Olympiáda v Soči bude svátkem

0
383

Výňatky z interview Vladimira Putina televizi První, Rossija-1, ABC News, BBC, CCTV, agentuře Around the Rings 17. ledna 2014.

Vladimír Putin
Nakolik přijde Olympiáda a stojí to za to?

Celková částka na přípravy Olympiády je známá: 214 miliard rublů. Děleno podle dnešního kursu 33 bude částka v dolarech. Z 214 miliard je asi 100 státních, ostatní jsou peníze soukromých společností, jež byly investovány především do hotelové infrastruktury. Měli jsme splnit hned několik úkolů. První a hlavní je rozvoj infrastruktury na jihu země. Myslím, že v tom jsme uspěli, poněvadž jsme vytvořili absolutně novou dopravní, energetickou a ekologickou infrastrukturu. Druhým úkolem, který jsme si vytýčili, byla obnova základny pro cvičení předních ruských sportovců. A nakonec to třetí: chtěli jsme postavit zcela novou horskou rekreační destinaci a učinit tento region Ruské Federace střediskem pro zimní a letní sporty. Myslím, že se nám to povedlo.

Dnes cestují Britové do Francie nebo Švýcarska, aby si zalyžovali, kdežto chcete je přesvědčit, aby jeli do Ruska? Můžete jim jednostranně zjednodušit vízovou povinnost?

Hosté Olympiády mohou přijít do Soči bez víza, pouze na akreditaci. A aby ji získali, zřídili jsme speciální okénka na všech našich diplomatických zastupitelstvích. Celkový princip je následující: všechny otázky víz nebo bezvízového vstupu se na celém světě řeší na vzájemném základě. A moc bychom si přáli, aby se nám podařilo o tom konečně domluvit se s kolegy z Evropské unie.

Během Olympijských her v Londýně měli na střechách obytných budov zařízení Patriot. Uvidíme něco podobného v Soči?

Vynasnažili jsme se, aby bezpečnostní opatření nebyla přílišná, aby nebyla moc na očích účastníků, hostů a novinářů. Zároveň ale učiníme vše na nás závislé, aby tato opatření byla účinná. Pro zajištění bezpečnosti má být nasazeno přibližně 40 tisíc příslušníků pořádkových orgánů a speciálních služeb. Znamená to, že budeme hájit vzdušný prostor, moře a horský terén.

Mnozí britští politici a známé osobnosti, včetně Eltona Johna, vyslovují obavy v souvislosti se vztahem vůči homosexuálům v Rusku…

V Rusku neexistuje na rozdíl od více než třetiny států světa trestní stíhání za netradiční sexualitu.V 70 zemích je za to trest a v sedmi z těchto 70 dokonce trest smrti. Cožpak to znamená, že máme vůbec zrušit všechny velké mezinárodní sportovní soutěže v těchto zemích?Přijali jsme zákon, který zakazuje propagandu nejen homosexuality,ale také pohlavního zneužívání dětí. Nemá to ale nic společného s pronásledováním samotných občanů za homosexualitu. Proto nemají mít hosté Olympiády s netradiční sexualitou žádné obavy.

Existuje souvislost mezi sočskou Olympiádou a Vaším snem o silném ruském státě?

Samozřejmě. Vždyť sportovní úspěchy jsou do značné míry projevem výsledků ekonomické a sociální politiky. Sport rozvíjíme především proto, abychom vytvořili dobré podmínky pro řešení demografických problémů a ozdravení národa. Mám za to, že je to nanejvýš důležité, a nejde o moje osobní ambice, ale o přímý, soustředěný zájem státu a našeho lidu.

Máte možnost znovu kandidovat ve volbách a pomýšlíte-li na to?

Zatím je brzy o tom mluvit. Máme rok 2014 a volby se mají konat v roce 2018. Máme pracovat a pak uvidíme. To nejhorší a nejnebezpečnější pro člověka, který se věnuje politice, je držet se zuby nehty svého postu a myslet jen na to. Pak je krach nevyhnutelný, protože se vždy bude bát učinit nesprávný krok. Není dobře na to myslet, je třeba myslet na výsledky své práce.
Jak si představujete úspěch v Soči? Bude to pro Vás otázka cti?

Chci, aby to byl úspěch země. Prvním úkolem na státní úrovni bylo pro nás vytvoření příznivých podmínek pro sportovce, hosty, turisty, novináře. Aby lidi přišli na mezinárodní sportovní svátek a pocítili, že je to opravdu svátek. To druhé je, aby Olympiáda ovlivnila rozvoj masového sportu v zemi. Ano, samozřejmě, že očekáváme výsledky svých sportovců. Zčásti to bude také můj úspěch, úspěch vlády RF, úspěch regionálních úřadů, úspěch všech, kdo tuto práci konal. Nejde o můj osobní úspěch, ale o úspěch země, a věřím, že bude.

Zdroj: Hlas Ruska