Noční vlci dnes přijeli do Polska

0
442

Noční vlciNoční vlci vyrazili na trasu, při které chtějí uctít památku všech, kteří bojovali proti fašistmu ve 2. světové válce. Jak se jim pojede a zda vůbec dojedou – to bude hodně vypovídat o nás samých. Jak se podařilo zdemolovat naši paměť, jak až dokážeme být nevděční, jak hluboko jsou spuštěna stavidla lidské agresivity… Ještě včera jsem si říkal, že to asi není dobrý nápad a měl jsem velké obavy o bezpečnost motorkářů. Vždyť srážka s nenávistným blbem vždy tak bolí!

A naše lžimédia přidávala pod kotel usilovně! Zdálo se, že akce nemůže proběhnout. Že je snad proti všem pozemským zákonům, nařízením, dobrým mravům, a hlavně: není v silách žádného úředníka vybavit potřebná povolení. Podle zásady „když se nechce, nejde nic“. O to příjemnější je jedna z prvních zpráv: Noční vlci jsou v Polsku, dokonce je doprovází místní policie, polští bikeři a vítají polští veteráni a zdaleka nejen ti.

Portál Braniewo.wm.pl informuje, že téměř 400 Rusů a mezi nimi i 206 motocyklistů se dnes v Braniewu účastnilo vzpomínkové slavnosti při příležitosti 70. výročí II. světové války. Přítomná byla i delegace motocyklové brigády Noční vlci, která přijela z Kaliningradské oblasti.

Přítomen byl také kaliningradský gubernátor Nikolaj Cukanov, velvyslanec Ruska v Polsku Sergej Adriejev a generální konzul v Gdańsku Aleksander Karačevcev. Vzpomínkový akt se uskutečnil na hřbitově sovětských vojáků a byl mu přítomen také starosta Braniewa Leszek Dziag.

Ruský velvyslanec poděkoval za možnost uspořádat vzpomínkový akt a ačkoli v současnosti podle něho vzájemní vztahy nejsou nejlepší, ve chvílích, kdy už šlo o přežití obou národů, Rusové a Poláci vždy byli společně. Následně se uskutečnila ekumenická bohoslužba a byly složeny květiny u pomníku generála Władysława Anderse. Na hřbitovu sovětských vojáků v Braniewě je pochováno asi 30 tisíc vojáků, kteří padli v bojích o Vislanský záliv. Pochováni jsou v 250 bezejmenných mohylách a pouhých 20 jmenovitých hrobech.

Zdroj: Nová republika