Německý vice-kancléř prohlásil, že vyjednávaní s USA o dohodě TTIP selhala! Evropa by si prý neměla nechat diktovat americké noty!

0
423

Autor: V.K.


Titulky ve videu nahoře zapnete tlačítkem „CC“ v dolní liště

Německý vice-kancléř a ministr pro ekonomiku Sigmar Gabriel šokoval na tiskové konferenci všechny přítomné, když prohlásil, že vyjednávání a 14 kol rozhovorů o smlouvě Transatlantického partnerství TTIP de facto selhalo [1]. Země EU se ani po několika letech a 14 kolech rozhovorů nedokázaly shodnout byť i na jediné kapitole, kterých je v navrhované dohodě 27. Vice-kancléř šokoval i vzápětí, když prohlásil politické stanovisko, že EU by si neměla nechat diktovat podobu smlouvy předloženou Američany, protože Evropa jde prý jinou cestou společného života. Smlouvu TTIP prosazuje v Evropě vláda Baracka Obamy a sám Obama mohutně a několikrát loboval za její přijetí. Smlouva ve svém návrhu je šitá na míru americkým potřebám a vyhovovala by americkému korporátnímu průmyslu, protože by odstranila evropské ochranné mechanismy trhu a spotřebitele.

Demonstrace proti TTIP v Německu.

Smlouva navrhuje, že v EU se budou moci prodávat pesticidy ošetřované potraviny z USA, dále GMO potraviny z amerických farem, vepřové a hovězí maso ze zvířat ošetřovaných antibiotiky a růstovými hormony. Smlouva by měla umožnit prodávat na evropském trhu potraviny vyráběné z umělých sladidel, které jsou v EU limitované, např. Aspartam-K a Aspartam-N, Acesulfam-K, Acesulfam Ace-K a další sladidla na bázi draslíku a sodíku. V EU se místo toho používá častěji dextróza, tedy hroznový cukr. Na dextrózu se neuplatňují patenty, ale americká komerční umělá sladidla jsou patentována. Výhodou Aspartamů je, že jsou chemicky nereaktivní a neoxidují ostatní složky potraviny, na rozdíl od dextrózy, která časem způsobuje změnu chuti potraviny. Aspartam pochází původně z výzkumu americké firmy Dupont, která tuto látku v koncentrovanější verzi používala do raketových paliv jako stabilizátor, později v 60. letech jako stabilizační látku do směsi defoliantu Agent Orange, který neblaze proslul jako rakovinotvorný herbicid během války ve Vietnamu.

TTIP by umožnila zaplavit Evropu pochybnými potravinami z USA

Vysoký výskyt Alzheimerovy choroby a vysoký počet dětí v USA, které postihuje diabetes, je dáván do souvislosti s obrovským zastoupením umělých sladidel v americkém potravinářském průmyslu. Spolu s tímto souvisí i obrovská patentová ochrana nejrůznějších typů a značek umělých sladidel v USA, které by se spolu s dohodou TTIP dostaly do evropských obchodů v amerických potravinách. Největší odpor proti smlouvě TTIP přichází z Francie, kde místní výrobci potravin a zemědělci se bouří proti tomu, aby francouzské trhy zaplavily americké potraviny, které jsou v mnoha ohledech vyráběny za zlomek ceny, kterou vynakládají francouzští farmáři a výrobci. Dalším problémem TTIP je americká GMO kukuřice. Ta je možná největším problémem úplně v celé smlouvě a z tohoto bodu nikdo nechce ustoupit.

 Sigmar GabrielNěmecký vice-kancléř Sigmar Gabriel (SPD)

Kdo byl někdo v USA, tak si určitě všiml, že v obchodech se prodává hlavně podivná žlutá mouka. Zatímco v EU se pečivo vyrábí hlavně z mouky pšeničné, v USA je většina pečených potravin vyráběná z mouky kukuřičné. A právě kukuřice je v USA mohutně geneticky šlechtěná a navíc ošetřována i selektivními herbicidy jako dodatečná ochrana rostliny pro zajištění vysokých výnosů. Na úrovni genetické manipulace jsou rovnou do rostliny vpraveny kromě selektivních herbicidů i umělé cukry, které mají podpořit vyšší výnosy a také lepší chuť kukuřice. Pokud má být výsledné pečivo v USA bílé, tak výrobce žlutou kukuřičnou mouku prožene chemickým bělící lázní (obvykle na bázi kyanofosforečnanů).

Kukuřičná mouka z USA jako příklad za všechny

Výrobce pečené potraviny bělení kukuřičné mouky vyjde laciněji, než kdyby kupoval pšeničnou mouku. Bělení kukuřičné mouky se nově rozjíždí v Polsku, mají tam už několik továren, ale zatím vyrábějí jen bělenou kukuřičnou mouku pro americký trh. A právě z kukuřičné mouky mají strach ve Francii, protože výroba obilí je mnohem dražší a náročnější, než pěstování GMO kukuřice, jejíž listy nezežloutnou ani po měsíci sucha, ani po katastrofálních záplavách nebo krupobití.

A právě kukuřice by představovala největší ohrožení evropských farmářů, protože by nákladově nedokázali konkurovat americké kukuřici. Pekárny v EU by začaly nakupovat lacinou bělenou kukuřičnou mouku a farmáři v EU by mohli zabalit krám. Zemědělská lobby je nejsilnější právě ve Francii a dohoda TTIP proto dosud nebyla dojednána právě kvůli strachu o ovládnutí potravinového trhu v EU americkými firmami. Prohlášení německého vice-kancléře proto mnoho znalců ani nepřekvapilo. Spolu s potravinářským průmyslem má smlouva TTIP sjednotit i patentové a intelektuální právo, ochranu autorských práv, má zkrátit záruční dobu na spotřebním zboží ze 2 roků na 1 rok (jako je tomu v USA) a má zachovat daňovou regionalitu, takže zboží prodávané z USA by bylo zatíženo daní DPH, jakou má ten který americký stát unie, obvykle 0% anebo jednotky procent. To by zvýhodňovalo americké firmy a řetězce naprosto neporovnatelným způsobem s prodejci v EU.

Výroky německého kancléře ukazují, že po Brexitu se Evropa vydává směrem pryč od spolupráce s USA. Demise Velké Británie a oslabování moci USA v Evropě je evidentní. O to více se americké elity budou snažit hledat v EU klíčové spojence, nové partnery, o které budou moci opřít svojí zahraniční politiku v Evropě. A bude to právě vojensko-politická moc Američanů, která bude v následujících měsících posilovat své vazby zejména v zemích Střední Evropy.

Zdroj text a foto: AE News