Moskva-Kyjev zase plynová krize

0
202


Rusko nehodlá zatím získávat zpět od Ukrajiny miliardy, o nichž napsal Vladimir Putin v dopise hlavám evropských států, které dostávají ruský plyn tranzitem přes Ukrajinu.

Prohlásil o tom tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Celková částka tvoří 35,4 miliardy USD, což je mimochodem 20% loňského HDP  Ukrajiny.

„Plynové“ vztahy mezi Moskvou a Kyjevem se znovu blíží vážné krizi. A především proto, že samovyhlášené ukrajinské úřady nechtějí uznávat novou cenu  ruského plynu. Jestliže činila dříve 300 USD za 1 tisíc krychlových metrů, pak nyní skoro 500 USD. Dříve poskytovaly ruské úřady stodolarovou slevu za  dislokaci ruské Černomořské flotily na Krymu. Po novém sjednocení poloostrova s Ruskem byl tento diskont anulován. Bylo také zrušeno nulové vývozní clo.

Na pozadí rostoucího dluhu Ukrajiny za plyn, systematického neplacení a ohrožení tranzitních dodávek do EU je Moskva znepokojena perspektivami spolupráce s Kyjevem v této oblasti. A zároveň Moskva, i když neuznává nové ukrajinské úřady, poskytuje i nadále pomoc ekonomice této země.

Příčina podobné situace je v tom, že Rusko je rukojmím tranzitního systému, který vznikl v sovětské době, soudí ředitel Ústavu národní energetiky Sergej Pravosudov:

Nebýt tranzitu do Evropy, byla by Ukrajina už dávno odpojena. Ale protože by tím utrpěli evropští spotřebitelé, kteří platí za plyn a nejsou ničím vinní, zachovává se tato situace i nadále. Východisko je jen jedno: Rusko a evropští spotřebitelé se mají mezi sebou domluvit a vzít celou věc do svých rukou. 

Mezitím celkový dluh Ukrajiny vůči Rusku činí přes 16 miliard USD. Do této částky byly zařazeny také tři miliardy, které poskytla Moskva Kyjevu koncem minulého roku, ještě před výměnou moci na Ukrajině.  Prezident Ruska Vladimir Putin připomenul podmínky finanční pomoci a energetické spolupráce s Ukrajinou:

Loni v prosinci jsme se domluvili, že Ukrajina úplně zaplatí dluh Gazpromu za plyn dodaný v loňském roce, a bude platit pravidelně a v plném rozsahu běžné platby.

Ruský prezident komentoval vzniklou situaci následovně: „Naši partneři v Evropě uznávají legitimitu nynějších kyjevských úřadů, nedělají ale nic pro to, aby Ukrajinu podpořili, nedávají jí ani dolar, ani euro“. Na rozdíl od Ruska, které i nadále poskytuje Ukrajině pomoc. Tato situace se nedá označit jinak než za paradoxní.

Zdroj: Hlas Ruska