NATO přehodnotí vztahy s Ruskem

0
395

Autor: Admin

Vlajka NATO v Bruselu
Britské listy publikovaly kratičkou informaci o stanovisku generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena, jenž sdělil v Bruselu. Podle něj je vojenský vpád Moskvy na Ukrajinu, nejvážnější krizi v Evropě od pádu Berlínské zdi a zpochybňuje budoucnost Evropy. Připomněl dále případy Podněstří, Jižní Osetie a Abcházie, kde se podle něj revizionistická mocnost Rusko také snaží přepisovat mezinárodní právo. „Nemůžeme pokračovat v odzbrojování v čase, kdy celý ostatní svět hromadí zbraně… a někteří chrastí šavlemi na našich hranicích“, řekl Rasmussen. Vyzval také k upevnění transatlantické vazby a diverzifikaci dodávek strategických surovin do Evropy.

Britské listy se, při publikování této informace, odvolávají na článek „NATO přehodnotí vztahy s Ruskem„, publikovaný na serveru InterFax.ru.  Tak jsem se na ten článeček podíval a nestačím se divit.

Pan Rasmussen mimo jiné uvádí – Krym není ojedinělým případem. Připomíná Podněstří, Jižní Osetii a Abcházii. Všechny tyto konflikty jsou stejné. Jedna velká země jednostranně rozhodne přepisovat mezinárodní právo. Všichni jsme doufali, že tento druh revizionistické chování skončil v 19. století, ale vidíme, že je zpět v 21. století Je založen spíše na konfrontaci než spolupráci, což představuje skutečnou hrozbu pro globální světový řád na základě našich hodnot a pravidel na nichž jsme se všichni shodli.

Dále poznamenal, že „je nutné, aby bylo všem jasné, že již nelze obchodovat s Ruskem tak, jako předtím. To nebyla naše volba, to je důvodem k vážnému znepokojení a zpochybňuje samotný základ naší spolupráce s Ruskem. Nemůžeme pokračovat v odzbrojování, pokud se ve zbytku světa hromadí zbraně a někdo chrastí šavlemi na našich hranicích.

Podle pana generálního tajemníka, pro udržení „světového řádu“ je nezbytně nutné, aby USA a Evropa nadále posilovaly hospodářské a vojenské vazby.

Samozřejmě nezapomněl zdůraznit jak je nutné vybudovat a posilovat politickou a vojenskou spolupráci s Ukrajinou, včetně podpory pro transformaci ukrajinských ozbrojených složek v moderní efektivní struktury, zvýšit počty ukrajinské armády a nadále již jednat společně s ozbrojenými silami NATO, včetně účasti na vojenských cvičeních NATO.

Tak nějak pan generální tajemník zapomněl na výbojné a okupační akce NATO jak v Evropě, tak ve světě. Stovky tisíc mrtvých a miliony zraněných v Iraku, Afganistánu, Sýrii, bývalé Jugoslávii (Chorvatsko, Slovinsko, Srbsko,) Kosovo, včetně humanitárního bombardování  Srbska, bombardování Libye, tam všude působilo NATO a jeho ozbrojené složky v roli agresora. Na to tak nějak pan Rasmussen zapomněl, nebo to považuje za opravdu, ale opravdu nic neříkající malé příhody.

Za celou dobu co trvalo připojení Krymu k Rusku byli hlášení tři mrtví lidé. Všechny tři zastřelil ne ruský voják, ale 17 letý hajzlík z Lvova, příslušník banderovské strany Pravý sektor.

Rusko má všehovšudy jedinou vojenskou základnu mimo své území, v Sýrii, přičemž i tato je v současné době zakonzervována, tedy v praxi nevyužitelná. USA (včetně NATO, protože USA jsou vůdčí silou v NATO) jich mají, podle posledního zjištění 143 na území takřka všech států na světě. No a nyní k nim přibude další na Ukrajině.

Má snad Rusko nějakou svou základnu někde u hranic EU (USA) s nímiž nemá společnou hranici? Kdo tedy „chrastí šavlemi“ a na čích hranicích?

Co říci na závěr?

USA a NATO nechtějí pochopit a hlavně se smířit s tím, že jejich role „světového četníka“ se den za dnem hroutí. Tak si budou neustále vymýšlet a hledat další a další možnosti jak z toho ven. Jenomže je zde jedna okolnost, kterou pan Rasmussen také uvedl. Dnes již není 19.století ani dvacáté s Jelcinovým Ruskem, kdy se již USA viděly jako majitel nerostných zdrojů v Rusku. Rusko doslova vstalo z popela a stalo se tak trnem v očích pánů z USA a NATO. A hospodařské sankce? Až Rusko prohloubí svou rozvíjející se spolupráci s Čínou a Indii a to bude velmi rychle, (viz nedávná schůzka prezidentů Číny a Ruska), přestane být ekonomicky závislé na exportu ropy a plynu do Evropy. Čína již dnes garantuje, že převezme kompletní spotřebu plynu, který jde z Ruska do Evropy. Hospodářské sankce působí vždy jako hůl o dvou koncích.

Zdroje:
Britské listy
InterFax
Obrázek – Interfax