Parkování – bolest většiny Pražanů

4
3668

Autor: Ing. Jana Čunátová

Že Praha není nafukovací, již věděl Karel IV. Jak čas běží, přibývá nejen obyvatel, ale i našich plechových miláčků a vzniká větší potřeba parkování. A nejlépe před naším bydlištěm. V současné době se však nedaří zaparkovat ani v nejbližší okolí ulice, kde bydlíte. Touto otázkou si lámou hlavu odborníci na dopravu nejen v Praze 10.

Byly tu pokusy navrhnout výstavbu parkovacích domů, záchytných parkovišť (ta se postupně zastavěla bytovými domy) nebo jako poslední výkřik zlepšení parkování šikmo se zabráním části chodníků. Jak se ukazuje, ani toto řešení není ideální.

Jako občana, který bydlí v Praze 10, mne také zlobí, když se parkuje na místě vyznačeného přechodu, když značky upravující režim ulice nejsou respektovány a zvláště když dochází k záboru chodníků dopravci bez ohledu na průchodnost občanské komunikace. Pokud se týká řešení této situace, bude nutná spolupráce nejen mezi institucemi, ale i mezi samotnými občany této lokality.

Praha se musí řešit jako celek. Tím, že si někde vytvořili modré zóny, poškodili obvody, kde tyto zóny nejsou. Zákon o odstraňování vraků je velice složitý. Pokud by byl zjednodušen, pak by také pár míst k parkování přibylo. Nová bytová výstavba sice zahrnuje i výstavbu parkovacích míst, ale již nezohledňuje potřebu budoucích obyvatel. V rodinách již nemají jen jedno vozidlo, a tak dosavadní průměr vztahující se k nároku na parkovací místo podle velikosti bytové jednotky je nedostačující. Aby se situace mohla alespoň částečně zlepšit, pak je nutné na obvodě Prahy 10 prověřit, jak jsou dosud volné plochy využívány. Stále zde však zůstává otazník nad výstavbou parkovacích domů.

Občané Prahy 10 budou parkovat, kde se dá, tak dlouho, dokud Magistrát hl. m. Prahy neupraví předpisy, které budou jednotné pro celou Prahu. Parkování občanů z modrých zón v sousedních obvodech se v současné době zamezit nedá.

Dnes je zcela zřejmé, že tento problém se v současnosti uspokojivě nevyřešit nedá.

Pro alespoň částečné odlehčení dopravy v Praze KSČM dlouhodobě prosazuje bezplatné služby MHD v Praze a výstavbu záchytných parkovišť na okrajích Prahy. Ulevilo by se nejen dopravě a parkování, ale i životnímu prostředí v Praze.

4 KOMENTÁŘE

 1. Fantastický pohled do budoucnosti?
  Automobilů je na světě cca 2.5 mld. kusů, z toho 0.5 mld. nákladních. Využitelnost vozového parku je kalkulovaná na 8%. Nákladní více, osobní méně. Kolik materiálu a práce je vloženo do 8% využití výrobku, který nám užírá kyslík, zamořuje zplodinami? A každý gumař ví, že pneumatika je značně karciogení a dodnes se nenašel spolehlivý způsob její ekologické likvidace.
  Domnívám se, že východiskem nejsou jakákoli omezení, ať již zplodin, nařízení jízdy plně obsazených vozů, zákazy vjezdů atd.
  Jediným možným východiskem se mohou stát autonomně řízené vozy, v kombinaci s bezplatnou hromadnou dopravou, alespoň ve velkých městech. Na dispečink nahlásíte kdy, odkud a kam, vůz přijede a ještě si např. při cestě do Bratislavy pospíte. 80% automobilů postupně zmizí, prostor se uvolní a doprava se podstatně zrychlí, příroda si oddychne a lidé budou spokojenější. Nutno podotknout, že kapitalistická společnost, založená především na zisku, to nedokáže.
  F.L.

  • Ach jo. Vážený soudruhu tajemníku, zajímalo by mě, kde jsi přišel k číslu využití vozového parku na 8%. Svého času jsem dělal ředitele jednoho podniku v odvětví MHD. V podniku byl kmenový stav autobusů 1500, sktečný stav kolem 1350, protože na nové nebyly penízky. Každé ráno a odpoledne do špičky bylo nasazeno na linky 1200 BUSů, což je využití na 88%, v tzv. denním sedle bylo v provozu 950 BUSů, což je řadově využití na 71%. Podobná situace s vyyuživáním vozového parku byla u závodů ČSAD. Ředitel závodu, který by využíval vozový park na 8%, by skončil v průběhu několika dnů. Nemyslím, že dnes by to bylo horší. Těch 8% mi nesedí ani v osobní individuální dopravě. Autonomně řízené vozy? To je taková hudba budoucnosti, že se ji možná dožijí moji vnuci. Podívej se na Mr. Muska a jeho pokusy s autonomní elektro – Teslou. Několik vážných dopravních nehod a nejnověji usmrcení chodce, jež přecházel osvětlenou ulici ve městě a na přechodu, přesto ho Tesla zlikvidovala.

 2. Záchytná parkoviště na okrajích Prahy by byla jen částečné řešení.
  Jednak proto, že pohodlnost je IN. (proč bych tam měl nechat své auto a trmácet se dál sockou ? zrovna já ? ať si tam stojí jiní … ) Druhak proto, že mnozí jezdí nikoliv svým ale firemním autem …

  Je třeba si už nahlas říci, že rok od roku horší parkování na P10 způsobuje několik faktorů:
  1) Okolo P10 jsou další obvody se zónami, takže ti kdo nemají oprávnění tam stát – odstaví auto hned vedle – na P10 – klasicky Vršovice.
  2) Občané (i neobčané) P-10, kteří v práci „nafasovali“ firemní auto jako „bonus“ a jezdí s ním do a z práce do jiné MČ. A to nejen osobáky ale stále více už i dodávky.
  (Problém firem s umístěním firemního autoparku je tak „přehozen“ do ulic všech MČ po celé Praze, i P10.) Proč by měla celá Praha takto „řešit“ problémy firem s jejich autoparky na úkor svých rezidentů ? Notabene v situaci, kdy už to není únosné ?
  3) Neschopnost vyřešit efektivní odstraňování autovraků alespoň během čištění ulic 2x do roka. Už je běžné najít v jedné ulici 2-3 vraky nebo vozidla o které poslední majitel/provozovatel evidentně dlouhodobě nejeví zájem anebo vozidla uvázlá v polopřevodech a majitelé jsou nedohledatelní/neurčitelní.

  Někdo prostě už musí z kola ven.

  Celopražská jednotná zóna je zástupný výmysl těch, kteří pracují na Praze X, v práci nafasovali jako bonus firemní auto ale bydlí na Praze Y, takže by se jich nic nedotklo a omezili by se jen ti, kteří do Prahy přijíždí svým vlastním vozem – ale ti z ní zase také večer odjíždí, kdežto pražské firemní vozy v obytných čtvrtích zůstávají i přes noc, kdy je to se zaparkováním (i)na P10 nejhorší.
  Aby se vlk nažral a koza zůstala celá … ne, je třeba to toho už konečně říznout a řešit tři výše uvedené skupiny vozidel.

  V obytných čtvrtích by měla stát jen vozidla patřící rezidentům tam žijících + přes den určená krátkodobá stání pro zásobovače, opraváře.
  Nestávalo by se pak tak často, že rezident, který „si dovolí“ vrátit se domů až večer (klasiky nejhůře v neděli), nemá už jinou možnost, než přes noc vozem zabrat i část chodníku. (přes noc, společenská nebezpečnost level 1000 …)

  Nedělejme si falešné iluze o budování parkovacích domů a podzemních garáží v zastavěných obytných čtvrtích … na to často není už ani místo … a peníze už vůbec ne. (není z toho dostatečná nebo dostatečně rychlá finanční návratnost) … navíc to slibují všichni léta letoucí a …. leda prd.
  Je mi jasné, že ti, kdo jsou obsaženi v oněch výše vypsaných skupinách, budou prskat (hlavně ti s nafasovaným „zaslouženým“ firemním autem-je to přeci jejich „bonus“… jsou to ale prostě auta v ulicích „navíc“) ale nejrychlejší a účinné řešení (i proti vrakům) jsou skutečně rezidentní zóny na podobném principu jaký má P-8.
  Pokud zmizí z P10 auta z Vinohrad, zmizí firemní auta a dodávky z jiných Prah z obytných čtvrtí, zmizí autovraky … bude to s parkováním pro rezidenty na P10 o dost lepší.

  Čekám tedy, kdo se toho nebude bát a začne jednat … zatím to každému bylo jedno anebo jen mlel pantem když se blížily volby … co vy ?

  • Od Admin:
   To není komentář, ale takřka celý článek. Na Vaše připomínky a návrhy se pkusím odpovědět v nejbližšícch dnech, v samostatném článku o „Dopravě v klidu“ na území Městské části Prahy 10.

Comments are closed.