Pohled z jiného úhlu, aneb Česko nejlepší přítel Izraele

0
271

Zdroj: Hlas Ruska
11.10.2013

Leftist former Prime Minister elected Czech presidentČeský prezident Miloš Zeman navštívil Izrael. A znovu vyvolal mezinárodní skandál, který může mít obrovské následky pro Českou republiku.

Český prezident v nedávných dnech navštívil Izrael. Cílem jeho cesty mělo být utužení vztahů s židovským státem, které Miloš Zeman považuje za prioritní, a rovněž prohloubení ekonomické spolupráce mezi oběma státy.

Na návštěvu s sebou hlava českého státu vzala početnou podnikatelskou delegaci, v níž byli zástupci více jak čtyř desítek firem. Zastoupeny byly společnosti z řady odvětví počínaje strojírenstvím přes automobilový, letecký a zbrojní průmysl či optiku. Ale také třeba farmaceutických společnosti, developerské a stavební firmy nebo banky.

Zemanovy zahraniční cesty mají jednu neměnnou vlastnost: veřejnost se zřídka kdy dozví, kolik čeští podnikatelé uzavřeli kontraktů, ústřední zprávou je vždy menší ne větší faux pas, kterého se český prezident dopustil. Nejinak tomu bylo během jeho návštěvy Izraele.

Leitmotivem, který doprovázel Zemanovu cestu do Izraele, bylo jeho prohlášení o přestěhování českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Já jsem jmenoval vládu, o níž mohu s jistotou prohlásit, že kdyby byla delší dobu ve funkci, tak by mohla tuto myšlenku podpořit. Protože budou předčasné volby, tak si počkám, jaká bude vláda nová, a pokusím se budoucího premiéra a ministra zahraničí přesvědčit, aby o této myšlence uvažovali,“ rozvedl svou ideu prezident Zeman koncem září na akci Dny pro Izrael.

Na tento návrh nemohli nezareagovat zástupci arabských států, pro které je status Jeruzaléma klíčovým bodem izraelsko-palestinského konfliktu a nikoli pouhé téma na rétorické cvičení.

Předseda arabského parlamentu Ligy arabských států Ahmad bin Muhammad Jarván uvedl, že takové rozhodnutí české diplomacie by bylo „do očí bijící porušení mezinárodního práva, rezolucí OSN, Ženevských úmluv a mezinárodních dohod o okupovaných palestinských územích, včetně východního Jeruzaléma.“

Miloš Zeman se ještě během své návštěvy Izraele mimořádně setkal s arabskými diplomaty. Podle jeho slov se vzniklé nedorozumění vysvětlilo. Přesto se určitě musel na schůzce zapotit mnohem více, než když se dozvěděl o pornoskandálu své dcery.

Nebyl to však jediný přešlap českého prezidenta. Kromě nepřímé kontroverzní podpory izraelské okupace Jeruzalému, Zeman v rozhovoru pro deník Jediot Achronot uvedl, že by se palestinští uprchlíci neměli trvat na návratu do Izraele, ale měli by se usadit třeba v Saúdské Arábii.

„Ano, do Saúdské Arábie, Kataru a dalších emirátů Perského zálivu. Tam je dobrá ekonomická situace, a proto jim mohou poskytnout práci a bydlení. Napřed je třeba jít do utečeneckých táborů v Libanonu a v Sýrii, kde je nejhorší situace. Odtamtud Palestinci mohou odejít do Saúdské Arábie a do emirátů a dostanou takové ekonomické podmínky, které jim umožní důstojný život. To je řešení, která bych já navrhl. Již jsem vám řekl, že všechny strany myslet jinak, než je to obvyklé. Podívejte se, to je to je neobvyklé řešení, ale zcela logické a proveditelné, ne?“ Sdělil český prezident izraelským novinářům.

Česká republika má do jisté míry štěstí, že Miloš Zeman nebyl v rozverné náladě, jako během své poslední návštěvy v roce 2002. Tehdy rozhovor pro list Ha’arec, ještě jako předseda vlády, přirovnal palestinského předáka Jásira Arafata k Adolfu Hitlerovi, a vyvolal tím velké pozdvižení nejen na Blízkém východě, ale i v Evropské unii.

Komentátoři a experti nezřídka Miloše Zemana peskují za jeho kladný vztah k Rusku a Číně. Sympatie k Moskvě navíc prý ohrožují bezpečnost státu. Obzvlášť vypečená česká média straší dokonce vtažením Prahy do sféry ruských zájmů.

Nepatrný zlomek českých novinářů se však zamýšlí nad Zemanovou neskrývanou proizraelskou pozicí. Česká republika vždy udržovala s židovským státem nadstandardní vztahy. Ať už vládla levice nebo pravice. Výroky Miloše Zemana však mohou negativně ovlivnit vztahy Česka s arabskými státy. To, mimochodem, přiznal i premiér Jiří Rusnok. A nejde jen o to, že se arabští boháči přestanou rekreovat v českých lázních.

Pokud Česká republika obdrží mandát a bude působit na syrské hranici na Golanských výšinách, čeští vojáci se kvůli Zemanovým výrokům mohou stát lovnou zvěří pro různé fanatické islamisty. Snad si to český prezident uvědomí dříve, než  na Letišti Václava Havla budou přistávat letadla s cínovými rakvemi.