Nervózní evropské volby: voliče už zastrašují Putinem

0
363

Parlament EU
Zbývá méně než měsíc před volbami do Evropského parlamentu, a ve 28 členských zemích EU lidé hádají, jak značně bude zvýšeno zastupitelství pravice, levice, radikálních a ultraradikálních stran v Evropském parlamentu? Experti už nepochybují o tom, že po hlasování 22. až 25. května bude jejich zastupitelství větší.

Téměř 350 milionů evropských voličů budou muset zvolit do svého společného parlamentu 751 poslanců. Nejnovější evropské prognózy dávají frakcím evropského establishmentu – Evropské lidové strany (pravicově centristické), alianci socialistů a alianci liberálů 60 až 63 procent hlasů. To je o 10% méně než mají nyní, nevypadá to přece jako kapitulace. Ten zbytek si rozdělí pravice, levice a radikálové nejrůznějších odstínů. Na první pohled nic katastrofálního pro Evropský parlament na tom není. Ale jen na první pohled.

Evropský parlament, který bude zvolen v letošním roce, bude zvláštní. Bude mu poprvé svěřeno zvolení šéfa Evropské komise. To je funkce ministerského předsedy EU, kterou nyní vykonává Portugalec José Manuel Barroso. Získají-li pravicoví, pravicově a levicově radikální strany až 30% hlasů, budou moci kontrolovat poměr hlasů při hlasování.

Vládnoucí konzervativní, pravicově centristické a dokonce socialistické strany Francie, Německa a Velké Británie přešly do ofenzívy a aktivně zastrašují voliče xenofobií, rasismem, neonacismem, antihumanismem, antidemokratismem a jinými špatnostmi všech pravicových stran.

Boj s politickými odpůrci nabývá často bizarních forem. Například voliče začali zastrašovat ruským prezidentem Putinem. Nejnovější příklad – analytický referát budapešťského výzkumného centra Political Captital Institute. Z něho vyplývá, že ve volbách 22. až 25. května zvýší své zastupitelství ultrapravicové strany, které „sympatizují Putinovi“ v otázce Krymu. A že, citujeme, „jsou důvody k domněnce, že ruská diplomacie se pokouší budovat stranické rodiny v Evropě“.

A přirozeně proti samotné Evropě. Na potvrzení se uvádějí fakta návštěv v Moskvě předáků mnoha pravicových stran EU. Což podle názoru autorů referátu je má změnit div ne v malomocné. Přitom se zamlčuje skutečnost, že tyto návštěvy se konaly výhradně z iniciativy samotných těchto stran, a nikoli na pozvání Vladimira Putina.

Britský lord Tebbit, který byl za vlády Margaret Thatcherové předsedou Konzervativní strany, označil všechny tyto domněnky za úplný nesmysl. Podobá se to chování hloupého kramáře, který ztrácí zákazníky, řekl Tebbit. „Kdybych měl obchod s potravinami, a zákazníci by šli kolem do sousedního obchodu, nenadával bych jim. Šel bych se podívat, co zajímavého se tam prodává“.

Zdroj: Hlas Ruska
Foto: Foto: Flickr.com/Christopher Cotrell /cc-by-nc-sa 3.0