Nestrannost a objektivita našich soudců?

0
409

Zdroj: Adam B. Bartoš – První Zprávy

David RathJiž třetím dnem běží soudní líčení v případu údajné korupce a úplatkářství s bývalým hejtmanem středočeského kraje a dalšími 10 obviněnými v této kauze. Normálně myslící občan by očekával, že u tak ostře sledované a politicky citlivé kauzy, jakým je tento případ, nasadí justice ostříleného odborníka a profesionála. Skutečnost je diametrálně odlišná. Tuto kauzu soudí tzv. stážista, tedy ne kvalifikovaný stálý soudce Krajského soudu, ale soudce, který je tam na stáží, tedy vlastně na zkušenou.

Soudce Pacovský je soudcem Okresního soudu pro Prahu východ a na Krajském soudu je jen na stáži. Tedy člověk, kterého nadřízení na chvíli vytáhli na výsluní a když se osvědčí, na výsluní zůstane. Pokud ne, půjde zase tam, kde byl předtím – na okresní soud.

Když se podíváme na případy, které soudce Pacovský soudil, najdeme tam například případ mladého řidiče autobusu, který na Slovensku špatně odbočil a při následné nehodě zemřeli čtyři lidé. U pražského krajského soudu pak uložil 18,5 roku vězení zloději, který loni v květnu ve Velvarech ukradl dodávku. Když ho její majitel chtěl zastavit a stoupl si před auto, tak ho přejel a usmrtil.

Přesto že některá média (například Aktuálně.cz) tvrdí, že se tento soudce specializuje na politické korupce a vytvářejí dojem, jakoby byl Pacovský na souzení tohoto druhu trestné činnosti odborníkem, soudce Pacovský za korupci ještě nikdy nikoho neodsoudil. Když se nad tím zamyslíme, vychází nám jediné vysvětlení. Pacovský soudí na zkoušku. Na Rathovi si zřejmě vyzkouší, zda má na takové případy žaludek, nebo zda mu nebylo lépe, když se zabýval méně důležitými případy. Proč se ale tak citlivá kauza, na které svým způsobem závisí osud české politiky, svěřuje do ruky právě soudci, který se teprve rozkoukává?

Není tím důvodem právě to, že soudce v pozici stážisty je pod větším tlakem (a snáze manipulovatelný) a v touze po kariéře tak může plnit poslušněji příkazy, které jdou z vyšších míst? Vždyť rozsudek v kauze Rath je podle právníků už dlouho hotový…

Bohužel ale to není vše. Jak zjistila redakce serveru První Zprávy.CZ, má Pacovský navíc problém, který řeší policie. V souvislosti s kauzou Rath pozval Pacovský k sobě do kanceláře novináře a ukázal jim Rathův spis a dokonce je nechal dokumenty fotografovat. Do médií tak unikly celé stránky Rathova spisu včetně osobních údajů jako jsou rodná čísla apod. Případem se už zabývá policie, jak vyplývá z materiálů, které má redakce k dispozici.

Jestliže je jen 50% pravdy z toho co uvádí První zprávy, pak začínám vážně přemýšlet o slovech, jež kdysi pronesla současná ministryně spravedlnosti Benešové, o justiční mafii v České Republice.

Podrobnosti k celému článku – První zprávy.