Nový Majdan začíná v Arménii

0
464

Majdan v ArméniiJakékoliv barevné revoluce v postsovětském prostoru jsou rozpracovány v USA a realizovány americkými stratégy, říká politolog a ředitel ruského Centra geopolitických expertiz, Valerij Korovin.

Již několik dnů od 19. června, probíhají v Jerevanu protesty proti zvýšení cen elektrické energie. Po čtyřech dnech policie, s použitím techniky, rozehnala demonstranty. Bylo zatčeo téměř 240 lidí, včetně novinářů. Policie však dala příslib, že proti demonstrantům nepoužije silnější prostředky, pokud budou demonstrace pokojné.   

Valerij Korovin, ředitel ruského Centra geopolitických analýz říká:

„V hlavním městě Arménie již několik dnů probíhají protesty proti zvýšení cen elektrické energie. Vůdce arménské opoziční strany „Dědičstvo“ Rafií Ovannisjan vyhlásil, že současná moc „musí být okamžitě a plně odstraněna.

Arménie je součástí Celní unie a pro USA má strategickou polohu, jelikož se rozkládá uvnitř Kavkazské úžiny, pomoci které pak mohou USA odseknout Rusko od Iránu. Zároveň nedají Rusku možnost získat přístup k teplým mořím. Tak má Arménie klíčový význam pro blokaci Ruska a na vytvoření dalšího sanitárního kordonu(*) v Zakavkazsku, jenž nás obkličuje ze všech stran – říká Korovin.

Dle jeho slov, jestliže některý stát projeví snahu vyjmout se z kontroly, Amerika jej zbaví suverenity tak jak to bylo v Líbyi, Sýrii, na Ukrajině a v dalších zemích. Západní nevládní organizace pracují podle vypracovaných metodik a není vůči nim kladen žádný odpor. Konečným cílem jsou protesty, které se pak rozvinou do radikálnější podoby. O možnosti hospodářského převratu Koronin řekl: „Stane se to, pokud Arménie začne pochybovat o správnosti vybrané euroasijské cesty. Jakékoliv zakolísání pohřby režim, který začne pochybovat. Váhání Janukoviče se pro něj stalo osudným.“

Již v únoru, naše stará známá Viktorie Nuland, navštívila Arménii a uskutečnila schůzku s představiteli arménských NGO.

Victorie Nuland

Ke stejnému závěru jako Valerij Korovin, přišel také ruský politolog Sergej Markov, který porovnal manifestace v Jerevanu s Euromajdanem v Kyjevě:

Arménie – manifestace: Ceny se zvýšily o 17%, v Kyjevě po vítězství Majdanu, se ceny zvedla již 2x o 170%. Přičemž žádné manifestace nejsou, protože první pokusy byly ihned rozehnány společným úsilím neonacistických ozbrojenců a kyjevského režimu. Jestliže „Majdan“ v Jerevanu zvítězí, čeká je to samé. Vysoké zvýšení cen, demonstrace se budou likvidovat ne tak jako nyní – vodními děly, ale střelbou ozbrojenců po záštitou silových složek. Čím více „Majdanů“, tím vyšší ceny, méně svobody a více zavražděných. To je hlavní heslo všech barevných revolucí. „Vítejte v pekle“ – hlavní neoficiální slogan Euromajdanu. Ukrajina je již v pekle, teď tam míří Arménie.

————————————————————–
* sanitárním kordonem je myšlen všeobecný geopolitický název skupiny pohraničních států, hraničících s Ruskem, které byly v minulosti součástí SSSR a mají za úkol „zastavit pronikání komunistické ideologie na Západ“. Jde o původní termín z 20 – 30 let minulého století.

Zdroj: Valerij Korovin
Překlad: Administrátor