Nejlepší srbská značka je OTPOR

0
460

Otpor
Bývalí členové hnutí OTPOR, které vede Srdža Popovič, hráli jednu z nejdůležitějších rolí při svržení srbského prezidenta Slobodana Miloševiče v roce 2000. Nyní poté, co se spojili se srbskou nevládní organizací CANVAS (Center for Applied Non Violent Action an dStrategies), znovu ukázali, čeho jsou schopní. Nyní už ale na Ukrajině.

Za hranicemi Srbska tato organizace prvně využívala své zkušenosti v Gruzii v roce 2003. Tehdy, po protestech proti krádeži hlasů, vynutili odstoupení prezidenta Eduarda Ševarnadzeho. Klíčovou roli při jeho svržení hrálo studentské hnutí Kmara, které školil a cvičil OTPOR.

V březnu 2003 se několik zakladatelů Kmary a zástupci dalších organizací vydali do Bělehradu. Jeden z vůdců mládežnického hnutí Georgij Kandelaki přiznal:

Po naší návštěvě Bělehradu zástupci OTPORu několikrát přijížděli do Gruzie. Během jejich druhé návštěvy byla organizována letní škola za Tbilisi, ve které se učilo 700 nových aktivistů.

V roce 2004 se OTPOR objevil na Ukrajině, kde trénoval hnutí Pora, jedno z těch, které zahajovaly Oranžovou revoluci. Ukrajinské hnutí získalo 60 milionů USD jako pomoc z USA. Ukrajinci z tohoto hnutí absolvovali počáteční trénink v srbském městě Novi Sad. Po těchto událostech byl některým členům OTPORu zakázán vstup na Ukrajinu po dobu následujících 995 let.

Ve stejném roce členové OTPORu, kteří se již vstoupili do CANVAS, „přinášeli demokracii“ do Libanonu během Cedrové revoluce a později se také zapojili do Arabského jara. OTPOR v roce 2011 v Egyptě školil hnutí 6. Dubna a skupiny občanů, jejichž role byla ke svržení Mubaraka klíčová. Není náhoda, že v Egyptě bylo během revolučních událostí zatčeno pět srbských občanů.

A nyní se členové OTPORu objevili na Ukrajině. „Jsou členové tohoto hnutí nějak spojeni s událostmi na Ukrajině i nyní?“, napsal na své stránce v Twitteru Julian Assange 3. prosince 2013. Současně uvedl také odkazy na stránky organizace, kde je vidět, že se Srdža Popovič a OTPOR aktivně účastnil Oranžové revoluce na Ukrajině v roce 2004, po které se k moci dostaly prozápadní strany.

A 3. prosince 2013 poslanec za Stranu regionů Oleg Carev na své stránce na Facebooku napsal následující: „Můj kamarád letěl na Ukrajinu a ve svém spolucestujícím poznal známého organizátora pučů a převratů Marka Ivkoviče. Ten se proslavil jako organizátor srbského OTPORu“. Nyní je „majdan“ ve zkušených a finančně zajištěných rukou“. Není náhoda, že 3. prosince 2013 Ministerstvo zahraničních věcí prohlásilo Marka Ivkoviče za personu non grata.

Zdroj: Hlas Ruska