nick Payton Walsh s námi bude ve spojení z Ukrajiny za několik okamžiků.

Barbara Starr, korespondent CNN: Dobré ráno, Carol. Nedávno mi tři američtí vládní činitelé v rozhovoru se mnou potvrdili, že rozvědka USA zaregistrovala v posledních dvou dnech vypuštění několika balistických raket krátkého doletu z oblasti kontrolované vládními silami Ukrajiny, do oblasti, kterou mají pod kontrolou proruští separatisté. To by znamenalo podstatné vyostření situace. Balistické rakety krátkého doletu. Dolet těchto raket, je přibližně, okolo 50 mil (cca 90 km). Ale jejich bojové hlavice dosahují váhy tisíc liber (cca 500 kg). Hovoříme o maximálních ničivých účincích, o zbrani, která může zabít desítky lidí najednou, v případě jejího nasazení. Nemáme přesná data o místě vypuštění, nejsou přesné informace o místě dopadu.

Ve skutečnosti nyní touto informací disponují USA. Úřady stále zadržují informace, protože jsou ve svízelné situaci. Vždyť tzv. „dobří kluci“, ukrajinská pravidelná armáda, vypustili tyto balistické rakety. Ani Kyjev, ani Moskva se ještě nevyjádřili.

USA si ještě nejsou jisty, zda požádají Kyjev, aby již tyto zbraně nepoužíval. Proto nyní hovoří o tom, že ukrajinská vláda má právo se bránit. Nenechme se zmást. Na první pohled prohloubení současného vojenského konfliktu na tomto bitevním poli, kdy všichni za hranicemi Ukrajiny a Ruska, minimálně, chtějí, aby konflikt uhasl.

Chtějí dopravit pozorovatele a inspektory na místo havárie MH17, a nyní, zdá se, se vojenské akce vyostřují, o čemž svědčí tato nová, dnes obdržená informace o tom, že byly vypuštěny balistické rakety krátkého doletu, s půltunovými bojovými hlavicemi, Carol?

Dobře. Takže, gen. Marksi, nedávno jsem hovořila s hlavním pozorovatelem. Řekl, že mluvil s ukrajinskými lidmi, ukrajinskou vládou. Slíbili mu, že bude bezpečné dostat se na místo havárie, a nyní slyšíme tohle!

James „Spider“ Marks, genmjr. pozemních vojsk USA ve výslužbě: Ano, je to dost překvapivé. Ale, upřímně, Carol, domnívám se, že bychom neměli být moc překvapení. Ovšemže, ukrajinská vojska, jak správně odpověděla Barbara, mají právo se bránit a používat tyto rakety dalekého doletu „země-země“, které se hlavně používají jako útočné zbraně. Jsou nutné pro pozemní přípravu, kde oslabí protivníka do doby, než vojska vstoupí do této oblasti.

Nepochybně, zpravodajská komunita USA ví, odkud byl proveden výstřel a kam byla tato raketa namířena. Znají odpovědi na tyto otázky. A věřím, že tyto rakety byly zamířeny tak, že nemohli zasáhnout místo havárie letadla, a co oni vědí je, jak dále jednat v této situaci, Ale, ovšem, komplikuje to situaci. Opakuji, Kyjev má toto právo a pravomoc.

Problém, Carol, tkví v tom, že tyto rakety mohou i nebýt vysoce přesnými systémy. A doufám, že je použijí proti oblastem, kde se nacházejí ruští separatisté … kde, na žádost Kyjeva, mají právo je použít k omezení sil a prostředků protivníka a kde se nestanou příčinou vedlejších ztrát na místním obyvatelstvu této části státu, čehož se všichni obáváme“

(Překlad RT. Vysíláno 29. 7. 2014)

Vznikají otázky: proč se o vypuštění ukrajinských balistických raket (pravděpodobně vypuštěny z raketového komplexu Točka-U) vysílalo v americkém, a ne v ukrajinském televizním vysílání? Proč se zpráva ruského televizního kanálu odkazuje jen na americký zdroj? Proč se ruští novináři neobrátili pro komentář k ruské armádě? Proč nejsou žádné zprávy o tom, jakou škodu ty rakety způsobily? Proč nejsou žádné zprávy o tom, kam spadly a odkud byly vypuštěny.

Naše informace:

Točka (zkratka GRAU-9K79, klasifikace NATO SS-21 Skarab A, též OTR-21 – sovětský taktický raketový komplex divizní formace (armádě předán s koncem roku 1980), vyvinut pod vedením S. P. Nepobedimogo)
… 20. dubna 2000 z polygonu „Gončarovskij“, ležícího 130 km severně od Kyjeva, byla vypuštěna raketa, která se po startu odklonila od kurzu a v 15:07 spadla na obydlený dům ve městě Brovary, prorazila budovu z desátého do pátého patra. Zahynuli 3 a bylo raněno 5 lidí (z jiných zdrojů – ranění byli také 3). Naštěstí byla raketa vybavena inertní hlavicí, jinak by obětí bylo mnohem více. Příčinou tragického incidentu byla, dle MO Ukrajiny porucha řídicího systému rakety. (Wikipedie)

Rozptýlit mlhu nepochopení mohou částečně určitá fakta.

Sergej Lavrov vystoupl s prohlášením, že si nepřeje hovořit s J. Kerrym. Po tom je vysílána zmíněná zpráva CNN, důležitá v tom, že – Rusko nebylo cílem těchto raket.

Po této události na základě inciativy americké strany proběhne telefonní rozhovor mezi Kerrym a Lavrovem.

Po tomto rozhovoru MZV USA J. Kerry a MZV Ukrajiny oznamují připravenost Kyjeva k okamžitému zastavení palby.

Není vyloučeno, že tři ukrajinské rakety byly sestřeleny. Jednotlivé starty raketového komplexu „Točka-U“ lze poměrně lehko zachytit staršími komplexy S-300. A to se mohlo stát. Pokud ruské systémy PVO zachytily start ukrajinských balistických raket krátkého doletu, které mohou nést i jaderné bojové hlavice, a v blízkosti území Ruska, na to je jen jediná reakce – okamžitě sestřelit. Povšimněte si, že tyto rakety nejsou řízené po celou dobu letu. To znamená že, i když původní trajektorie dráhy letu rakety nemíří na nás, není žádná záruka, že řídící zaměření taktického raketového komplexu „Točka-U“ nezmění trajektorii tak, aby raketa udeřila, řekněme, na ruský hraniční přechod nebo na sousední ruskou farmu.

Stručně řečeno, pokud zpráva CNN odpovídá skutečnosti, a je to zřejmě tak, Rusko a Ukrajina vinou prezidenta Porošenka a jeho zaoceánských pánů, byli včera na pokraji války. Od úplného zničení jejich obydlené oblasti se stovkami, ne-li tisíci ruských obětí, Rusko mohlo odpovědět jen vyhlášením války, odvetnými raketo-bombovými údery a invazí na nepřátelské území s cílem zničit agresora, který zašel příliš daleko.

Proto americký kanál vypichoval tezi o tom, že ukrajinské rakety nebyly nasměrovány na ruské teritorium.

Vypadá to, že Američané pozorně sledovali i vypuštění, i let ukrajinských raket. A pravděpodobně, byli iniciátory celého dobrodružství.

V tomto případě máme co dělat s hrou na hraně faulu, a řekněme to nahlas, termojaderného Armageddonu.

Přeexponovaný Barack Obama, mluvící vyloženě „fultonskou“ řečí (odkaz na projev W. Churchilla, 5. 3. 1946, Fulton, Missouri, USA – vyhlášení studené války – pozn. př.) o nových sankcích proti Rusku, jasně zdůraznil, že USA a Rusko stále ještě nejsou ve stavu studené války. Tudíž není připraven změnit se v termojaderný popel.

Nezáleží na tom, jak interpretujeme včerejší události, nepochybné je jedno – Ukrajina provedla vypuštění balistických raket, schopných nést jaderné bojové hlavice, ale zprávy o tom, kam spadly tyto rakety, nejsou. Faktem je, že opravdu balancujeme na hraně rozsáhlého vojenského konfliktu.

Mlčení ruského vedení je alarmující. Ale zdržím se k tomu jakýchkoliv komentářů. V dané situaci jsou sázky již příliš vysoko – Armageddon, jaký tu ještě nebyl.

Vladimír Prochvatilov, prezident Fondu reálné politiky (Realpolitik), expert Akademie vojenských věd.

vyšlo 30.7.2014 na continentalist.ru
překlad Vávlav