Osm dnů – rekord ve funci ministra vlády ČR

0
85

Vicepremiérka a šéfka strany LIDEM Karolína Peake po osmi dnech skončila ve funkci ministryně obrany. Prezident Václav Klaus ji ve čtvrtek odpoledne na návrh premiéra Petra Nečase odvolal.

Premiér Nečas své rozhodnutí o několik hodin později vysvětlil „naprostou ztrátou důvěry“. Na ministerstvu obrany prý nová ministryně chystala bez projednání s nim, personální zemětřesení. Nepřijatelné bylo bleskové odvolání prvního náměstka ministryně obrany Vlastimila Picka, který byl klíčovým vyjednavačem o prodloužení pronájmu letounů Gripen.

Reakce Karolíny Peake nenechala na sebe dlouho čekat. Dá se říct, že obratem oznámila, že dnem 10.ledna 2013 končí ve vládě i ostatní ministři jmenovaní za stranu LIDEM a strana vystupuje z koalice. Neopomněla ale zdůraznit, že to neznamená přechod do opozice a pokud půjde konkrétně o hlasování v PS, budou poslanci strany LIDEM hlasovat podle zvážení projednávaného konkrétního návrhu.

Pokusme se analyzovat, jak tato situace může ovlivnit další politický vývoj. Osobně si myslím, že se nestane vůbec nic. Co mě vede k vyslovení takového názoru? Je to zpětný pohled na to co se na tomto poli odehrálo v posledních několika týdnech a měsících.

Myslím, že docela trefně o tom píše Petr Honzejk na serveru iHNed.cz – cituji –  Vláda má všechna důležitá hlasování (rozpočet, DPH, restituce) za sebou a může klidně pokračovat jako menšinová. V následujících 18 měsících, které zbývají do voleb, bude prosazovat spíše populární věci a podporu pro ně ve sněmovně ad hoc najde.

Jediný problém podle něj může být případné hlasování o důvěře vládě. Což ale nevidí až tak černě. „Sázím, že hlavy vychladnou a na Nečasově straně se vždy najde dost konstruktivních poslanců (ať už ze strany LIDEM nebo z VV), kteří si uvědomí, že mají hypotéku, a budou se před hlasováním včas klidit ze sálu.

O tom, že jeho úvaha stran hypoték má něco do sebe svědčí konkrétní fakta. Jsou to jasné počty. Poslanci si nabrali hypotéky, proto nepotopí vládu a nebudou riskovat, že po předčasných volbách budou bez práce. Sto vládních poslanců ODS, TOP 09 a LIDEM má dohromady dluhy za více než 106 milionů. Na každého připadá v průměru přes milion.

Oproti tomu poslanci ČSSD, KSČM a VV dluží necelých 74 milionů, tedy 793 tisíc na jednoho. To vše vyplývá z poslaneckých majetkových přiznání.  Na porovnání poslaneckých dluhů je zajímavé ještě něco: Politici levice, která má větší sklony k životu na dluh, jsou v praxi zadluženi méně než jejich pravicoví kolegové, kteří naopak propagují úspory. Vůbec nejméně jsou přitom zadluženi komunisté.

Desítka nejzadluženějších poslanců (součet hypotéky a leasingu)

1    Karel Schwarzenberg    TOP 09    13,2 milionu Kč
2    Michal Babák    VV    11,7 milionu Kč
3    Pavel Staněk    ODS    7,2 milionu Kč
4    Zbyněk Stanjura    ODS    5,5 milionu Kč
5    Václav Kubata    TOP 09    5,3 milionu Kč
6    Otto Chaloupka    VV    4,3 milionu Kč
7    Jan Kubata    ODS    4,2 milionu Kč
8    Jiří Besser    TOP 09    4 miliony Kč
9    Tomáš Úlehla    ODS    4 miliony Kč
10    František Laudát    TOP 09    3,6 milionu Kč

Kompletní data lze najít na stránce „Analýza majetkových přiznání

A jak jsou na tom konkrétně poslanci strany LIDEM?

Paggio Viktor    3,390,000 Kč

Vysloužil Radim    1,331,420 Kč

Vacek Martin      999,371 Kč

Navrátilová Dagmar      811,290 Kč

Suchá Jana     757,000 Kč

Andrýsová Lenka     430,468 Kč

Rusnok Jiří       92,083 Kč

Zdroj: KohoVolit.eu

Příjem řadového poslance se nyní pohybuje od zhruba 84 tisíc korun až do asi 150 tisíc korun hrubého podle zastávaných funkcí a výše paušálu na dopravu, který se počítá podle vzdálenosti místa bydliště poslance od Prahy. S přihlédnutím ke skutečnosti, že mnozí z nich uvádějí v majetkových přiznáních mnohamilionové půjčky, by pro nezanedbatelnou část poslanců znamenal pád vlády a následné předčasné volby podstatnou ztrátu finančních příjmů. V případě nových voleb a ztrátou poslaneckého místa, by každý z nich mohl za dobu do do konce řádného funkčního období přijít v průměru o 1,5 až 2,5 milionů korun.

Takže nemám obavy, že si „Kapříci“ sami sobě vypustí rybník.

A ještě jedna perlička na závěr. Pokud se někdo chcete podívat, jak to zde nakonec vše dopadne, klikněte ZDE! Jen ty osoby možná budou jiné.