Náš názor na tzv. všelidový sněm protivládních „radikálních“ iniciativ s Holešovskou výzvou

0
453

Praha 19.01.2013

Co tzv. Všelidovému sněmu předcházelo:

 • Poslanec Vít Bárta se rozhodl spojit „radikální“ protivládní iniciativy do jednoho bloku a uskutečnit v lednu v pražském Národním domě na Vinohradech tzv. Všelidový sněm za účasti jeho osoby a senátora Tomio Okamury. Cílem bylo shromáždit protivládní bojovníky a dohodnout společný postup. Jelikož nebylo moc pravděpodobné, že by tuto akci podpořili iniciativy a odbory sdružené v platformě Stop vládě, jde o její přímou konkurenci.
 • Vít Bárta a Tomio Okamura se poté v parlamentu sešli se zástupci Holešovské výzvy. Jednali o tom, jak dosáhnout pádu vlády a prosadit změny ústavy, konkrétně všeobecné referendum a přímou volbu poslanců. Okamura zástupcům Holešovské výzvy slíbil, že bude na půdě Senátu iniciovat veřejnou debatu o prosazení přímé volby poslanců a všeobecného referenda a pozval 19. ledna 2013 všechna protivládní hnutí na tzv. Všelidový sněm, na kterém bude stanoven další postup pro organizaci celospolečenského protestu proti nelegitimitě Nečasovy vlády.
 • Vyzval všechny parlamentní strany, aby nevyčkávaly a neprodleně vyvolaly mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny s cílem vyslovení nedůvěry vládě České republiky. Je ale nutné, aby nezůstalo jen u výzvy ČSSD.

Hlavní myšlenky jednání tzv. Všelidového sněmu (19. ledna 2013)

 • „Velký sněm“ zanechal v těch, co se ho zúčastnili, podle jejich vyjádření dobrý dojem.“Cítíme kvalitativní posun, v tom jsme se na večerním hodnocení shodli,“ řekl jeden z lidí, kteří stáli u zrodu této protestní iniciativy.
 • Pravdou je, že vstupem některých politiků, či jinak veřejných činných osob, protestní aktivity mohou vstoupit do nějaké možné další fáze. Projevy totiž byly velmi emotivní – o to více však přijímány publikem, jež se sjelo do Prahy z celého Česka.
 • Tak, jak se dalo čekat, zněla Národním domem občas velmi silná prohlášení – a to i z úst lidí, které by si tam možná ne každý uměl představit jako účastníky. Za povšimnutí totiž stojí slova renomovaného ekonoma NERVu Pavla Kohouta, exministra dopravy Víta Bárty i výroky senátora a kandidáta na prezidenta republiky Tomia Okamury.
 • Pavel Kohout vysvětlil své teze o změně Ústavy ČR. Hned v úvodu svého vystoupení popsal současný marast. „Předseda vlády nemůže odvolat ani ministra, protože se musí poradit s koaličními partnery, což vede k pletichám a ke vzniku korupce,“ uvedl. Pokračoval s tím, že jediným možným řešením bude přejít na prezidentský systém, kde prezident bude zároveň odpovědným předsedou vlády. Dále by měla být zavedena přímá jednokolová volba poslanců, kteří budou zároveň odvolatelní. Senát by podle Kohouta neměl pak být zrušen, ale povýšen na úroveň Sněmovny. A proto připomněl, jak moc důležité je i financování. „Stát musí sestavovat rozpočet vyrovnaný na základě skutečných příjmů,“ uvedl Kohout další podmínku nové ústavy. Dodal, že výměna vlády nemá v tuto chvíli valnou cenu, pokud si lidé neuvědomí, že korupci generuje systém. „Nemá ani cenu zakládat nové strany,“ vysvětloval postup přeměny Kohout. Podle něj tyto změny však nejde prosadit ani demonstracemi.„Na plné ulice oni neslyší, petice nejsou účinné, v současnou chvíli je inflace petic. Pište poslancům dopisy. Napište jich tisíce. Když budeme psát všichni to samé, oni se s tím začnou zabývat,“ uvedl možnou cestu odporu Kohout ve svém projevu.
 • Po něm vystoupil nezávislý senátor Tomio Okamura. I on vyjádřil podporu prvkům přímé demokracie a v zásadě pokračoval v duchu svého předřečníka – tedy Pavla Kohouta. „Výměna politiků nic neřeší, pokud se nezmění systém, pokud ti politici nemají zcela jasnou a vynutitelnou odpovědnost, vynutitelnou hrozbou odvolání. Nad každým z nás, politiků, musí viset Damoklův meč – každý z nás musíme být přímo odpovědní svým voličům. Ne jednou za čtyři roky, ale nonstop,“ prozradil vizi Okamura. Upozornil na to, že v lidech na ulici to dnes vře a je jen otázkou času, kdy zlost a zloba překypí. „Musíme tu energii národa využít k pozitivní změně a posílení demokraci, nebo přijde volání po silné ruce,“ řekl dál Okamura.
 • Vysvětlil, že každotýdenní volání po demonstracích a protestech v ulicích nikam nepovede, pokud nebudou lidé schopni se sjednotit a dojít i k určitým kompromisům.
 • I když se na „Velkém sněmu“ sešla zhruba stovka iniciativ z celé republiky a několik set lidí, podle Okamury je nezbytné, aby se drželi společného tématu a neuhýbali. „Musíme se oprostit od personifikace – nejde přece o to, zda tam je Okamura, Kohout, Samková, Michálek nebo Bárta, ale jde o tu myšlenku. O to, co chceme prosadit – a to je více demokracie, více odpovědnosti odpovědných, více pravomocí a odpovědnosti občanům. To je zásadní – já se pouze k těmto myšlenkám připojuji a chci je prosazovat ve Sněmovně i v Senátu,“ uzavřel Okamura s potleskem. Podotkl však to, že sám v Senátu, nebude-li mít masovou podporu zdola, nemá šanci příliš věcí změnit či prosadit.
 • Vít Bárta, který je považován za faktického lídra Věcí veřejných, překvapil. Hned na začátku svého projevu se omluvil za to, že umožnil vznik Nečasovy vlády. Připustil, že jeho strana se naivně domnívala, že se systém dá změnit pouhou výměnou politiků po volbách. „Mám nyní skutečnou potřebu omluvit se za ten čin a chci napravit svou chybu,“ řekl Bárta doslova. Dodal, že ke změně podle něj musí spojit síly poslanci, senátoři, protivládní hnutí i ostatní občané. Snažil popsat deformaci systému. „Své o tom ví například bývalý šéf SFŽP Libor Michálek, který byl za oznámení korupce vyhozen, své o tom ví policejní prezident Petr Lessy, který se snažil s korupcí bojovat a dopadl stejně. Své o tom ale také ví Tomio Okamura, vyřazený z prezidentské volby a své o tom vím v neposlední řadě já, který usilujíce o to, aby se v ČR stavěly levnější silnice, jsem byl diskreditován a kriminalizován,“ vypočítal hned několik kauz a případů, které hýbaly uplynulým rokem a měsíci. „Tento systém přeneseně způsobuje, že tu máme drahé potraviny, neboť zákon o Významné tržní síle nahrává těmto oligopolům. Máme tu drahé volání, neboť si operátoři konkurují jen na oko, máme tu drahé energie, a když se kupříkladu někdo pokusí od teplárny odpojit, úřady činí vše proto, aby nemohl. Tento systém vede k tomu, že tu máme lichváře, kteří společně s exekutory prožívají luxusní večírek na úkor ožebračených,“ pronesl dál Vít Bárta. Systém, který generuje korupci, lichvu a milion exekucí ročně. Doplnil, že je proto třeba tento systém generující korupci, nadvládu oligopolů, lichvu a milion exekucí ročně změnit. A i on zdůraznil, že ta cesta vede přes zavedení skutečné přímé demokracie a přímou odpovědnost a odvolatelnost politiků.
 • Mezi účastníky akce bylo možné v sále vidět i tváře například Libora Michálka, Kláry Samkové, Radima Vysloužila či třeba Simony Chytrové (kandidovala neúspěšně za VV v loňských krajských a senátních volbách).
 • V rámci „Velkého sněmu“ měl být upřesněn také termín, ve kterém by se měla uskutečnit velká demonstrace na Václavském náměstí. Původně se plánovalo datum 9. února, nakonec se však od něj ustoupilo. „Budeme nyní mapovat situaci v krajích, jezdit do krajů, přesvědčovat tam lidi, demonstraci proto zatím odkládáme na později – i vzhledem k tomu, že se ukazuje, že zima opravdu není demonstracím nakloněná“, řekl Slávek Popelka.

Stanovisko KSČM k Všelidovému sněmu radikálních iniciativ spolu s Holešovskou výzvou:

V České republice působí řada protivládních iniciativ a sdružení. Přitom jednotlivě žádné z nich nemá sílu k prosazení svých záměrů a dosažení obratu k lepšímu v naší zemi. Jejich téměř společným rysem je, že navenek nevidí alternativu v žádné současné politické straně, zejména v těch parlamentních. Je reálné nebezpečí, že občané se díky jejich rétorice mohou upnout k některému z nově vznikajících projektů či k tzv. nezávislým kandidátům a může nastat podobný efekt jako například u Věcí veřejných. Toto nebezpečí se týká i působení výše jmenovaných iniciativ, včetně tzv. Holešovské výzvy. Její představitelé i někteří účastníci sněmu mají velice blízko k fašizujícím tendencím, jedná se většinou o antikomunisty. Například Slávek Popelka je antikomunista prezentující se i na stránkách známého Petra Cibulky, který rovněž Holešovskou výzvu podporuje. Dále by bylo možné jmenovat i některé současné politiky spojované s úplatky a korupcí.

KSČM se jasně a důrazně distancuje od myšlenek, které na tzv. Všelidovém sněmu zazněly. Jde především o názor na zavedení prezidentského a většinového volebního systému pro volby do Poslanecké sněmovny. Tento krok se neslučuje s historickou rolí Československa jako parlamentní demokracie, zároveň, jak ukazuje současné dění okolo voleb prezidenta, jde o snadno zneužitelný institut, kdy by naprostá volnost prezidenta v jeho rozhodování mohla vést k totální destrukci České republiky. Většinový volební systém by pak výrazně oslabil malé strany, ale i samu KSČM, která nemá s tímto systémem pozitivní zkušenosti, jak opakovaně ukazují volby do Senátu.

Dalším, pro KSČM těžko akceptovatelným požadavkem, je návrh ze zákona vyrovnaného rozpočtu. Domníváme se, že rozpočet by měl být především prorůstový, a to se týká i období nynější hospodářské krize. Ze zákona vyrovnaný rozpočet by totiž mohl naopak v některých obdobích přivádět ČR do hlubokých ekonomických a sociálních problémů, kdy by nebyla schopna pružně reagovat na probíhající události a změny.

KSČM je opatrná i v případě požadavku na odvolatelnost politiků občany, tento institut je totiž snadno zneužitelný, to ukazují i současné události v jednotlivých krajích ČR, kde probíhají demonstrace a další protestní akce za odvolání politiků zvolených za KSČM z jejich funkcí, a to pouze na základě jejich politické příslušnosti. KSČM souhlasí s požadavkem odvolatelnosti politiků, ale domnívá se, že by toho mělo být dosaženo prostřednictvím správního řízení, které může být iniciováno právě občany, ale i dalšími.

Z rozhodnutí tzv. Všelidového sněmu „radikálních“ iniciativ a představitelů Holešovské výzvy se plánuje na Václavském náměstí uspořádat v jarních měsících demonstraci proti vládě.

KSČM organizuje vlastní protestní akce samostatně nebo v rámci SPaS a odborů. Je třeba dát jasně najevo nejen nespokojenost a odpor proti současné vládě P. Nečase a jejím deformám. Zároveň je nutné zabránit zneužití představiteli krajní pravice a fašistických hnutí k prosazování jejich ideologie na pozadí asociálních reforem současné vlády. Od demonstrací pořádaných „radikálními“ iniciativami je tak třeba se z pozice KSČM jasně distancovat.