O čem již píše rakouský tisk.

0
429

Hammer: Jasné slovo, Schwarzenbergův důležitý krok.
Možnost nové éry v Sudetech

Vídeň 21.01.2013 (OTS/ÖVP PK)
Zdroj: http://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20130121_OTS0111/hammer-klare-worte-schwarzenbergs-wichtiger-schritt

Michael Hammer, který je poslancem rakouského parlamentu za ÖVP a mluvčím lidovců pro otázky vysídlení sudetských Němců, výslovně vítá prohlášení prezidentského kandidáta Schwarzenberga v televizní debatě k otázce Sudet.

Český ministr zahraničí a kandidát na prezidentský úřad Schwarzenberg nejen odsoudil odsun německých občanů z Československa, ale ukázal i další směr k jejich anulaci a navrácení majetku, – uvádí ve svém článku Hammer. 

Jako povzbudivé znamení vidí Hammer to, že se diskuse o sudeteské otázce  v Česku znovu otevírá. Případné vítězství Schwarzenberga v prezidentských volbách může poskytnout historickou příležitost k vyřešení odsunu sudetských Němců, kdy toto bude oficiálně uznáno jako velká nespravedlnost s možností kompenzací. To je dalším potvrzením, že v Česku se zvyšuje počet lidí, kterým záleží na seriózním zpracování této křivdy – uvedl Hammer.

Jak je vidět, slova prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga o neplatnosti dekretů prezidenta Beneše už nesou v západní Evropě, konkrétně v Rakousku mezi tamními politiky a příznivci neonacistů, své plody. Ačkoliv Schwarzenberg sám význam svého prohlášení pak mírnil, ukázalo se, že pravdu měl Miloš Zeman, když tvrdil, že to spustí řetězovou reakci a významně to poškodí postavení České republiky – konstatují Parlamentní listy.