Podnikání je v Rusku samostatnou vědeckou disciplínou

0
130

Zdroj: Hlas Ruska

Dvě moskevské vysoké školy – akademie malého byznysu a státní univerzita dopravního spojení (zkráceně MIIT) se staly iniciátory zajímavého projektu. Společným úsilím zakládají v České republice novou vysokou školu. V jejím názvu najdeme vzpomínku na dějiny ruské emigrace v Československu:  Ruská svobodná univerzita.  

Ve 20. letech minulého století ji založili v Praze ruští vědci a pedagogové, které z jejich vlasti vyhnali bolševici. Tehdy bylo jejich cílem seznámit Západ s ruskou kulturou a vědou a pokračovat v tom, co započali ve své vlasti. A jaké cíle si vytkla Ruská svobodná univerzita 2? Tuto otázku jsme položili autorovi projektu, rektorovi Moskevské akademie malého byznysu Vladimiru Strelkovovi:

„Naším cílem je vychovat podnikatele, ekonoma, manažera nového formátu. Profesionála vysoké třídy, který kromě vědecké činnosti ještě i vydělává peníze a u nás získá návyky psychické stability a fyzické zdatnosti. Klidně dokáže vydržet zátěž dvacetihodinové práce, kdy dokáže přijímat odvážná řešení. Jak toho hodláme dosáhnout? Bude nám v tom pomáhat celá řada faktorů. Navrhli jsme inovační přístup ke vzdělání, který umožní získat ho za krátkou dobu. Vypracoval jsem metodu, jejímž prostřednictvím se každá učebnice převádí v matrici o velikosti půl stránky z obyčejného sešitu. Všechny učebnice se vejdou do paměti obyčejného smartphonu, jsou tedy stlačeny do stavu kvintesence. Za dva roky se dá stihnout kurz výuky, na který je obyčejně potřeba čtyři až pět let. A fyzickou zdatnost pomohou mladým lidem získat odborníci z ruského zásahového oddílu. Univerzita se nachází na území zámku v Ústí nad Labem, který jsme zakoupili. Je tu malebná krajina, samé hory a kopce. Už jsme tu připravili tréninkové dráhy pro překonávání překážek. Při tréninku na výdrž se student dostane do situace „na pokraji přežití“, kdy nabere druhý dech, kdy vybrušuje charakter a získává návyky jednání v extremální situaci. Kromě všeho jiného je to ještě i skutečně strhující show pro ty, kdo má rád ostré pocity“.

Studium pro první skupinu studentů Ruské svobodné univerzity začne už v únoru roku 2013. Nejdřív přijedou do České republiky Rusové. Vysoká škola ale bude mít brány doširoka otevřené i pro místní zájemce a také pro mládež z celé Evropy, přijímat bude i studenty z USA. Zkrátka všechny, kdo hodlají pokořit světové trhy, hlavně pak trh ruský. A tady existují, jak je známo, zvláštnosti. Slovo má opět Vladimir Strelkov:

„Rusko je podivuhodné místo pro provozování byznysu. Je to neomezený trh, který nikde jinde na světě neexistuje. U nás je sice jen velice slabě rozvinut malý byznys, zřejmě kvůli historickému tíhnutí ke kolektivní práci. Takže máme zájem na tom, aby na trh přicházely drobné firmy. A aby mohl být člověk v Rusku úspěšný, potřebuje studovat zvláštní vědu. Tak za prvé jsou u nás základem všeho osobní styky a nikdo nemá rád cizáky. A naučíme proto naše studenty, jak se stát v Rusku „našincem“. Naučíme je, jak se vyhnout přehmatům kvůli korupční složce, jak obcházet ostré hrany. Existují způsoby podnikání cestou sice delší, zato bezpečnější, a hlavně cestou, která není v rozporu se zákonem. Budeme připravovat odborníky v následujících oborech: Reklama, komerce, řízení personálu, ekonomika práce, účetní evidence a audit. V budoucnu bude spektrum oborů rozšířeno“.

V jakých sférách ruské ekonomiky dnes může najít uplatnění malý byznys? Přičemž nejen domácí, ale třeba například český? Jak nám řekl Vladimir Strelkov, začaly se realizovat dva rozsáhlé projekty výstavby silnice a železnice na trase Moskva -Petrohrad. Jedná se o investice na úrovni 60 a 160 miliard dolarů. Budou to prvotřídní trasy odpovídající evropským normám. Budou potřeba nové hotely, kempinky, restaurace, benzinové pumpy atd. Rusko je otevřené pro inovace v energetice, zemědělství, ve sféře komunálního hospodářství. A jak to všechno úspěšně uplatnit v naší zemi, právě tomu budou na univerzitě učit ruští a čeští pedagogové. Teď prochází vysoká škola v České republice procedurou registrace. Za studium se bude samozřejmě platit, ceny ale nebudou příliš vysoké –takových 500 až 700 dolarů za semestr.