NATO se rozhodlo s Ruskem jednat, ale podle „zkráceného programu“

0
392

Nato,Rusko a Brusel
Mimořádný „ukrajinský sraz“ ministrů zahraničí NATO v Bruselu 1. a 2. dubna, který byl svolán s cílem „přivést Rusko k sobě“, probíhal nepředvídatelně.

Ministři 28 zemí Aliance se dohodli, že jednat s Ruskem přece jen budou, ale tři měsíce budou žít podle „zkráceného programu“. NATO chce pokračovat ve spolupráci s Ruskem v Afghánistánu, zablokuje však na tři měsíce všechny ostatní druhy „praktické vojenské a civilní“ součinnosti s Moskvou.

Omezení zmíněné součinnosti znamená zrušení některých méně významných společných štábních cvičení, návštěv lodí NATO a RF v přístavech a výměn  informace. Rada NATO-Rusko bude fungovat v dosavadním režimu. A jako bylo prohlášeno v Bruselu, nikdo nehodlá pozvat Kyjev do NATO.

USA se znovu pokusily využít NATO k prosazení vlastních zájmů na evropském kontinentě, nevypadá však na to, že se jim to podařilo, říká analytik Valerij  Abramov:

Jde o pokus zachovat a upevnit své globální dominování v podmínkách oslabení NATO. To je součást pokusů o zachování hegemonie USA.

Nedávná návštěva Obamy v Bruselu a Haagu potvrdila obavy Velké Evropy z toho, že Američané se dostali do dalšího období „diplomatické zuřivosti“, které začíná zpravidla po velkých nezdarech a neúspěších. Znovu sjednocení Krymu s Ruskem je právě jedním z podobných nezdarů. V Evropě se „takové Ameriky“ obávají, protože její vedoucí představitelé ztrácejí logiku a zdravý rozum. Jako například Barack Obama, který ve svém projevu v Bruselu 26. března najednou prohlásil, že Kosovo na rozdíl od Krymu získalo nezávislost teprve po celonárodním referendu. I když žádné referendum v Kosovu nebylo. Bílý dům pak musel tento výrok svého šéfa „vysvětlovat“.

Podle názoru ruských expertů výsledek schůzky v Bruselu vůbec nesvědčí o tom, že ukrajinská krize stmelila NATO a dala Alianci nový život. Jsou to jenom řeči úředníků NATO, kteří lpí na svých funkcích. Tu je názor experta Sergeje Michajlova:

K žádnému stmelení nedošlo. A to názorně ukazují nynější události. Nehledě na americký nátlak se nedokázaly přední evropské státy domluvit o nějakých účinnějších ekonomických sankcích proti Rusku. A teď se už objevují vážná svědectví toho, že v dohledné budoucnosti hodlají snížit napětí ve vztazích s Ruskem. Všichni velmi dobře chápou, že bez konstruktivní spolupráce s Ruskem není možný kladný vývoj ani situace kolem Ukrajiny, ani celkové situace v Evropě.

Zdroj: Hlas Ruska