Nastane konec Desítky, nebo bude pokračovat dále?

0
173

Vážení návštěvníci Desítky,

letos v březnu to bylo 10 let od zahájení webu Desítka. Za těch 10 let je zde publikováno 1.499 příspěvků, 161 samostatných videí a 138 samostatných stránek. Počet návštěvníků činí 2,322.630 což si myslím, že na web, kde celá redakce, včetně designera a šéfredaktora je v jedné osobě, není až tak málo.

Po celou tuto dobu co vedu tento web, až na výjimku dvou let, kdy byl registrován jako web OV KSČM Prahy 10, je web registrován na mě a samozřejmě já hradím všechny náklady spojené s jeho provozem. Nedělalo mi to žádné problémy, web jsem nezakládal jako výdělečný pro mě a navíc jsem na Internetu měl několik obchodních aktivit, kde se dalo vydělat pár peněz, jako příspěvek k mému důchodu.

Někdy v říjnu 2019, při vypuknutí celosvětové masáže zvané „Green Deal“ s prosazováním tzv. zelených aktivit v čele se švédskou loutkou Gretou, jsem si uvědomil, že pokud má být Desítka skutečně alternativním webem a seznamovat návštěvníky s konkrétními fakty a argumenty proti této hystérii a nyí v pokračování s False pandemii, nestačí jen kopírovat články z jiných českých webů, ale hledat co je kde aktuálního ve světě. Tak jsem našel řadu alternativních světových webů, kde publikují články autoři z celého světa. Většinou jde o odboríky, absolventy univerzit s dlouholetou praxi ve svém oboru. Jelikož vesměs šlo o weby s licenci „Creative Commons“, začal jsem některé z těch článků stahovat do PC, překládat do češtiny a publikovat na Desítce. Jenomže moje angličtina není na úrovni, jakou má například pan Stwora ze Zvědavce, který strávil několik let, jako emigrant v Kanadě. Já jsem se naučil anglicky sám z mé práce na Internetu, takže překlad článku dlouhého jak 4 normostrany A4, mi zabere v podstatě celý den, někdy i dva. To pro mě znamenalo ukončit veškeré další obchodní aktivity co jsem měl na síti.

Z finančního hlediska mi to pořád nedělalo žádný problém. Také jste viděli, že na Desítce nebyl nikdy žádný reklamní banner, stejně tak tam nebyla nikdy nějaká moje žádost o finanční podporu. Nepotřeboval jsem to. Spolerčně s důchodem mé paní a příspěvkem na péči co brala po mozkové mrtvici, byl náš měsíční příjem cca 36.000 Kč. Mandatorní výdaje za měsíc jsou cca 10.000.- Kč, takže to co zbylo, nám bohatě stačilo na slušný život. Jenomže koncem července moje paní zemřela a můj měsíční rozpočet spadl na necelých 15.000,. Kč, přičemž mandatorní výdaje se takřka nezměnily, takže mně po zaplacení všeho nutného zbyde mizerných 5.000.- což není k životu, ale k živoření.

Tato situace byla důvodem, že se na Desítce objevila moje prosba o finanční podporu. Za ten cca rok, co jsem začal publikovat překlady článků, vložil jsem na Desítku 81 mnou přeložených článků, jenž si přečetlo 66.676 lidí. Předpokládal jsem, že pár lidí z toho kvatna sedne a pošle pár korun, jako uznání, že dostali informace, které na žádném jiném českém webu nenajdou, protože šlo o moje vlastní překlady. Bohužel jsem se zklamal. Za celou dobu, co na webu visí ta moje prosba, ozval se jeden jediný návštěvník, který mi poslal 200.- Kč. Nikdo další z těch tisíců čtenářů nezareagoval.

Takže mi zbývají dvě možností. Zanechat překladání článků ze světa a tapetovat na web to, čeho je plný český Internet a tím si vytvořit čas k návratu k mým obchodním aktivitám s možnosti tak vydělat další příjem k důchodu, nebo Desítku zavřít. První možnost zavrhuji, protože to považuji za zbytečnou ztrátu času. Zbývá tedy druhá možnost, po deseti letech provozu, Desítku ukončit. Je mi to líto, protože mě ta práce baví a dělal jsem ji rád, ale jíst se musí a platit za bydlení a ostatní náklady taktéž. Zatím nechávám Desítku běžet do 31. října 2020. Pokud bude situace stejná, k 01.11.2020 Desítka skončí.

 Vladimír Mikuša
majitel a aministrátor.

VLOŽTE ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Prosím, vložte zde Vaše jméno

*

code